fonradar

Anonim Şirket Hisse Devri Hakkında

Merhaba,

Tek kişi olarak kurulan A.Ş'de hisse sahibi; şirket bünyesinde çalışan personeline alacaklarına karşılık şirket hissesinden pay vermek istiyor. (Talep alacaklıdan geliyor aslında) alacaklı beni ortak yaparsan satışları,karlılığı artırırım gibi vaatlerde bulunuyor. patron da sözleşme imzalatarak bu vaatlerini yerine getirmezsen payını veririm ortaklıktan çıkartırım şeklinde bir madde koydurmak istiyor. Bu durumda bu sözleşme bağlayıcı olur mu? Hisse verdikten sonra sonuçta hak sahibi olduğu için böyle bir uygulama/sözleşme yapılabilir mi?

Teşekkürler,

Zor bir soru(bana göre)bu bağlamda,olayın bir çok yönden,ayrı ayrı irdelenmesi ve sonuçlandırılması gereken konuları içerdiği anlaşılmaktadır.

(Acizane görüşüm, iş sözleşmesi feshedilen işcinin,bu fesih nedeniyle doğan yasal alacaklarının,borçlu olan tüzel kişilik tarafından bu şekil ödenmesinin mümkün olabileceği!ancak "sözkonusu vaatlerin yerine getirileceğine dair"sözleşmede belirtilen taahhütlerin,ilgili tarafından yerine getirilememiş olması halinde,sadece bu sözleşmeye(/ve veya sözleşmenin bu hükmüne)bağlı olarak "payını veririm ortaklıktan çıkartırım"noktasının farklı bir konu olduğu,hukuken çıkartılamaması halinde ise çıkartılmasının başkaca hukuki sebeblerle mümkün olabileceği düşüncesindeyim.)

Oncelikle teşekkür ederim ama ortakliktan çıkarılmasınin başkaca hukuki sebeplerle mümkün olabileceği konusunu biraz açabilir misiniz.?

Merhaba,

Tek kişi olarak kurulan A.Ş'de hisse sahibi; şirket bünyesinde çalışan personeline alacaklarına karşılık şirket hissesinden pay vermek istiyor. (Talep alacaklıdan geliyor aslında) alacaklı beni ortak yaparsan satışları,karlılığı artırırım gibi vaatlerde bulunuyor. patron da sözleşme imzalatarak bu vaatlerini yerine getirmezsen payını veririm ortaklıktan çıkartırım şeklinde bir madde koydurmak istiyor. Bu durumda bu sözleşme bağlayıcı olur mu? Hisse verdikten sonra sonuçta hak sahibi olduğu için böyle bir uygulama/sözleşme yapılabilir mi?

Teşekkürler,

Türk özel hukukunda " sözleşme serbestisi" kavramı vardır. Yasalara aykırı olmadıkça ve maddi olarak imkansız olmadıkça her türlü koşul taraflar arasında kabul edilebilir.
Sözleşme şartları yerine gelmez ise bunun yaptırımı yine yasal yoldan sağlanır.

Burada şirket sahibinin (tek pay sahibi) ali cengiz oyunu var. Çalışanının haklarını ödeyemeyen şirkette pay sahibi olsan ne yazar olmasan ne yazar. Bu işin yorum tarafı... TTK yönünden ise hisse devirlerinde yapılması gereken işlemler yapılırsa (yönetim kurulu devri onaylarsa, pay defterine devirler yazılırsa) devrettiği hisseleri geri alamaz. Ancak daha önce çalıştığı şirkette ücret alırken, ortak olduktan sonra ancak kardan pay alabilir. Tabiki genel kurulda karın dağıtılmasına karar verilirse.. Bu işi kabul ederken bütün yönlerine bakılması gerekir.

Oncelikle böyle isteğin çalışandan geldiğini belirterek eger beni ortak ederseniz böyle böyle yaparım diye taahhütleri var. Pay sahibi de kendini garantiye almak için böyle bir sözleşmenin bağlayıcılığıni sorguluyor. Aksi taktirde pay karşılığını vererek ortakliktan çıkarmak istiyor.
Ayrıca yönetim kuruluna almayınca da ortak değil hissedar olacak. Elindeki payı almak da kolay olabilir.