Fason Örme Tekstilinin Muhasebesi...

şuan büyük bir firmada çalışıyorum... 1 ay sonra ayrılıp kendi dükkanımı acacağım. elimdeki mevcut müşterilere kumaş alıp satacağım. Yani fason işi yapacağım. Kendi haricimde işçide olmayacak. Alıp sattığım herbir malın faturasını kestikten sonra nasıl bir muhasebe şekli yapmalıyım. Bilgi verirseniz sevinirim...

Selamlar
Bahsettiğiniz alım satım işi,fason grubuna girmez ki..Direkt alıp satacağım diyorsunuz.Ayrıca işçim olmayacak diyorsunuz.Yani ortada bir üretim,kesim dikim işi yok.Hoş olsa da tek başınıza tabiki yapabilirsiniz,illa işçi olması şart değil.Ancak sadece al-sat yapacaksanız,işiniz fason işi olmaz.Kumaşı direkt alıp satacaksanız, 153 hesabına alıp 600 hesabından çıkış yapacaksınız..

şuan büyük bir firmada çalışıyorum... 1 ay sonra ayrılıp kendi dükkanımı acacağım. elimdeki mevcut müşterilere kumaş alıp satacağım. Yani fason işi yapacağım. Kendi haricimde işçide olmayacak. Alıp sattığım herbir malın faturasını kestikten sonra nasıl bir muhasebe şekli yapmalıyım. Bilgi verirseniz sevinirim...
Yakınınızdaki bir meslek mensubu ile anlaşarak profesyonel yardım almalısınız.

153, 600 falan demişsiniz de onlar üniversitede kaldı hepsini unuttum, nasıl yani? uygulamaya excellde mi geçireceğiz. İlla mali müşavire para vermek zorundamıyız. Lütfen acıklarmısınız

siz kendi fiili kar zararınız için fikrimizi soruyorsunuz galiba

he yok resmi prosedürlerini yerine getirerek mükellef olacağım ve muhasebemin mevzuata göre tutulmasını sağlayacağım diyorsanız.

resmi belgeli, konusuna hakim , yasal olarak muhasebeci veya mali müşavir ünvanına sahip kişiler ile çalışmanızı tavsiye ederim.

İlla mali müşavire para vermeniz gerekmiyor. onunla çalışmaz iseniz vermezsiniz. nasıl ki siz kumaşı hayrınıza vermeyeceksiniz.

meslekdaş arkadaşlar da size hizmet vermez olur biter. Ama siz bu işleri yapacaksanız mevzuata uymak zorundasınız.

dediğiniz işte buraya iki satır yazarak olacak iş değil.

153, 600 falan demişsiniz de onlar üniversitede kaldı hepsini unuttum, nasıl yani? uygulamaya excellde mi geçireceğiz. İlla mali müşavire para vermek zorundamıyız. Lütfen acıklarmısınız

hizmetin bedeli var sayın alicandan87

üniversitede öğretilen hesapların unutulmamasının bedeli

Son düzenleme:
Bu konuya bir fıkra ile noktayı koymak istiyorum..

Bilginin Bedeli...

Fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinelerden biri arızalanınca tüm üretim durdu..Mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar,ancak ne yaptılarsa nafile,mekineyi bir türlü çalıştıramadılar..Sonunda dışarıdan uzman çağırdılar.uzman geldi,makineyi bir süre inceledi,sonra çantasından bir çekiç çıkardı. Elindeki çekiçle makineye yaklaştı ve makinenin belli bir noktasına düzgünce fakat sertçe bir çekiç darbesi indirdi..Makine hemen çalışmaya başladı ve hiç arıza olmamış gibi devam etti..Fabrika tekrar çalışmaya başladı. Uzman 2 gün sonra faturasını gönderdi.." hizmet bedeli karşılığı 1000 usd" Müdür buna çok kızdı. Bir çekiç darbesi için 1000 doları çok buldu ve uzmandan ayrıntılı fatura göndermesini istedi..Uzman 1 gün sonra aşağıdaki ayrıntılı faturayı gönderdi :
- Makineye çekiç vurma bedeli...............1 usd
- Nereye vuracağını bilme bedeli ............999 usd
- Toplam fatura bedeli ......................... 1000 usd

hahaha bu güzeldi :) Ama ben 2 kişiye paramı yedirmem 1-avukat 2-malimüşavir... İkiside soyguncu... Örgüt gibiler

Öyle bir yedirirsin ki, kendin bile şaşarsın nasıl olduğunu. Mali müşavirsiz adımın dahi atamasın. Firmanı da evinin salonunda karton kutudan yaparsın artık. Bir de işyeri kuracakmış nasıl kuracaksın fasoncu. Fason olarak mı ? Beyannameleri de fason yaptırırsın artık. Bir de üniversite bitirmişsin !!!! Önce zihniyetini değişir, akıl fukarası.

hahaha bu güzeldi :) Ama ben 2 kişiye paramı yedirmem 1-avukat 2-malimüşavir... İkiside soyguncu... Örgüt gibiler

Burada ne işiniz var o zaman? Madem kendi işini görecek kadar bilgilisiniz başınızın çaresine bakınız. Cezalar gelince de "yandım Allah kurtar beni" diye bir meslekdaşımıza koşarsınız artık.

Ama ben 2 kişiye paramı yedirmem 1-avukat 2-malimüşavir... İkiside soyguncu... Örgüt gibiler.

belli zaten kimin soyguncu olduğu kendin ifade etmişsin büyük firmanın mevcut müşterilerine KENDİ ADIMA satacağım diye.

başka bir şey söylemeye gerek yok ...

