2 Farklı Yol.. Ve Büyük Bir Kararsızlık İçerisinde Olmak

Merhaba arkadaşlar,

Bende stajımı başlatmış bulunmaktayım. Askerden geldim ve şu an bir büroda çalışmaya devam etmekteyim. Askerliğimin bitmesine 1 ay kala iş için başvuru yaptım firmalara ama o dönem bir şey çıkmadı. Burada 3-4 aydır çalışıyorum. Şimdi büyük bir firmadan iş teklifi geldi. Şartları gayet iyi ve çalışacağım pozisyon itibari ile de üst sınıf bir pozisyon. Artıları eksileri düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum. Çalıştığım büroda tek başıma işleri götürüyorum. Bu benim için çok cazip kendimi geliştirmek açısından fakat maddi açıdan diğer taraf daha cazip geliyor. Bir de ileriyi düşünüyorum. Hangisi daha mantıklı,daha yararlı diye. Büro açmayı hedefliyordum hep fakat işin içine girince, piyasayı görünce ekmek aslanın ağzında.Bakıyorum ki pek bir müşteri potansiyelim yok şuan, ileriyi kestiremiyorum. Deneyim olarak büro altyapılı birisiyim. Şirket tecrübem yok. Oraları da merak etmekteyim ve şirkette de tecrübe kazanmak istemiyor değilim ama vereceğim karar ileride keşke dedirtmesin istiyorum. Sizin tavsiyelerinizi almak istedim. Arkadaşlarım ve büyüklerim tecrübelerinize dayanarak sizce ne yapmalıyım ? Gelecek büroda mı yoksa Şirkette mi? Şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:
Bu konuda hariçten bir şey söylemek zor bulunduğunuz ortamı bilmek tanımak lazım o nedenle buradan size gerçekçi bir
karar çıkmaz diye düşünüyorum kişi ne yaparsa kendi için karar verecek en iyi şekilde yapmaya çalışacak hayırlı olsun.

Bu konuda hariçten bir şey söylemek zor bulunduğunuz ortamı bilmek tanımak lazım o nedenle buradan size gerçekçi bir
karar çıkmaz diye düşünüyorum kişi ne yaparsa kendi için karar verecek en iyi şekilde yapmaya çalışacak hayırlı olsun.

Kararınız ne olursa olsun, kariyerinizde önde olmalı , fark yaratmaya çalışın. Başarı gelecektir. Başarının karşılığı da her zaman kısa vadede parasal olarak görülmemelidir.

A-Büro ve şirket yönünden;
1.mevcut durumda "+" ve "-" lerinizi,
2.ileriye dönük "+" ve "-" lerinizi,
iki ayrı terazide tartınız "a" ve "b" çıktılarının toplamını tercih ediniz.
B-Verceğiniz/verdiğiniz karardan sonra,yeni ümidler içinde azimle çalışmaya devam ediniz.
C-Üzerinize düşenleri tam olarak yapmaya çalıştıkdan sonra da,gerisini Allah a havale edip, sizin adınıza hayırlı olması için dua ediniz.
(Not.İstişarelerinizi büro yönünden ilgili meslek mensubları ile şirket yönünden ise bu meslek üzerine şirketlerde mesafe almış olan kimselerle yaparak, çıkan sonuca göre karar vermenizin uygun olacağını düşünüyorum)
Allah hakkınızda hayırlı olacak iş için karar vermenizi nasit etsin İNŞAALLAH....

Kararınız ne olursa olsun, kariyerinizde önde olmalı , fark yaratmaya çalışın. Başarı gelecektir. Başarının karşılığı da her zaman kısa vadede parasal olarak görülmemelidir.

Son derece haklısınız Nizam Bey, kesinlikle sadece para olarak düşünülmemelidir. Gittiğim iş görüşmelerinde hep parayı 2. planda bırakıyordum. Kendi bilgim ve azmim sayesinde zaten artar düşüncesiyle yaklaşıyordum. Fakat içinde bulunulan durumda bazı şeyleri değiştiriyor. Aldığınız kararlar sayesinde ister istemez önem kazanıyor. Yine de önemli olan kariyer benim için. Bana bir şeyler katacak, beni üst seviyelere taşıyacak bir yer ön planda olmalı ama bunun kararını vermek zor gerçekten.

