Şube Dosyasında Bildirilecek İşçi Sayısı Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir limited şirketin yeni şubesini açtık, vergi dairesi bildirimi ile birlikte Ssk dosyasını da açtık ve 2 işçi çalıştırmaya başladık diye bildirim yaptım, işyeri bildirgesinde.

Ancak daha sonradan +3 işçi daha almışlar, ancak bize bildirmedikleri için sigortasız olarak çalışmaya devam etmişler.

Vergi Dairesinden gelen yoklama memuruna da toplam 5 sigortalı var diye bildirim yapmışlar, tutanakta da bu şekilde yazıyor.

Ben şimdi Ssk dosyasını 08.02.2017 tarihinde açtım, işyeri bildirgesine 2 işçi çalıştıracağız diye yazdım. Şimdi bu sigortasız işçileri de diğerleri gibi 08.02.2017 tarihine giriş yapabilir miyim?

Son değişiklikler ile birlikte böyle bir düzenlemenin yapıldığını hatırlıyorum, bu minvalde yazılarda okudum, ancak yine de emin olamadım?

Net bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Yeni dosya 1 ay hakkından yararlanarak istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz. İşyeri bildirgesindeki sayının hiç bir önemi yok.

Sayın merkür2 sgk işyeri açılışında 2 çalışan beyan etmişler.08.02.2017 tarihine iki kişiden fazla sigorta yapıldığında ipc kesilir görüşündeyim.

Sayın merkür2 sgk işyeri açılışında 2 çalışan beyan etmişler.08.02.2017 tarihine iki kişiden fazla sigorta yapıldığında ipc kesilir görüşündeyim.
Merhaba
İpc uygulanmamaktadır. 2 kişiden az olmamak üzere 08.02 tarihine istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz 1 aylık yasal süre içerisinde.
İyi Çalışmalar

Açılışta yazdığınız kişi sayısının altında kişi olmasın yeter. Oradaki sayının üstünde istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz. 1 ay süreniz olduğu için dosyayı açtığınız tarihe yapabilirsiniz.

İşyeri açılış tarihinden en az bir gün önce işyeri bildirgesi ile tescil ettirdikten sonra oraya 50 yazıp 40 kişinin girişini yapsanız da ipc kesilemez. En fazla SGK sizden neden daha az giriş olduğunu sorabilir. İşyerinde o tarihte 50 kişinin fiilen çalıştığı halde 40 kişinin girişinin yapıldığını tespit etmedikten sonra hiç bir şekilde ipc kesemez. Zaten ipc işe giriş bildirgesinin süresinde verilmemesinden kesebilir onun içinde gerçekten işe giriş verilmediğini tutanakla ispat etmesi gerekir.

Merhaba
İpc uygulanmamaktadır. 2 kişiden az olmamak üzere 08.02 tarihine istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz 1 aylık yasal süre içerisinde.
İyi Çalışmalar

Sedat Bey merhaba. 2009/37 no.lu genelgedeki örnek sizi doğruluyor. Ancak kafama takılan konu şu... "ilk defa tescil edilen işyerinden 1 sigortalının çalışmaya başlayacağı bildirilmiştir" deyip insanların kafasını niçin karıştırıyorlar anlamış değilim.

Örnek- 27/02/2009 tarihinde ilk defa tescil edilen işyerinden 1 sigortalının çalışmaya başlayacağı bildirilmiştir. Bu durumda, işyerinin tescil tarihi sigortalı çalışmaya başladığı tarih olacağından, 02/03/2009 tarihinde 8, 18/03/2009 tarihinde 3 ve 27/03/2009 tarihinde çalışmaya başlayan 3 sigortalının bildirimi bir aylık süre içinde yapılmış olduğundan sigortalı işe giriş bildirgesi yasal süresinde verilmiş olacaktır.

Sedat Bey merhaba. 2009/37 no.lu genelgedeki örnek sizi doğruluyor. Ancak kafama takılan konu şu... "ilk defa tescil edilen işyerinden 1 sigortalının çalışmaya başlayacağı bildirilmiştir" deyip insanların kafasını niçin karıştırıyorlar anlamış değilim.

Örnek- 27/02/2009 tarihinde ilk defa tescil edilen işyerinden 1 sigortalının çalışmaya başlayacağı bildirilmiştir. Bu durumda, işyerinin tescil tarihi sigortalı çalışmaya başladığı tarih olacağından, 02/03/2009 tarihinde 8, 18/03/2009 tarihinde 3 ve 27/03/2009 tarihinde çalışmaya başlayan 3 sigortalının bildirimi bir aylık süre içinde yapılmış olduğundan sigortalı işe giriş bildirgesi yasal süresinde verilmiş olacaktır.
Muhasebe mesleğini seçmiş insanların asıl görevi zaten bu kafa karışıklıklarını gidererek insanlara fayda sağlamaktır. Ben size tek bir örnek vereyim gerisini siz düşünün.
Eski emekli baş iş müfettişi tanıdığım bana aynen şöyle dedi; Sedat sgk öyle kanunlar tebliğler çıkartıyor ki bazen biz bile anlamakta güçlük çekiyoruz. Çıkarttıkları maddeleri yorumlamak için 4-5 tane üstad(iş müfettişi) yan yana gelip yorumluyoruz.
Ve ben bu kelimeyi duyduktan sonra hiç bir şeye şaşırmamayı öğrendim :)
Dolayısıyla yaptıklarını illa ki sorgulayacağız, gerekirse ilgili makamlara öneride bulunacağız fakat yapacak bir şey yok ise dediklerini uygulamaktan başka çaremiz yok.
Bu tescilde ki mantık 27.02.2009 da tescil edilen işyerine ilk giriş 28.02.2009 tarihinde yapılır orada bulunan sayıya göre ilgili tarihte giriş yaptığınız anda olay biter. 1 kişi ise 1 - 4 kişi ise 4.
Umarım yazım faydalı olmuştur.

Muhasebe mesleğini seçmiş insanların asıl görevi zaten bu kafa karışıklıklarını gidererek insanlara fayda sağlamaktır. Ben size tek bir örnek vereyim gerisini siz düşünün.
Eski emekli baş iş müfettişi tanıdığım bana aynen şöyle dedi; Sedat sgk öyle kanunlar tebliğler çıkartıyor ki bazen biz bile anlamakta güçlük çekiyoruz. Çıkarttıkları maddeleri yorumlamak için 4-5 tane üstad(iş müfettişi) yan yana gelip yorumluyoruz.
Ve ben bu kelimeyi duyduktan sonra hiç bir şeye şaşırmamayı öğrendim :)
Dolayısıyla yaptıklarını illa ki sorgulayacağız, gerekirse ilgili makamlara öneride bulunacağız fakat yapacak bir şey yok ise dediklerini uygulamaktan başka çaremiz yok.
Bu tescilde ki mantık 27.02.2009 da tescil edilen işyerine ilk giriş 28.02.2009 tarihinde yapılır orada bulunan sayıya göre ilgili tarihte giriş yaptığınız anda olay biter. 1 kişi ise 1 - 4 kişi ise 4.
Umarım yazım faydalı olmuştur.

Teşekkür ederim Sedat Bey.