fonradar

Luca Programı Önerilir mi?

Büromu açalı 1,5 sene oldu.Kesinlikle öneririm. Faturalar bankalar herşeyi entegre yapıyorum.Eskiden resmen hamallık yapıyormuşum. Bunu dışında güncelleme derdi yok.Programı kullanmayı tam anlamaıyla öğrendikten sonra gerçekten çok ama çok iyi.

fatura transferi yaparken önce ekzele kayıt yapıyorsunuz değil mi

Orka kullanan biri olarak belki Dos formatına alışkın olmamdan olsa gerek bana çok hantal bir program olarak geldi. Orka'da çok pratik şekilde yapılan işlemler, Luca'da çok zahmetli bir şekilde yapılıyor. Belki benim beceriksizliğimden olsa gerek programı 3 gün sonra iade ettim. Mikro vb. programlardan geçiş yapacak olanlar belki çok zorlanmayabilir ama Orka'dan Luca'ya geçiş yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye etmem...

lucaya 1 sene kullandım hata üstüne hata yalnıs evrak girdim.micro 14 sonra kullandım.1 senede bir tane hata yapmadım.luca beyaz ekran gözünü mafeder.gözünüzü aldığından yalnıs yapma ihtimaliniz yüksek.mikro süper.

lucaya 1 sene kullandım hata üstüne hata yalnıs evrak girdim.micro 14 sonra kullandım.1 senede bir tane hata yapmadım.luca beyaz ekran gözünü mafeder.gözünüzü aldığından yalnıs yapma ihtimaliniz yüksek.mikro süper.

Selamlar :) Hatalar yaptınız,peki bunda Luca'nın kabahati ne?
Şimdi arkadaşlar alışkanlıklardan vazgeçmek tabiki zordur.Bende 16 yıl eta'nın tüm versiyonlarını kullandım.Hatta o kadar ilerlemiştim ki,eta'nın müşteri destek personeline neredeyse ben öğretiyordum.Luca'ya geçişte elbette bir bocalama dönemi yaşadım.Fakat zamanla bunuda aştık.O yüzden kendimize biraz zaman tanımak lazım.Verim alamıyorum diyorsunuz o başka,ama kullanımına alışamadım diyorsanız biraz sabır göstereceksiniz artık...

bu lucayı bu kadar övüyorsunuz hatta pratik diyorsunuz. ya neresi bu kadar pratik bu programın. Bir muhtasar yapmak için ilk önce bordro yapacaksın. Bordro yaptıktan sonra birde muhtasar kart girişinden 011 veya 012 yi seçip sitemden al deyip kayıt edeceksin.geçici vergi yaparken yansıtma fişlerinde mal stok mevcudu yazılacağına yansıtılacak miktarı yazarsın.işletme defteri işlerken mesala özellikle bakkalardan gelen alış faturalarında açıklamaları tekrar tekrar yazmak zorunda kalırsın. mesalşa çel yazdığın zaman çelikkol gelmez. bir kdv yapacaksın mizana bakarsın excelde sonra kdv yi yapıp ondan sonra kdv mahsup fişi kesersin. kdv bölümünde tek bi tuşla mizanı göremezsin.adi ortaklık geçici vergilerini ayrı ayrı yapamazsın. gelir ve kurumları xlm atıp bdpden açarsın.(özellikle kira gelirleri olanlarda mecbıur bdpden açıyorsun.)otomatik gib e beyannameleri gönderemezsin. ilk önce xml oluşturup sonra zipleyip manuel gönderirsin. işçi doğum raporu almışsa izin bölümde ayılık yazman lazım. ne kadar doğum raporu varsa bir sefer kayıt edip her ay puantajda gelmez. Dövizli fatura işleyeceksin $ işaretine basıp açılan küçük pencereden işlemem lazım.aynı fiş içinde tutarın hemen yanına işleyemezsin. mesela banka extralarını yanlış işledin yanlış attı fişe fiş listesinden sıralama yapıp mesala açıklamaya göre toplu fiş silemesin.mesala 100 kasa muavininden istediğin 3 kayıtı aynı ekranda seçip başka bir hesap koduna atamazsın.Arkadaşlar bunlarmı pratiklik yapmayın bi internet tabanlı diye bu kadar övülmez bu program.