Son düzenleme:
Yılmaz Bey tebrikler,vallahi iyi yakaladınız.ben bu cümleyi bu açıdan hiç değerlendirmemiştim.İçimizde kötülük yok demek ki.Ama o şahsı muhteremin kafa yapısıyla baktığında bu anlam çıkıyor gerçekten :)

Yılmaz Bey tebrikler,vallahi iyi yakaladınız.ben bu cümleyi bu açıdan hiç değerlendirmemiştim.İçimizde kötülük yok demek ki.Ama o şahsı muhteremin kafa yapısıyla baktığında bu anlam çıkıyor gerçekten :)

Teşekkür ederim Üstadım.

bir soru soruyor ve mesleğimize hakaret ediyor şahıs.

karakteri bu kadar, seviyesi bu kadar şahsın.

ne diyelim adam yerine koyup yardımcı olmaya çalışıyoruz.adam demiyorum .şahıs diyorum özellikle.

ne demiş Mevlana :

“Suskunluğum asaletimdendir
Her lafa verilecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”

bu konuda daha fazla zaman harcamaya yazık.

Üniversite bitirmiş şahıs ifadesine göre. Ancak sözün çıktından sonra kendinin olmadığı herkesin olduğunu öğrenememiş.

Nasıl bir mantıkla yazılmış, yazdığı cümleler insan bir düşünür. Gerçi herkes ayrı bir dünya kendi içinde. Ama toplumsal değerlerde var yaşadığımız dünyada .

neyse vakit harcamaya gerek yok bu konuda daha fazla .

İyi akşamlar.

Merhaba,

Yılmaz Çelik üstad; Baksana Tahsin Kurt üstad, sana ne demiş..... Bu cümle ne demek oluyor şimdi; bende kötülük yok, ama sende var bir fesatlık ki bu hususu yakalamışsın diyor.....

E bilmiyorum artık.....:ıslık:

Bu arada aklıma bir anım geldi;

Canım sıkıldı bir akşam, çay bahçesine gitmiştim, baktım arkadaşlar oturuyor, davet ettiler beni de, tabi tanımadıklarımda var masada, adettendir, bende kendimi mali müşavir diye tanıtınca; içlerinden birisi başladı fıkra anlatmaya;
Hoşuma gitmemişti anlattığı fıkra, mecburen güldüm aslında, yapmacık güldüğümü belli ederek, anladı tabi. Üstüme gelmeye devam etti. Ben güvenmem muhasebecilere o yüzden, hesap makinasını alır kendim toplarım.

Mali müşavir olduğumu öğrendi ya. Aklı sıra hakir görecek. Anlattığı fıkrayı bilirsiniz, hani adam muhasebeci alacakmış ta, seçtiği kişi hesap makinasını alıp, iki kere iki kaç eder sorusuna... kaç çıksın istersin cevabını veren olmuş. Rakamlarla oynarsınız siz dedi. Güvenilmez muhasebecilere.

Hayır dedim rakamlarla oynamak işimiz değil. Rakamlar sazımızdır bizim. Sadece kimi oynatacağımıza karar veririz. Ortam gerildi tabi birden aşırı derecede rahatsız olduğumu anlamıştı. Arkadaşlar yumuşatmaya çalıştılarsa da ok yaydan çıkmıştı bir kere. Kaşınmıştı adam, ve kaşıyacaktım elbette.

Kalem var mı yanında diye sordum. Garson'dan istedi. Masanın üzerindeki adisyonu ters çevirip. Hazırım anlamında yüzüme baktı.

Simdi dedim olay şu. Siz üçünüz bir şirket kurdunuz. Adam başı 10.000 yatırdınız ve 30.000 TL teslim ettiniz bana profesyonel yöneticiniz olarak. Ben bu paranın 25.000 TL siyle organizasyon için harcamaları yaptım. İhtiyat yedeği olarak kasada 2.000 bıraktım. Ve kalan 3.000 TL yi size 1.000 er lira olarak geri verdim.

Şimdi bana güvenmiyorsun ya. Yaz bakalım hesabı sen çıkar. 1000 tl geri verdiğime göre adam başı 9.000 tl almış oldum.
"9000 x 3 = 27.000" yazdı. Kasada kaç para var 2000 yaz onuda. Ne yaptı toplam; 29.000 yazdı. Eeee dedim. 30.000 ile yola çıktık. 1000 TL nerde.

2 veya 3 dakika süren sessizlikten sonra başladım.

"Oooo mastika mastika. Oooo sigarası marlbora........." :p

Merhaba,

Yılmaz Çelik üstad; Baksana Tahsin Kurt üstad, sana ne demiş..... Bu cümle ne demek oluyor şimdi; bende kötülük yok, ama sende var bir fesatlık ki bu hususu yakalamışsın diyor.....

E bilmiyorum artık.....:ıslık:

Sayın UZMAN,

Tahsin üstad olaya iyimser bakmış ve yanıt vermeye çalışmıştı.

Biz de öyle yaklaştık konuya ama sonra bakış açımızı değiştirdik. Geometri gibi bir anda göremeyiz herşeyi.

Lafa baktık söyleyen adam mı diye sonra da Adama baktık söylediği laf mı diye

ondan sonra değerlendirdik konuyu

sonuçta da gizli cümleleri yakaladık, tahlil ettik verdik cevabımızı

:)))

Sen aramıza nifak sokma hııııı :))