Yıllık İzin Uygulaması Hk.

Ayşe Gültekin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

yıllık izin uygulaması ile ilgili bir şey danışacaktım

personel diyorki; yıllık izin ücretimi alayım ama yıllık iznimi kullanmak istemiyorum, çalışmaya devam etmek istiyorum. Böyle bir hakkı var mı? internete de baktım ama bişiy bulamadım.
Benim bildiğim yıllık izin ücreti alıyorsa yıllık iznini de kullanmak zorunda. Hem ücreti alayım ama iznimi kullanmayayım diyor. Böyle bişey varsa yıllık izin hakkı kullanılmış oluyor mu

Hayır bu kanuna aykırıdır. İzin kullanılmayıp para ödenmesi sadece işten çıktığında/çıkarıldığında kullanamadığı izinler için olur.

Merhaba,

yıllık izin uygulaması ile ilgili bir şey danışacaktım

personel diyorki; yıllık izin ücretimi alayım ama yıllık iznimi kullanmak istemiyorum, çalışmaya devam etmek istiyorum. Böyle bir hakkı var mı? internete de baktım ama bişiy bulamadım.
Benim bildiğim yıllık izin ücreti alıyorsa yıllık iznini de kullanmak zorunda. Hem ücreti alayım ama iznimi kullanmayayım diyor. Böyle bişey varsa yıllık izin hakkı kullanılmış oluyor mu
:) Olayı biraz ters köşeden anlamışsınız gibi geldi bana;
personelin istediği, izne çıkmış gibi ücretini alayım ,ama çalışmaya da devam edeyim demek aslında.
O da sn.merkur2 nin belirttiği üzere yasal olarak bunun yolu yok, kullanılmamış izin günleri, yasal düzenlemeye göre ancak sözleşme sona erdiğinde ücret olarak ödenebiliyor.

Selamlar,

arkadaşında belirttiği gibi yıllık izin ücreti sadece işten çıkışta ödenir. onun dışında yıllık izin yıllara sari olarak kaybolmayan bir haktır. Eğerki yıllık izin verilen personel işyerinde çalıştırılır ve iş kazasına uğrar ise, durum savcılık boyutuna ulaşabilir.

Sayg.

Selamlar,

arkadaşında belirttiği gibi yıllık izin ücreti sadece işten çıkışta ödenir. onun dışında yıllık izin yıllara sari olarak kaybolmayan bir haktır. Eğerki yıllık izin verilen personel işyerinde çalıştırılır ve iş kazasına uğrar ise, durum savcılık boyutuna ulaşabilir.

Sayg.

Onu nasıl becerek muhasebeci.? Aylık bildirgeler ertesi ayın sonunda veriliyor. İzin defteri de izin kullandıktan sonra imzalanır.

evet malisef,ancak bu durum işveren aleyhine,zira bu iznin kullandırılmış olduğunun ispatı işverene aittir

Büyük ve kurumsallaşmış üretim işletmelerinde biraz zor tabi. Ancak hizmet sektöründe ve küçük işletmelerde gayet kolay. Alırsın imzalarını, izin defterini, dilekçesini, sen hiç bir kayıtta görünme , bir yere imza atma dersin. Olur biter.)):)