Son düzenleme:
Selamlar
Kendi adıma cevap verecek olursam; bunca yazdıklarımız doğrultusunda bu programı övüyor olduğumuz anlamı çıkmasın(en azından kendi açımdan).Zaten en başta kendimce artıları eksileri paylaştım.Herkesin programdan beklentisi tabiki farklıdır.Zaten bu beklentiler doğrultusunda hareket edilecektir.

Atalarımız boşuna "her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır" diye boşuna dememiş. Birimize kullanışlı gelen program bir başkasına kötü gelebilir.

bu lucayı bu kadar övüyorsunuz hatta pratik diyorsunuz. ya neresi bu kadar pratik bu programın. Bir muhtasar yapmak için ilk önce bordro yapacaksın. Bordro yaptıktan sonra birde muhtasar kart girişinden 011 veya 012 yi seçip sitemden al deyip kayıt edeceksin.geçici vergi yaparken yansıtma fişlerinde mal stok mevcudu yazılacağına yansıtılacak miktarı yazarsın.işletme defteri işlerken mesala özellikle bakkalardan gelen alış faturalarında açıklamaları tekrar tekrar yazmak zorunda kalırsın. mesalşa çel yazdığın zaman çelikkol gelmez. bir kdv yapacaksın mizana bakarsın excelde sonra kdv yi yapıp ondan sonra kdv mahsup fişi kesersin. kdv bölümünde tek bi tuşla mizanı göremezsin.adi ortaklık geçici vergilerini ayrı ayrı yapamazsın. gelir ve kurumları xlm atıp bdpden açarsın.(özellikle kira gelirleri olanlarda mecbıur bdpden açıyorsun.)otomatik gib e beyannameleri gönderemezsin. ilk önce xml oluşturup sonra zipleyip manuel gönderirsin. işçi doğum raporu almışsa izin bölümde ayılık yazman lazım. ne kadar doğum raporu varsa bir sefer kayıt edip her ay puantajda gelmez. Dövizli fatura işleyeceksin $ işaretine basıp açılan küçük pencereden işlemem lazım.aynı fiş içinde tutarın hemen yanına işleyemezsin. mesela banka extralarını yanlış işledin yanlış attı fişe fiş listesinden sıralama yapıp mesala açıklamaya göre toplu fiş silemesin.mesala 100 kasa muavininden istediğin 3 kayıtı aynı ekranda seçip başka bir hesap koduna atamazsın.Arkadaşlar bunlarmı pratiklik yapmayın bi internet tabanlı diye bu kadar övülmez bu program.
Arkadaşlar pratiklik ve çabukluk arıyorsanız Teknomax tavsiye ederim.4 yıldır kullanıyorum ve son derece memnunum,internet sitesinden özelliklerine bakabilrsiniz.Mesela bir kaç örnek verirsek çel yazınca çelikkol gelir,fiş işlerken karşı firmanın tc sini veya vergi nosunu yazınca bu firmanın maliyedeki tüm bilgilerini (sahte ve kopyalama belge ve kapatma ihtimaline karşı)hem 120 320 olarak hemde ba bs için kaydeder.bütün mükelleflerin kdv-muh-geçici-kurumlar-mükellef bilgileri-kesin mizan tek tuşla otomatik e beyana yükler siz onaylayınca tah+beyanı pc ye kaydeder veya yazdırır.yani 80 mükellefi ben 3 dk da kdv lerini gönderip tah.yazdırırım mesela puantajlar otomatiktir diğer aya devir eder aynı 80 mükellefin ssk ve muhtasar gönderimi 30 dk sürmez.ssklarda onay ekranına gelir ve işe giriş çıkışlarda dahil hiç bir yerde şifre görmem.z raporları ayrı bir modulden işlenir 5 dk da kredi bölümü z no tarih matrah yazarsınız bilançolarda otomatikmen yevmiye kaydı olur.Daha neler neler bence süper bir program zaten bizim gibi smmm ler yapmış programı ve bu kadar yüklü angaryanın içinde oyle rahat oluyor ki anlatamam size ...

