fonradar

Geçmiş Yıllarda Yapılan Tadilatlar Kira Vergisinden Düşülür mü ?

Merhabalar,
Örnek verecek olursa 2012 yılında üzerinde tadilat yaptığımız evimizi 2013 yılında kiraya verirsek bu yaptığımız tadilat masrafını 2013 yılı kira vergisinden düşebilir miyiz?

Düşemezsiniz. Tadilatı kiraya verdiğiniz konut için değil, oturduğunuz konut için yaptırmış oluyorsunuz.

2012 yılında konut boştu. Herhangi bir oturan yoktu. Ben de farklı bir evde oturuyordum.
Bu durumda da yine oturduğumuz konut şeklinde mi değerlendiriliyor.

Düşemezsiniz. Tadilatı kiraya verdiğiniz konut için değil, oturduğunuz konut için yaptırmış oluyorsunuz.

GIB nın internet sitesinde şöyle bir açıklama var. Tam bu konuyla ilgili mi bilmiyorum, tam anlayamadım

"Gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının hesabında giderlerin fazlalığı
dolayısıyla doğan zararlar, beş yılı geçmemek üzere gelecek yıllarda elde edilen
kira gelirlerinden gider olarak düşülebilir. Bu durumun iki istisnası vardır:
●● Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya
lojmanların kira bedellerini indirim konusu yapmaları durumunda bir zarar
doğması halinde, bu zararın gelecek yıllarda elde edilen gayrimenkul sermaye
iradından indirim konusu yapılması söz konusu değildir.
●● Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkule ait hasılattan indirim konusu
yapılan iktisap bedelinin % 5’i oranındaki tutarın indirilemeyen kısmı gider
fazlalığı olarak dikkate alınamaz.

Yaptığınız alıntı sizin sorunuzla doğrudan ilgili değil. Teknik bir konu biraz mevzuat bilgisi gerektiriyor. Mevzuatta zararların kardan mahsup edilmesi diye bir durum vardır. Atıyorum 2013 yılında ticari faaliyetinizden 1000 TL. zarar ettiniz. 2014 yılında ise 5000 TL.kar... 2014 yılı vergisi hesaplanırken 5000-1000 = 4000 TL.nin vergisini verirsiniz. Aynı durum gayrı menkul sermaye iratlarında da vardır. Yukarıda bunun istisnaları belirtilmiş. Atıyorum 2013 yılında 5000 TL.Kira geliri elde ettiniz, 10000 TL. kira ödediniz. Yani zarar ettiniz. Bu zararı 2014 yılı kira gelirinden düşemezsiniz.

2012 yılında konut boştu. Herhangi bir oturan yoktu. Ben de farklı bir evde oturuyordum.
Bu durumda da yine oturduğumuz konut şeklinde mi değerlendiriliyor.

Yaptığınız alıntı sizin sorunuzla doğrudan ilgili değil. Teknik bir konu biraz mevzuat bilgisi gerektiriyor. Mevzuatta zararların kardan mahsup edilmesi diye bir durum vardır. Atıyorum 2013 yılında ticari faaliyetinizden 1000 TL. zarar ettiniz. 2014 yılında ise 5000 TL.kar... 2014 yılı vergisi hesaplanırken 5000-1000 = 4000 TL.nin vergisini verirsiniz. Aynı durum gayrı menkul sermaye iratlarında da vardır. Yukarıda bunun istisnaları belirtilmiş. Atıyorum 2013 yılında 5000 TL.Kira geliri elde ettiniz, 10000 TL. kira ödediniz. Yani zarar ettiniz. Bu zararı 2014 yılı kira gelirinden düşemezsiniz.

Bu durumda 2013 yılından önceki tadilatları 2013 yılı vergisinden düşemiyor muyuz yani?