Luca Programı Önerilir mi?

Link eski nesil (9A) kullanıyoruz ve artık çağdışılığı xp üzerinden çalışmaması gibi çeşitli sebeplerle oldukça zorlamakta bizi.

2 sene önce luca cazip gelmişti bize ama yoğun günlerde ağırlaşması, kdv'nin son günleri kitlenmesi gibi yazılan olumsuz şeylerden dolayı linkte devam etmiştik.

Programın sıkıntıları atlatıldı mı bu geçen sürede yoksa aynı şekilde sıkıntılar sürüyor mu?

Kullanan kişiler önerirler mi?

yaklaşık 3-4 yıldır kullanmaya çalışıyorum.
güncellemeleri otomatik. güncelleme ücreti yok. güncellendi mi diye merak etmiyorsun..
işletme defteri olup ta çok z raporu perakende fişi gibi evrakların girişi çok seri.
ancak stok modülü kullanılacaksa biraz sıkıntılı..işletme ve bilanço usulünde olsun ikisinde de stok sıkıntılı..güven vermiyor..çok hata veriyor...istediğini alamıyorsun..ben daha önceleri ETA , orka, mikrokom (gmss- ıms ) kullandım..
lucada çalışırken internet alt yapısı, güç kaynağı çok sağlıklı olmalı..seri halde fatura işlerken kısa aralıklı internet kesintilerinde çalışmaların hep boşa gidiyor..tekrar giriş yapmalısın...böyle bir proğramı yaparken türkiyenin her ilinden her sektörden çalışmış meslektaşlardan danışma kurulu oluşturarak bunlara danışarak proğram yapılmalıydı...program düşünce itibari ile teorik anlayışa göre yapılmış..pratikte kullanım biraz zorluyor..bunu çözmek içinde luca net luca koza yapmışlar...tek başına luca malimüşavir paketi tavsiyem 10 üzerinde 5...kolay gelsin

merhaba..

Link eski nesil (9A) kullanıyoruz ve artık çağdışılığı xp üzerinden çalışmaması gibi çeşitli sebeplerle oldukça zorlamakta bizi.

2 sene önce luca cazip gelmişti bize ama yoğun günlerde ağırlaşması, kdv'nin son günleri kitlenmesi gibi yazılan olumsuz şeylerden dolayı linkte devam etmiştik.

Programın sıkıntıları atlatıldı mı bu geçen sürede yoksa aynı şekilde sıkıntılar sürüyor mu?

Kullanan kişiler önerirler mi?
Öncelikle bürocu olduğunu düşünerekten kesinlikle almanı tavsiye ederim..
Her programı kullandım sayılır veya gördüm
Sadece yedekleme yapmak zorunda olmamandan tutta
heryerde girebilme ve bakabilme özellikleri yeter
versiyon adı altında türlü türlü paralar ödemeler ve uğraşmalar
çok can sıktı artık yeter 2012 den beri kullanıyorum keşke daha önce geçseydim
çok pişmanım kullan göreceksin bende çekindim yavaş kalır hızlı giremem falan filan
kullan anlarsın mahkum olma diğer programlara komisyon almıyorum adamlardan ha yanlış anlama
gerçekten luca büyük nimet personel programı süper ... Kullan inan pişman olmazsın 10 üzerinden 9
1 i de nazar olsun diye bıraktım hani::))

monte edilmesi gereken bir çok özellik olsa da işlevselliği ve her yerden erişimi sebebiyle luca diyenlerdenim.

Selamlar
Çoklu kullanıcılarda,programın işlevselliği kadar,ofis içi ağ yapısı,donanımı,internet hızı, kullanılan pc'lerin özellikleri ve kalitesi gibi faktörlerde çok önemlidir.Programın kendisi ucuz,fakat daha iyi verim alabilmek için yapılacak iç masraflarda tabiki önem arz eder..Böyle bir sıkıntınız olmayacağını düşünüyorsanız bu programı öneririm.
Ayrıca,uzun süre paket ticari program kullanan bürolar,ilk etapta Luca'dan istedikleri veya bekledikleri verimi alamayabilirler,beklentilerinizi karşılamayabilir.Artıları eksileri mutlaka araştırmışsınızdır.Uzun vadede Luca'ya geçmenizin avantajını yaşayacağınızı düşünüyorum.Hem maddi,hem manevi..
Saygılar

Yorumlarınız için çok sağolun. Hemen değiştirilemiyor bu kadar kritik bir şey ama göz önüne alacağım.