Selamlar
Kendi adıma bu konuyu şunları da ekleyerek noktalamak isterim.
Piyasa da envai çeşit program var.Haliyle herkes kullandığı programı da tavsiye edecektir,bu da gayet normal.Fakat,programların pratik olması,tek tuşla istenilen kaydın oluşturulması,beyanların ve yıl sonu kayıtlarının otomatik yaptırılması vs. mesleğe yeni başlayanlar için veya öğrenme safhasında olanlar için çokta iyi birşey değil.Pratiklik ve hız,bir yandan iyiyken,bir yandan da bilgiden uzaklaştırıp,işi ezbere götürür.Her zaman tavsiyem,program ne kadar da pratik olsa,önce işlemlerin manuel yapılmasıdır.Neyin nasıl yapıldığını,olayın mantığını,hangi hesabın hangi hesapla çalıştığını,niçinini nasılını öğrenemedikten sonra,5 dakikada kaytların bitirilmesi insana hızın dışında hiçbirşey kazandırmaz.Hızdan önce bilgi gelir.Eğer yeterli bilgi ve tecrübeye sahip iseniz,o zaman hızlanmanın yollarını arayabilirsiniz.Programda kayıtları rahatlıkla yapıp ta,5 tane soru sorup manuel kayıt yapılmasını istediğimde işte maalesef bilginin eksikliği o anda kendini belli ediyor.
Önce bilgiyi alalım,sonra pratiğe ve hıza dönüştürmenin çarelerini arayalım.
Saygılar...

Tahsin bey dedikleriniz çok doğru aynen katılıyorum zaten hız ve pratiklik işlemleri yoğun olan bürolar için geçerli.İşe yeni başlamış veya fazla yoğunluğu olmayan bürolar için pratikliğe çokta gerek duyulmaz ve kayıtlar manuelde yapılabilir. ayrıca smmm bu işin mutfağında pişmeden büro açarsa zaten o işe hiç başlamasın bence

fatura transferi yaparken önce ekzele kayıt yapıyorsunuz değil mi

Kusura bakmayın cevabı çok geç yazdım.Foruma uzun süredir girmiyordum.Fatura transferi yaprken ön muhasebeden aldığınız excel fatura listesini, excel .csv formatına göre programa yüklüyorsunuz.Daha sonra kural tanımı bölümlerinden ayarlamalar yapıyorsunuz.Detaylı bilgi özelden verebilirim.

Luca da "cari bilgilerin internetten sorgulanması" adı altındaki yeni güncellemeyi uygulayan var mı ?

arkadaşlar merhaba,

bende büromda Luca kullanıyorum. chrome de kullanınca bazen hata veriyor. explorerden açıncada tam ekran yapamıyorum. chrome de tam ekran yapabiliyoruz. ama explorerde yapamıyoruz. explorerde lucayı tam ekran nasıl yapılır bilen varmı.

arkadaşlar merhaba,

bende büromda Luca kullanıyorum. chrome de kullanınca bazen hata veriyor. explorerden açıncada tam ekran yapamıyorum. chrome de tam ekran yapabiliyoruz. ama explorerde yapamıyoruz. explorerde lucayı tam ekran nasıl yapılır bilen varmı.

F11 i denediniz mi

ben lucada işledim cok hata yapdırıyor.simdi kararsızım ben lucamı alıyım diyee..

Son düzenleme: