Yurtdışına Taşımacılık İşinin Muhasebe Kaydı Ve Kdv Beyannamesinde Durumu Nedir ?

Üstadlar kolay gelsin bir müşterim bu ay Türkmenistana kuru yük taşımacılığı faaliyeti gerçekleştirmiş işlemin faturasını Türkiyede faaliyet gösteren bir Uluslararası Nakliyat firmasına KDV siz olarak kesmiş konu hakkında biraz araştırma yaptım fakat birçoğu birbiri ile çelişen açıklamalar. sizlerinde görüş ve önerini almak istedim bu yüzden

Bu şekilde yapmış olduğum muhasebe kaydında sanırım bir pürüz yok
_______________________ _______________________
120 ALICILAR HESABI 11.000,-

601 YURTDIŞI SATIŞLAR HESABI 11.000,-
601 04 Lojistik Grubu Gelirleri
601 04 408 Lojistik Hizmet Gelirleri
5.000$ x 2,20TL = 11.000,-TL
_______________________ _______________________

Fakat bu durumu KDV beyannamesinde ve BA-BS bildirimlerindeki durumu nasıl olacaktır birçok yerde beyanname ve bildirimlerde yer almayacağı belirtilmiş birçok yerdede tam tersi belirtilmiş birde KDV iadesi talebinde bulunabilirmiyiz bu işlem karşılığında?

Kayıt şekliniz doğru,KDV beyannamesinde bu tutarı istisnalar bölümünde göstereceksiniz Toplam satışlar tutarına dahil edeceksiniz ama aynı zamanda istisnalar içersinde de göstereceksiniz.

Kayıt şekliniz doğru,KDV beyannamesinde bu tutarı istisnalar bölümünde göstereceksiniz Toplam satışlar tutarına dahil edeceksiniz ama aynı zamanda istisnalar içersinde de göstereceksiniz.

Çok teşekkürler peki Yüklenilen KDV bölümünü nasıl hesaplamamız doğru olur beyannamedeki

Sayın Gürsoy
Yapmış olduğunuz işlem Uluslararası Taşımacılık İstisnası kapsamında değerlendirilmekte olup , yapmış olduğunuz istisna işlemine ait yüklenilen ve indirimle giderilemeyen kdv yi iade talep edebilirsiniz

Mustafa SEZEN
Yeminli Mali Müşavir

Sayın Gürsoy
Yapmış olduğunuz işlem Uluslararası Taşımacılık İstisnası kapsamında değerlendirilmekte olup , yapmış olduğunuz istisna işlemine ait yüklenilen ve indirimle giderilemeyen kdv yi iade talep edebilirsiniz

Mustafa SEZEN
Yeminli Mali Müşavir

sn Sezen soruyu soran ben değilim. Ben cevapladım.

Sayın Gürsoy

Mustafa SEZEN
Yeminli Mali Müşavir

Sayın Gürsoy

Mustafa SEZEN
Yeminli Mali Müşavir

?? nasıl yani. Soruyu soran ben değilim ben cevapladım diye düzeltiyorum. Siz hala aynı cevabı tekrarlıyorsunuz?????

Uluslar arası taşımacılık istisnası. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Karşılıklıık esasıdır. Yani karşı ülke de bu istisnayı uyguluyor olmalıdır.

Peki bu karşılıklılığın Türkmenistan ile aramızda olup olmadığının kontrolünü nereden yapabilirim üstad?