Öncelikle bürocu olduğunu düşünerekten kesinlikle almanı tavsiye ederim..
Her programı kullandım sayılır veya gördüm
Sadece yedekleme yapmak zorunda olmamandan tutta
heryerde girebilme ve bakabilme özellikleri yeter
versiyon adı altında türlü türlü paralar ödemeler ve uğraşmalar
çok can sıktı artık yeter 2012 den beri kullanıyorum keşke daha önce geçseydim
çok pişmanım kullan göreceksin bende çekindim yavaş kalır hızlı giremem falan filan
kullan anlarsın mahkum olma diğer programlara komisyon almıyorum adamlardan ha yanlış anlama
gerçekten luca büyük nimet personel programı süper ... Kullan inan pişman olmazsın 10 üzerinden 9
1 i de nazar olsun diye bıraktım hani::))
faruk bey bu kadar lucayı övmüşsünüz ve birçok program kullandım demişsiniz acaba zirve programını kullandınızmı hiç. sayın gurhanc eğer internet tabanlı olmasada olur derseniz zirveyi öneririm. bir çok konuda lucadan çok ama çok üstün. ben ikisinide kullandım(Luca ve zirveyi). İkisinide kullandığım ve test ettiğim için size zirveyi öneriyorum.iyi çalışmalar.

Luca net kobi ticari yazılımı

Luca net ticari yazılımını kullanan var mı? Diğer paket programlardan avantajları var mı?

Son düzenleme:
Luca'da güncelleme ücreti değil ama her yıl sanırım 100 Euro bi bedel alıyorlar diye biliyorum. Yanlış mıyım?

tüm programlar içerisinde luca yı tek geçerim.
zirvede kullandım ama şuan program tercihi yapacak olsam luca derim.
söylediklerim büro tarzı işler için.

Artık her program birbirine yakın özelliklere sahip fakat LUCA'yı bazı özellikleri diğer programlardan ayırıyor.

Öncelikle kurumsal bir zihniyete sahipseniz LUCA ile mesleki açıdan mükellefinize kendinizi çok iyi anlatablirsiniz.
Anında ve nerede olunursa olunsun raporlama yapılabilme özelliği çok iyi. Aynı zamanda sınırsız kullanıcı tanımı ile mesela defterini tuttuğunuz şirketteki ön muhasebeciye sadece kendi firmasına ulaşabileceği şekilde tanımlama yaparak evrak işletebilirsiniz.

Entegrelerden tuttun, tahakkuklara kadar. Banka hareketlerinin otomatik işlenmesinden tutun, meslek mensubunun kendisine gelir olarak işlediği serbest meslek makbuzlarının mükellefe otomatik olarak gider fişi olarak işlenmesine kadar her şey çabuk hızlı ve entegre bir biçimde sunuluyor.

Z fişleriniz gibi diğer alım-satış evraklarını da tek tanımlama ile hızlıca tefaruatlarda kayboldan işleyebiliyorsunuz. Güncelleme parası, ek terminal parası, modül parası da yok.

LUCA projesi mesleğe sunulmuş armağandır diyorum.

Arkadaşlar yeni büro açıyorum ve Luca ile Logo mali müşavir plus arasında son derece kararsız kalmış durumdayım.
En kısa zamanda karar vermek zorunda olmam da kararsızlığımı arttırmış durumda
Fikirlerinizi çok merak ediyorum,

Teşekkürler,

Bende yeni büro açıyorum. Bende Luca ve Zirve Müşavir arasında kaldım. Zirve biraz daha ağır basıyor gibi. Önerileri olan arkadaşlar yorum yaparlarsa sevinirim...

stajyeradayi; sanirim sen de benim gibi eskiden kullandigin ve sana tanidik gelen program ile herkesin memnun gibi göründüğü ama sana yabanci gelen luca arasinda kararsiz kaliorsun.ben şahsen aşina olduğum eski programimla baslamai düşünüorum