A-Büro ve şirket yönünden;
1.mevcut durumda "+" ve "-" lerinizi,
2.ileriye dönük "+" ve "-" lerinizi,
iki ayrı terazide tartınız "a" ve "b" çıktılarının toplamını tercih ediniz.
B-Verceğiniz/verdiğiniz karardan sonra,yeni ümidler içinde azimle çalışmaya devam ediniz.
C-Üzerinize düşenleri tam olarak yapmaya çalıştıkdan sonra da,gerisini Allah a havale edip, sizin adınıza hayırlı olması için dua ediniz.
(Not.İstişarelerinizi büro yönünden ilgili meslek mensubları ile şirket yönünden ise bu meslek üzerine şirketlerde mesafe almış olan kimselerle yaparak, çıkan sonuca göre karar vermenizin uygun olacağını düşünüyorum)
Allah hakkınızda hayırlı olacak iş için karar vermenizi nasit etsin İNŞAALLAH....

Askerde nöbet sırasında günlerce bu söylediklerinizi yaptım. Yazdığım kağıtları da hala saklıyorum ileride bakıcam tekrar onlara :)) Çok teşekkür ederim hepimiz için herşeyin hayırlısı olur umarım.

Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Bu meslekte hepimiz muvaffak oluruz İnşallah.

Sayın edict bende aynı sizin durumunuzdayım. 7 seneye yakındır muhasebe burosunda çalışmaktayım. Bütün isleri sirket kurmaktan tutunda kapanışına kadar beyanname hazirlamalarinda sgk islemlerinde her islemleri tek başıma yapmaktayim. Buroda bilgi öğrenmenin sonu olmadığını düşündüğümden bende kendime firmalarda is aramaktayim. Yeterlilik sınavını verdim sayilir.Buro acmak istesem hic mukellefim yok. Patrondanda bir teklif gelecegini düşünmüyorum. O yuzden artik maddi plan 1.siraya geldiginden sirketler bana daha cazip gelmekte..
Hakkimizda hayirlisi olsun..emeklerinin karsiligini alman dileğiyle...

Sayın edict bende aynı sizin durumunuzdayım. 7 seneye yakındır muhasebe burosunda çalışmaktayım. Bütün isleri sirket kurmaktan tutunda kapanışına kadar beyanname hazirlamalarinda sgk islemlerinde her islemleri tek başıma yapmaktayim. Buroda bilgi öğrenmenin sonu olmadığını düşündüğümden bende kendime firmalarda is aramaktayim. Yeterlilik sınavını verdim sayilir.Buro acmak istesem hic mukellefim yok. Patrondanda bir teklif gelecegini düşünmüyorum. O yuzden artik maddi plan 1.siraya geldiginden sirketler bana daha cazip gelmekte..
Hakkimizda hayirlisi olsun..emeklerinin karsiligini alman dileğiyle...

İşte bende bunu düşünüyorum. Sizin durumunuz özetlemiş olayı. Yeterlilik sınavını verdikten sonra bir müşteri kapasiten yoksa şirkete yönelmek zorunda kalınacak. Patronum bana teklif edicek büyük ihtimal çünkü benden önce çalışan kişi ile ortaktı. Ben onun yerine girdim ve kendisi de bunu söylüyor ve soruyor sınavlara ne zaman gircen gibisinden. Fazla bir mükellef potansiyeli olmadığından bizim büroda giderleri bölüşmek kendisine daha cazip geliyor. İleride ne olur bilmem, ama şuan kendi müşteri potansiyelim olmadığından eğer ben buraya bir şey katamazsam ortakta olsam hep patron işçi yaklaşımı olucaktır. Bir de işin diğer tarafı Mali Müşavir olduktan sonra bir şirkette hiç çalışmamış olarak herhangi bir şirkette iş bulduğunda oraya yabancı kalmak ta o ünvana sahip bir kişi için dışarıdan hoş görünmez düşüncesindeyim.Bunun korkusu da var o yüzden de şirketteki tecrübemi en azından staj döneminde kazanmak mantıklı gelmiyor değil. Kimsenin emeği karşılıksız kalmaz umarım. Çünkü gerçekten çok emek veriyoruz.

