Raporlu İşçinin Zorla Çalıştırılması

Arkadaşlar Merhaba,

Raporlu işçi zorla çalıştırılır mı eğer çalıştırılmazsa bunun cezası ve yaptırımı ne olur? Daha önceki forumlara baktım cevabı bulamadım.

Yardımlarınız için Teşekkür Ederim

Sadece o raporla ilgili yaptıklarını mı yoksa daha önce yaptığı harcamaları da isteyebilir mi?
Çalıştığı günlere ait rapor parasını SGK faiziyle geri alır. Tedavi masrafı varsa geri alır.
Raporluyken çalışan işçinin bu hastalığını çalışması dolayısıyla artması, iyileşmesinin gecikmesi gibi hallerde de SGK kesintiler yapabilir.

Çalıştığı günlere ait rapor parasını SGK faiziyle geri alır. Tedavi masrafı varsa geri alır.
Raporluyken çalışan işçinin bu hastalığını çalışması dolayısıyla artması, iyileşmesinin gecikmesi gibi hallerde de SGK kesintiler yapabilir.

Dayanak paylaşması yapabilir misiniz? Teşekkürler.

5510 sayılı kanunun 21-22.maddeleri ve Sosyal sigorta işlemler yönetmeliği madde 40

Merhabalar,
Dayanakları incelediğimde, geçici iş göremezlikle (istirahat, raporun) ilgili işveren adına yapılacak kesintiler, faizler vb. bahsediyor. Somut olarak,
raporlu bir işçinin SGK mevzuatında ve diğer mevzuatlarda zorla ya da işçinin isteyerek, işverenin ihtiyaç dolayısıyla çalıştırması gibi nedenlerle yasak olduğuna dair bir açıklama bulamadım. Bilgisi olan forum üyelerinin paylaşımlarını rica ederim.
iyi çalışmalar

illa bir yerde raporlu işçi çalışamaz diye yazmasına ne gerek var !
istirahat raporunun mantığı zaten, çalışma dinlen değil mi ?

Sgk mevzuatına ilave olarak, iş sağlığı ve güvenliği yönünden de işveren sorumlu tutulur,zira işveren her türlü önlemekle yükümlü,iş kanunu yönünden ise işci çalışmak zorunda değil,çalışmadığı takdirde(gıcıklık yapmaktan başka) işveren ne bir disiplin cezası verme, nede fesih yoluna gidemez.
(para cezası yönünden 6331 e bakmak gerek)