Selamlar
15 yıl eta (tüm versiyonları) kullanmış biri olarak son 2 yıldır (kendi ofisim) dahil Luca kullanıyorum.
Kendimce bazı olumlu ve olumsuz düşüncelerimi paylaşayım.
Olumlu Yanları (arkadaşların söylediklerine ilave olarak)
* Düşük maliyet.. (ofisi yeni açanlar için %50 indirimli,sanıyorum halen 450,normal geçiş bedeli 900 TL)
* İlk alımda 100 firma kapasiteli..Sonrasında ilave firma açılışlarında her firma için 4 euro+kdv (değişmediyse)
* Yllık cüzi tutarda bakım bedeli..
Bunlar işin parasal kısmı
* Sınırsız kullanıcı yetkisi tanımlama
* Sadece istenilen şirkette çalışılabilmesi açısından yetki sınırlama
* Hızlı fiş vs.entegra çalışabilmesi.
Bunlar çoğu programlarda olan ve çoğunuzunda bildiği uygulamalar
* Verilerin yedeklenmesi derdinizin olmaması
* Başka bir bilgisayara (server) bağlanma derdinizin olmaması ve haliyle atıl duran o bilgisayarın da aktif kullanıma alınması,dolayısıyla bir pc daha kazanılması
* İnternet olan heryerden online bağlanılarak çalışılabilmesi
* Uzak bağlantı ile çalışacaklar için bilgisayarın (server) açık tutulması,dolayısıyla kötü niyetli saldırılarında bertaraf edilmesinin ortadan kaldırılması.(geçenlerde bir arkadaşımın serverini hacklemişler,formatlamak ve 2 aylık verileri yeniden girmek zorunda kalmıştır)
* Mevzuatların anında güncellenmesi ve programa yansıtılması
* Güncel mevzuata çalışma anında ulaşılabilmesi
* Online (program içinden) e-bildirgelerin otomatik olarak onaylanabilmesi
* Defter dökümlerinin istenilen formatta,istenilen ölçülerde rahatlıkla alınabilmesi,bunun için ek dizayn vs.başka dosyalara ihtiyaç duymaması
* Sıklıkla kullanım konusunda seminerler düzenlenmesi
* Sürekli kendini geliştirmesi
* Meslek mensubu değiştiğinde,teslim eden kişide Luca kullanıyor ise,firma kaydının,komple yeni meslek mensubu kayıtlarına Luca tarafından aktarılabilmesi
* Aklıma gelmeyen daha niceleri......

Olumsuz yanları
* Alışılagelmiş diğer programlardan geçiş yapmanın zorluğu
* Mouse kullanımın devreye girmesi
* Çoklu kullanıcılarda pc özelliklerinin yükseltilmesinin ihtimali ve gerekirse ek maliyet
* Yine çoklu kullanıcılarda Hızlı bir internet bağlantısı gerektirdiği
* Online çalışmanın azizliklerinden biri olan,kopmalar anında o anki yapılan kayıtların silinmesi
* Telefon destek hattına ulaşmanın zorluğu (ben yaşamadım ama yaşayan arkadaşlar çoğunlukta)
* Program içindeki sabit parametrelere ulaşılamaması ve müdahale edilememesi
* Fiş kayıtlarında kayıt yapılıp yapılmadığının tam olarak anlaşılamaması (bizler genelde "kaydedeyim mi" tarzındaki sorulara alışkınız,ya da fişten çıkarken "kayıtlı değil ha" tarzındaki sorulara )
* Program içinde isteğe bağlı ilavelerin yapılamaması (belki bu özellik vardır,tam emin değilim)
* Tabiki en büyük kuşku,kayıtların elimizin altında değil de Tesmer bünyesinde bulunuyor ve saklanıyor olması,bir nevi güvensizlik oluşturması.
* Her ne kadar kullanıcılara değişik algoritmalarla şifreler üretiliyor ve bunlara kullanıcı haricinde erişilemiyor denilse de (ne de olsa kuşkucu milletiz) bizden başkalarıda girip görebilir mi acaba endişesinin duyuluyor olması :)
* Emsal programlara nazaran fiyatının düşük olması,programın kalite ve verimliliği konusunda endişe yaratıyor olması.
* Mükellefle entegre çalışabilmek için illaki mükellef için LUCA NET programını şart koşuyor olması
ve daha aklıma gelmeyenler.....
Ona göre düşünün taşının kararınızı verin...
Saygılar

