Noterden İhbar

kdryksk83

Katkı Sunan Üye
Merhabalar noterden bir personele üst üste işe habersiz gelmemesinden dolayı çıkış tarihini gelmediği güne geriye dönük 10 gür sürelik kapsamda versem sorun olur mu ? Yoksa ihbarname çektiğim tairhte mi çekip tutanaklar var ücretsiz izin olarak eksik gün mü versem sizce hangisi daha uygun olur ? Cevaplara ve ilgiye şimdiden teşekkürler.

Normalde izlemeniz gerekn yol;
devamsızlık yapılan her gün için tutanaklar tutulur,
3 gün üst üste devamsızlık tutanakları tutulduktan sonra noter kanalıyla ihtar gönderilir, filanca tarihten bugüne habersiz devamsızlığınız vardır, x gün içinde geçerli mazeretinizi bildirmeniz , geçerli mazeret bildirmediğiniz takdirde sözleşmenizin feshedileceğini ... şeklinde bir ihtar gönderilir,
ihtarın karşı tarafa ulaştığı tarih takip edilir, ihtarda belirttiğiniz süre geçtiğinde hala geri dönüş yoksa, o tanıdığınız tarih itibariyle sözleşmesi feshedilir, çalışılmayan her gün devamsız olarak bildirilir.
Sözleşmenin feshedildiği noter kanalıyla ihbar edilir.

Teşekkür ederim biz de aynı şekilde yaptık. İhbarnamenin tebliğinden sonra 3 gün süre verdik sürenin bitiminde çıkışını yapacağım.

3 gün üst üste devamsızlık tutanakları tutulduktan sonra noter kanalıyla ihtar gönderilir, filanca tarihten bugüne habersiz devamsızlığınız vardır, x gün içinde geçerli mazeretinizi bildirmeniz , geçerli mazeret bildirmediğiniz takdirde sözleşmenizin feshedileceğini ... şeklinde bir ihtar gönderilir,
ihtarın karşı tarafa ulaştığı tarih takip edilir, ihtarda belirttiğiniz süre geçtiğinde hala geri dönüş yoksa, o tanıdığınız tarih itibariyle sözleşmesi feshedilir, çalışılmayan her gün devamsız olarak bildirilir.

İşverene raporlu olduğumu mesaj yolu ile bildirdim. Fakat faks çekmedim işe tekrar geldiğimde vereceğimi söyledim raporu. Buna nazaran adıma işe gelmedi diye tutanak tutulmuş. Bu tutanak geçerli midir ?

İşverene raporlu olduğumu mesaj yolu ile bildirdim. Fakat faks çekmedim işe tekrar geldiğimde vereceğimi söyledim raporu. Buna nazaran adıma işe gelmedi diye tutanak tutulmuş. Bu tutanak geçerli midir ?

Raporunuz usule uygun ve geçerli ise sorun olmaz.

Peki devamsızlık sebebi ile iş akdini fesih ettiğimiz personele tazminat ödemek zorunda mıyız?
Teşekkürler.

Devamsızlık sebebi işverenin haklı fesih sebeplerinden biridir. Devamsızlık sebebiyle çıkış yapılan personele tazminat ödenmez. Ancak süreci doğru şekilde koordine ederek eksiksiz yapmanız gerekiyor. Yukarıdaki arkadaşların belirttiği şekilde izlerseniz süreci sorun olmaz tazminatsız çıkış yapabilirsiniz.

Devamsızlık sebebi işverenin haklı fesih sebeplerinden biridir. Devamsızlık sebebiyle çıkış yapılan personele tazminat ödenmez. Ancak süreci doğru şekilde koordine ederek eksiksiz yapmanız gerekiyor. Yukarıdaki arkadaşların belirttiği şekilde izlerseniz süreci sorun olmaz tazminatsız çıkış yapabilirsiniz.

Teşekkürler.

İyi Çalışmalar.

Sn.Rietveld ve sn.Keremceme katılmakla birlikte,her devamsızlık hali işverene tazminatsız fesih hakkı vermez,bu itibarla sn.üyelerin belirtmiş hususlara önemle riayet edilmelidir.