Patronun Kestiği Çekleri İmzalamak ?

Selamun Aleyküm Sayın forum üyeleri;

Özel bir şirkette 5 seneyi geçkindir çalışıyorum. Patronum sürekli çek kullanıyor. Çek kullanımı artınca ve acil çekler imzalanması gerektiğinde ben kendisinin imzasını taklit ederek imzalayıp veriyordumki taki bu gün yaptığım bu şey kanuna aykırı olabilirmi diye kafamda bir düşünce var oluncaya kadar. 5 senedir patronun çekleri ödeniyor. Müşteri çeklerinide yine şirket kaşesi basarak ve yine kendi imzasını taklit ederek ciroladım şimdiye kadar hiçbir problem olmadı. Yaklaşık 500 adet çek ödenmiştir. Artık bunu yapmayacağım fakat şimdiye kadar bu taklit ettiğim imzalar başıma iş açarmı? herşey patronumun rızası ve isteği ile oldu. Benim imzam farklı tüm resmi kanallarda kendi imzamı kullanıyorum ve imza sürkümde yok. Şu saatten itibaren kendimi güvence altına alabilmek için ne yapabilirim? Piyasada yaklaşık 1 trilyon daha vadesi gelmeyen çek var ve hepsine patronun imzasını taklit ederek ben imzaladım. Şirket limited şirketi 2 ortağı var ve tek imzaya yetkili kişi imzasını taklit ettiğim kişi. Bundan sonra kendimi nasıl güvence altına alabilirim, patronum iyi niyetli fakat yinede insanoğlu çiğ süt emdiğinden bundan sonra ne yapabilirim yardımlarınıza ihtiyacım var. Geceleri uykum kaçıyor, çok huzursuz oldum. Çekler ödenmezse sen imzalamışsın sen ver parasını diyebilirlermi?

Son düzenleme:
Selamlar
Nerden tutsan elinde kalacak bir konu..
Der,kardeşim herşeyi der...Yaptığınızın yanlış ve yasak olduğunun sizde farkındasınız..Herşey iyiyken bir sorun olmayabilir.Ama durumlar kötüleşirde,çekler ödenmemeye başladığında,patronun ilk yapacağı şey,kendini kurtarmanın yollarını arayacağıdır.Yani çekleri gerekirse ödememek için elinden geleni yapacaktır.(Tabi illa böyle olması gerekmez)
Vekalet alarak bunları yapsanız hadi bir nebze diyelim.Ama ortada vekalet yok,yetki verme olayı yok..Direkt taklitçilik..Hiçbişey anlatamazsınız devlete...
O nedenle buna bir an evvel son verin..
Benim bir yakınım,kendi amcası yanında çalışmasına ve imza için yetki bile almasına rağmen,sırf bu çek yüzünden hapis yatmıştır.O'da iyi niyetinden kaybetmiştir.Hemde kendi amcaları olmasına rağmen..
Anlayacağınız bu işe bir son veriyorsunuz ve gerekirse o işten bile ayrılıyorsunuz..
Düşüncem böyledir.
Saygılar..

Bu arada,belki geçmişteki çeklerin şirket hesabından düzenli ödenmesi hafifletici ve iyi niyet göstergesi olarak kabul edilebilir ama "taklitçiliğin" hiç bir hafifletici sebebi olamaz.En azından yetki alın,kendi imzanızı atın..Olayın ciddiyetinin farkına vararak hareket etmenizi öneririm.

Son düzenleme:
Çeklerin tamamı ödenmiş olsa dahi bıçak sırtı bir durumunuz var. Dua etmekten başka şansınız yok. Herhangi bir nedenle sahte imza attığınız ortaya çıkarsa hapse girme olasılığınız var.

Hocam hapside goze aldimda bu ceklernodenmez ise benden parasini isteyebilirlermi? Yani omur boyu borc altinda kalma gibi bir durumum varmi az cok bi kredi ile ev aldim onuda kaybetmeyi goze alamam napmam gerek?

Çeklerin ne karşılığı verildiğini belgelemek için satıcılardan gelen belgelerden birer örnek al sakla ben böyle bir mal ve hizmet almadım işletmem borçlu değil işçim kendi emelleri içn taklit etmiş beni zor durumda bırakmak için kullanmış
savunmması her zaman mümkündür yazdıklarınızın doğru ve samimi olduğunu kabul etmek kaydı ile .Bir taraftanda çek gibi kıymetli bir belgeyi neden teslim etmiş kasasına neden kilitlememiş neden bu kadar çok güvenmiş sorgulanabilir.İş rastlığı olsunda hiç problem çıkmasın sahte imzalı çekler ödenene kadar umalım.

Hocam cevabiniz icin cok teşekkür ederim. Benim yaptigim is bilmezlik ve cahillik boyle bir durum olusacagini bilsem hic yaparmiyim. Soylediginiz gibi faturaların bir kopyalarini alip saklayacagim. Peki bana sen imzalamissin sen ode deme sanslsri varmı? Yani bu çekin sahibinin hicmi sorumlulugu yok?

Sahte imzalar adı geçenin mahkeme kararı ile adli tıpa müracatı ile belgelenir hangi elin ürünü olduğuna bakılır.Çekte adı yazan bu yola başvurmaz ise problem olmaz.Ama çekler o ismi geçenin tedarikçileri ve cirantoları tarafından tahsil edilmiş ise yine alışveriş işletme içinse isbat edilir çeki geçersiz kılmaz masum hatadır.Arkasındaki ciro önemli.Geçmiş olsun.

Sahte imzalar adı geçenin mahkeme kararı ile adli tıpa müracatı ile belgelenir hangi elin ürünü olduğuna bakılır.Çekte adı yazan bu yola başvurmaz ise problem olmaz.Ama çekler o ismi geçenin tedarikçileri ve cirantoları tarafından tahsil edilmiş ise yine alışveriş işletme içinse isbat edilir çeki geçersiz kılmaz masum hatadır.Arkasındaki ciro önemli.Geçmiş olsun.
hocam cevabiniz icin tesekkur ederum. Patronum sikayet edip bu imza benim degil demedigi surece sorun olmaz. Isletme icin yazildigi ispat edilirse cek gecersiz olmaz odemesi gerekir dediniz dogrumu anladim? Bundan sonra ne yapmami tavsiye edersiniz?

hocam cevabiniz icin tesekkur ederum. Patronum sikayet edip bu imza benim degil demedigi surece sorun olmaz. Isletme icin yazildigi ispat edilirse cek gecersiz olmaz odemesi gerekir dediniz dogrumu anladim? Bundan sonra ne yapmami tavsiye edersiniz?

Yapabilrsen (tabi mümkün değil) eski tarihli bir vekalet alabilirsin. çeklerimi imzalamaya yetkilidir. diye.
Ödenen çekler için artık yapacağın birşey yok. Ödenmeyen çekler var ise . Bunların gerçeklerini hazırla ve hepsini tek tek değiştir.
Ödenmeyen çek olursa doğrudan senden talep edilebilir..

Umarım başınıza ters bir durum gelmez ama olur da, işler ters gider ise sizin imza taklit ederek mal aldığınız yerlere daha önce verilmiş ve vadesinde ödenmiş çekleri bankalardan talep ederek, " bu işi öteden beri, patronunuzun bilgisi dahilinde ve isteği ile yaptığınızı ve işler iyi iken çeklerin gününde bankadan ödendiğini, ne çeki alan ne de işveren tarafından bunlara itiraz edilmediğini" iddia edebilirsiniz. aklınızda bulunsun...