Sayın island tabiki karar sizindir ama,Luca'nın hangi olumsuz yönünü düşünerek (veya tam tersi logo'nun olumlu tarafı) bu kararı verdiğinizi öğrenmek isterim.
Mesela,şuan da belki tek çalışıyor/çalışacak olmanız,birden fazla pc'ye ihtiyaç duymamanız,belki ilk etapta sizi rahatlatacaktır. Peki inşallah işleriniz iyi giderde 1-2 eleman takviye yaparsanız?
1- Onlara pc tahsis edilecek
2- Herkesin programa bağlanabilmesi için işyerine belki 3.bir (yüksek kapasiteli) pc alımı olacaktır.Nihayetinde bu pc gerekmedikçe kapatılmayacak,(uzak bağlantı sebebiyle) sürekli açık bırakılması icab edeilecektir.Tabiki bunlar ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek şeylerdir.Ama yinede size ileride ek bir mali külfet çıkaracaktır.Veri veya datalar sürekli ofiste bulunacak,mütemadiyen yedekleme sistemi çalıştırılacaktır.Bu yedeklemeler gerek cd gerekse harici disk ortamında depolanacaktır.Data kaybına uğrama ihtimali de işin cabası..
3- Veya bir müşteriye gittiniz,anında kayıtlara bakmak ve bilgi vermek icab edecekse,durum nasıl olacak.Ofise bağlanma derdi vs.
Bunların hepsini bir düşünün derim.
Ben tabiki Luca'yı temsil etmiyorum :) İlla luca alın demem.Ama gerek maliyet,gerek pratiklik ve gerekse kullanıcı sorumluluğu en az indirgeme açısından Luca,bana göre diğerlerine nazaran daha ağır basıyor.Ayrıca tfrs,ufrs vs.derken Luca bütün bunların alt yapısını oluşturmuştur.Örneğin logo dediğiniz programın go versiyonu (kötülemek için kesinlikle söylemiyorum) geçenlerde yaptığı bir exe yenilemesi için yaklaşık 1500-2000 lira civarında bir fiyat biçmiştir.
Varın gerisini siz tasavvur edin..
Saygılar

Sayın Tahsin Kurt,
İlerisi için söyledikleriniz doğru tüm bunlar karşılaşılacak problemler gibi duruyor.müsterimiz olsun da bu problemlerle de karşılaşalım inşallah :)) İlk tahmininiz de doğru şu an için tek çalışacağım ve bu yüzden yani daha çok duygusal sebeplerle 3 yıldır kullanageldiğim logo yu tercih ettim.programin tanidik olması vb.sebeplerle bu karari verdim.zaten tek başıma cebelleşeceğim bir ortamda bir de programımın yabaci olmasini istemedim.Sİzin yukarida yazdığıniz lucanın olumsuz yanlari listesi de kendi kararimi kendi içimde aklarken bana yardimcı oldu diyebilirim :) ama luca'nın uzaktan bağlanılabilmesi yedekleme gerektirmemesi ayri bir server ihtiyaci doğurmaması vb. gibi güzel yanlari da Zaten uzun süredir logo - luca kararsizlığıma sebep olan şeylerdi.bugün logo yu satın aldim ama hala Lucada da aklim kalmadi dersem yalan olur. Belki de hata yaptim bilmiorum bakalim zaman ne gösterecek. Bu arada aklima gelen bir soru da şu; olur da ileride lucaya gecme karari alirsam logo verilerinin luca ya aktarimi vs teknik olarak mümkün müdür?
Saygılar...

Bende zirveyi tercih edeceğim gibi duruyor. Sanırım lucada her yıl 100 euro gibi bir bedel alınıyor. Buda aşağı yukarı yılda 300 tl yapar. zirvede bu bedel sanırım 130 tl sanırım...

Büromu açalı 1,5 sene oldu.Kesinlikle öneririm. Faturalar bankalar herşeyi entegre yapıyorum.Eskiden resmen hamallık yapıyormuşum. Bunu dışında güncelleme derdi yok.Programı kullanmayı tam anlamaıyla öğrendikten sonra gerçekten çok ama çok iyi.