Maaş Ödeme Hk.

Merhaba

Arkadaşlar basit bir soru ama nasıl hareket edip işin içinden çıkabilirim bulamadım.

Geçen ayın 20 sinde eleman aldık.
Maaşları ayın 15 nde dağıtıyoruz.

Ben dedimki
ay başına kadar olanı vermeliyiz.

Bir arkadaşımda dediki içeride kalmasın 20 sinden bu ayın 15 ine kadar olanı ver

Bu durumda karışıklık olmaz mı?

Merhaba

Arkadaşlar basit bir soru ama nasıl hareket edip işin içinden çıkabilirim bulamadım.

Geçen ayın 20 sinde eleman aldık.
Maaşları ayın 15 nde dağıtıyoruz.

Ben dedimki
ay başına kadar olanı vermeliyiz.

Bir arkadaşımda dediki içeride kalmasın 20 sinden bu ayın 15 ine kadar olanı ver

Bu durumda karışıklık olmaz mı?

Diğer maaşların hesabı ayın 15'ine göre yapılıyorsa karışıklık olmaz ama ayın 15'inde örneğin eylül maaşı veriliyorsa sizin dediğiniz doğru yani ayın sonuna kadarki maaşını almalı.

Bahsettiğiniz yer devlet kurumu mu ki ayın 15 inde tahakkuk yapacaksınız. Bordro (ücret hesaplaması) ayın 1 i ile son gününü kapsayacak şekilde yapılır. Muhtasar ve sgk bildirimleri de buna göre yapılır. Ödeme ise takip eden ayda yapılabilir.

Bahsettiğiniz yer devlet kurumu mu ki ayın 15 inde tahakkuk yapacaksınız. Bordro (ücret hesaplaması) ayın 1 i ile son gününü kapsayacak şekilde yapılır. Muhtasar ve sgk bildirimleri de buna göre yapılır. Ödeme ise takip eden ayda yapılabilir.

ay sonu kira ödemeleri çok fazla olduğundan maaşları 15 inden 15 ine ödenmesi için karar almış yönetim. O nedenle ayın 15 inde ödeniyor. Ödemeler çok fazla birleşmesin diye böyle bir şey yapmışlar

Anladığım kadarıyla siz ayın son gününü baz alarak bordroları düzenliyorsunuz ve maaşı ayın 15 inde hesaplara yatırıyorsunuz.
Eğer bu şekildeyse 20 sinde giriş yapan personelin bordrosunu 20si-30u olarak şekilde düzenlersiniz ve takip eden ayın 15 inde hesabına 10-11 günlük ne hak ettiyse maaşını yatırırsınız. Yeni ayın maaşı ise bir sonraki ayın 15 inde yatar.
Dediğiniz gibi muhtasar ve sgk bildirimi için önceki ayı kapatmanız gerekiyor.

Sn.thex katılıyorum.
Başkaca yönden;
-ücret en geç ayda bir ödenir.4857/M.32
-......aksine adet olmadıkça işçiye ücreti her ayın sonunda ödenir. 6098/406
-ücretin işveren lehine kullanılacağına ilişkin anlaşmalar geçersizdir.6098/M.407
Yukaroda belirtilen hususlar çerçevesinde,sürekli olarak ücretlerin ay ın 15 de ödenmesi çok da uygun olmasa gerek.