Ortaklardan çok profesyonellerce idare edilen kurumsallaşmış şirket olursa iyi olur bu tür şirketlerin şahıs şirketlerine göre piyasada daha çok itibari oluyor .Böyle bir firmada staj bile işe yarıyor.Koç finansta staj yapan bir öğrenci
gittiği yerde bu firmanın dünyada bilinirliği nedeni ile kabul gördü.Kurumsallaşmış firmalarda gerçek muhasebe yapılıyor
ortklarca idare edilen firmalarda ise nabza göre şerbet verilip önce firma menfeati gözetiliyor diye gözlemliyorum.

Büyük kurumsal firmalar her zaman iş hayatında iyi referans olurlar. Yalnız muhasebe değil her branşta böyledir.

Söylediğiniz gibi iş görüşmelerinde çok dikkat çekiyor nerelerde çalıştığınız. Kurumsal firmalar önemli bir referans ve buralarda çalışan kişiler daha kolay iş bulabiliyor.

Sn.Hasan bey ve sn.Nizam beyin görüşlerine ziyadesiyle katılıyorum,her branşta da(istisnalar hariç) bu böyledir,aynı zamanda kurumsal firmalarda,hakeden için yükselme imkanı da mümkün.

Sayın Arkadaşlar,

Stajına yeni başlamış bir arkadaşımızın büyük bir firmada mesleğine devam etmesi daha iyidir. Firmanın gücünü taşır ve gerçekten ciddi bir kurumsa (özellikle imalat varsa) disiplin ve ciddiyeti de öğrenir. Kurumsal nitelik ve beceri gelecek ve bilgi birikimi açısından daha yararlıdır. Ve çağ kariyerden önce gelir çağıdır, acı ama gerçek.

..............Kurumsal nitelik ve beceri gelecek ve bilgi birikimi açısından daha yararlıdır. Ve çağ kariyerden önce gelir çağıdır, acı ama gerçek.
Katılıyorum.
"çağ kariyerden önce gelir çağıdır..":)(güzel bir tanımlama)
tabi İstisnalar hariç,"kariyer" ile "gelir" de,birbiriyle orantılı olsa gerek.

5 yıldır bürolarda çalışıyordum. Öğreneceklerim var diye fakat yoğun mesailer, atarlı patronlar, az maaşlar çok yıprattı. Kurumsal bir şirketten teklif gelince başladım ve gördüm ki kurumsal şirketlerde muhasebe işleyişi çok daha iyi. Neyin ne zaman olacağı belli.Resmi tatiller, zamlar ve diğer şeyler. Büroda ise patronun ağzına bakıyorsun. Gerçekten de büro patronları ego tatmin yolunda olduğu için sıkıntı oluyor.

Şimdi 2 aydır şirketteyim ve iyi ki geçiş yapmışım. Yaş 30. Hayata bundan sonra yön vermek çok zor olsa gerek.

5 yıldır bürolarda çalışıyordum. Öğreneceklerim var diye fakat yoğun mesailer, atarlı patronlar, az maaşlar çok yıprattı. Kurumsal bir şirketten teklif gelince başladım ve gördüm ki kurumsal şirketlerde muhasebe işleyişi çok daha iyi. Neyin ne zaman olacağı belli.Resmi tatiller, zamlar ve diğer şeyler. Büroda ise patronun ağzına bakıyorsun. Gerçekten de büro patronları ego tatmin yolunda olduğu için sıkıntı oluyor.

Şimdi 2 aydır şirketteyim ve iyi ki geçiş yapmışım. Yaş 30. Hayata bundan sonra yön vermek çok zor olsa gerek.

Hakkinizda hayirlisi olsun bende 7 .yilima gircem buroda. artik sirkete gecme dusuncesindeyim..

Bürolarda veya küçük şirketlerde patronun veya mükellefin dediği oluyor, ama büyük şirketlerde mevzuata göre olması gereken neyse o oluyor. her şeyde düzen var. hesaplarda görünen neyse o. yok vergin çıktı fatura bul, yok geçici fazla çıktı biraz daha düşür.böyle durumlar yok. ama yinede bu işte kral büroda çalışanlar. hangi şirket olursa olsun. büroda ki rahatlık şirketlerde yok. şirketlerde çok çalıştım. büro rahatlığı hiçbirinde yok.

Son düzenleme: