Tek Pay Sahipli A.Ş. Yönetim Kurulu İstifası

ppoemee

Katkı Sunan Üye
merhaba;

2014 de kurulmuş tek pay sahipli A.Ş de ,yönetim kurulu başkanının dışardan olması isteniyor, eski ortak sadece kurucu ortak olacak, bu işlemi olağanüstü genel kurul yapmadan yönetim kurulu üyesi istifası ve yeni atama için karar alıp yapabilirmiyiz?

teşekkürler

merhaba;

2014 de kurulmuş tek pay sahipli A.Ş de ,yönetim kurulu başkanının dışardan olması isteniyor, eski ortak sadece kurucu ortak olacak, bu işlemi olağanüstü genel kurul yapmadan yönetim kurulu üyesi istifası ve yeni atama için karar alıp yapabilirmiyiz?

teşekkürler

Yeni yönetim kurulunu nasıl sececeksiniz?

ito nun sitesinde bir karar örneği vardı onunla halledebilirmiyim diye düşünmüştüm ama ticaret odasını aradım olmuyormuş olağanüstü genel kurul olması gerek dediler , şimdide sorunum iç yönerge ilan etmem gerekirmi ?

ito nun sitesinde bir karar örneği vardı onunla halledebilirmiyim diye düşünmüştüm ama ticaret odasını aradım olmuyormuş olağanüstü genel kurul olması gerek dediler , şimdide sorunum iç yönerge ilan etmem gerekirmi ?

Sayın ppoemee,

Tek ortaklı AŞ için olağan genel kurul da yapsanız Yönetim kurulu başkanı seçemezsiniz. Bu tür bir seçim atama yoluyla olmaz. Ancak ve en çok tam yetkili genel Müdür ataması yapabilirsiniz. Hissedar sayısı fazla olsaydı uygulanabilecek başka yöntem vardı ancak burada mümkün değil.

Ne yani tek ortaklı A.Ş., ve böylece tek kişili bir yönetim kurulu, ve tek kişili genel kurulu yeni bir yönetim kurulu seçemez mi ?
Bu çok tuhaf, tam olarak nerede yazıyor ?
Bence tek kişili A.Ş. tüm şirket fonksyonlarını gerçekleştirmek mecburiyetinde, yani eski Yönetim kurulu istifa ediyor, Genel kurul yeni bir yönetim kurulu seçmek mecburiyetinde (yani dişardan birini). Böylece Genel kurulunda bulunan tek kişi ortak, ve yeni yönetim kurulunda bulunan dişardan gelen kişi (ortak olmayan) olmuş oluyor. Uygulanabilicek kanunları daha henüz bilmiyorum ama öğrenirim. Başka yabancı hukuk sisteminlen karşılaştırdım...

Asıl ilginç olan soru, dışardan gelen ortak olmayan yönetim kurulu kişi yabancı tüzel kişiliğine sahipse o zaman ne oluyor ?