Yıllık Ücretli İzin Bedeli Hk.

Merhaba sayın üyeler.
Çalıştığım iş yerindeki 4.yılımı tamamladım ve fiilen çalışmaya devam ediyorum.
Yıllık ücretli izin hakkım doğdu ve kullanmak istiyorum.İzin talebim onaylandı.
Sormak istediğim soru şu : Yıllık izin sürem için izin başlamadan iznim karşılığı olan ücreti erkenden alabilir miyim ?
Sitede okuduğum yazılar neticesinde ''YILLIK İZİN ,ÜCRETLİ KULLANDIRILMASI GEREKEN BİR İZİNDİR.İŞVERENİNİZİN,KULLANACAĞINIZ YILLIK İZİN SÜRENİZE AİT ÜCRETİNİZİ,SİZ İZNE ÇIKARKEN PEŞİN OLARAK VERMEK YA DA AVANS OLARAK ÖDEMEK ZORUNDADIR'' diye bir yazı gördüm.
Bu durum iş veren insiyafitinde olabilir mi ? İşveren ,avans veremiyoruz yada izin öncesi ödeme yapamıyoruz deme lüksüne sahipmidir.
Taşeron işçisi olarak çalışmam bu durumu etkiler mi ? Neticede üst işveren ve birde bağlı olarak çalıştığımız şirket mevcut.

Bu konuda aydınlatabilirmisiniz beni ?
İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Sayın Gündür

Yıllık İzin ücreti diye birşey yoktur. Yıllık izin kullandığınız zaman o sürelerde çalışmış sayılıyorsunuz ve çalışmış gibi maaşınızı alırsınız. İşveren siz izne çıkmadan ücret yatırma zorunluluğu yoktur.

Tamam zaten çalışmış gibi ay sonu hesap kesildiğinde maaş içerinde dahil ediliyor bunu herkes biliyor.Demek istediğim örnek 7 iş günü olan izin süresinde bu bedelin işverenden erken tahsili kanunda var zaten bu.Öğrenmek istediğim işveren bu konuda bir şekilde yırtabilir mi

Tamam zaten çalışmış gibi ay sonu hesap kesildiğinde maaş içerinde dahil ediliyor bunu herkes biliyor.Demek istediğim örnek 7 iş günü olan izin süresinde bu bedelin işverenden erken tahsili kanunda var zaten bu.Öğrenmek istediğim işveren bu konuda bir şekilde yırtabilir mi
Sn.Volkangunduz,
Bahsettiğiniz izin ücreti normal ücretin dışında ekstra bir ödeme değildir. Çalışan, izin süresinde parasız kalmasın diye ücretine mahsuben avans olarak yapılan bir ödemedir. Yasa gereği vermesi gerekir, ancak vermese de bir hak kaybınız olmaz, izin dönüşünüzde ücretinizi tam alırsınız. Yırtmak diye bir şey yok.

Bülent bey söyleminizi anlıyorum.Tabi ki bu ücret ayrı bir ödeme değil.Maaşım normalde izin tarihimin bitiminde yatacak.Mühim olan bayramı parasız geçirmemek.

a-Sormak istediğim soru şu : Yıllık izin sürem için izin başlamadan iznim karşılığı olan ücreti erkenden alabilir miyim ?
b-Sitede okuduğum yazılar neticesinde ''YILLIK İZİN ,ÜCRETLİ KULLANDIRILMASI GEREKEN BİR İZİNDİR.İŞVERENİNİZİN,KULLANACAĞINIZ YILLIK İZİN SÜRENİZE AİT ÜCRETİNİZİ,SİZ İZNE ÇIKARKEN PEŞİN OLARAK VERMEK YA DA AVANS OLARAK ÖDEMEK ZORUNDADIR'' diye bir yazı gördüm.
c-Bu durum iş veren insiyafitinde olabilir mi ?
d-İşveren ,avans veremiyoruz yada izin öncesi ödeme yapamıyoruz deme lüksüne sahipmidir.
e-Taşeron işçisi olarak çalışmam bu durumu etkiler mi ?
a-evet
b-doğrudur
c-hayır,yasal düzenleme var,M.57/1
d-değildir,hatta idari para cezası da sözkonusudur,ancak işverenin parası yok ise para cezası dışında işverene uygulanabilecek bir yaptırımın olmadığı düşüncesindeyim.
e-hayır

Bülent bey söyleminizi anlıyorum.Tabi ki bu ücret ayrı bir ödeme değil.Maaşım normalde izin tarihimin bitiminde yatacak.Mühim olan bayramı parasız geçirmemek.
Sn.bülent249 katılıyorum.
Haklısınız,evet mühim olan Bayram'ı parasız geçirmemek,inşallah ödenir.