Uluslararası Mali Müşavirlik Ruhsatı

Merhaba arkadaşlar, bugün tesadüfen bulduğum bir konuyu sizinle de paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyorsunuzdur bilmiyorum ama bilmeyenlere ışık olması dileğiyle.

Bugün hakkında bir şeyler keşfettiğim belgenin adı ACCA. Bu belge dünya çapında doktorluk ruhsatı kadar saygın görülen uluslararası mali müşavirlik ruhsatı. Menşei İngiltere.

Toplamda 14 tane dersten yazılı ve ingilizce olarak (tıpkı yeterlilik gibi) girilen bir sınav. Fakat Smmm ruhsatı olanlar yalnızca 5 dersten giriyor. Diğer 9 dersten muaf. Türmobla anlaşmaları var.

Sınavlar gerçekten zor ve çok iyi ingilizceniz olması gerekiyor. Türmob bu sene dershane açıyor sınavlarla ilgili. Arayıp bilgi almak istediğimi söylediğimde dersane bilgilerini maille paylaştılar.

Yılda 4 kez sınav oluyor ve yanlış anlamadıysam her sınavda 1 tane ders vermek en iyisi dedi görüştüğüm kişi, yoğunlaşma açısından.

Belgeyi aldıktan sonra dünyanın çoğu yerinde çok iyi şartlarla çalışabiliyorsunuz, 170 ülkede tanınıyormuş. Kazancı gayet iyi, misal ingilterede çalışmak isterseniz yıllık minimum 40.000 Sterlin kazancınız oluyor.

Gibi...sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim

Merhaba arkadaşlar, bugün tesadüfen bulduğum bir konuyu sizinle de paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyorsunuzdur bilmiyorum ama bilmeyenlere ışık olması dileğiyle.

Bugün hakkında bir şeyler keşfettiğim belgenin adı ACCA. Bu belge dünya çapında doktorluk ruhsatı kadar saygın görülen uluslararası mali müşavirlik ruhsatı. Menşei İngiltere.

Toplamda 14 tane dersten yazılı ve ingilizce olarak (tıpkı yeterlilik gibi) girilen bir sınav. Fakat Smmm ruhsatı olanlar yalnızca 5 dersten giriyor. Diğer 9 dersten muaf. Türmobla anlaşmaları var.

Sınavlar gerçekten zor ve çok iyi ingilizceniz olması gerekiyor. Türmob bu sene dershane açıyor sınavlarla ilgili. Arayıp bilgi almak istediğimi söylediğimde dersane bilgilerini maille paylaştılar.

Yılda 4 kez sınav oluyor ve yanlış anlamadıysam her sınavda 1 tane ders vermek en iyisi dedi görüştüğüm kişi, yoğunlaşma açısından.

Belgeyi aldıktan sonra dünyanın çoğu yerinde çok iyi şartlarla çalışabiliyorsunuz, 170 ülkede tanınıyormuş. Kazancı gayet iyi, misal ingilterede çalışmak isterseniz yıllık minimum 40.000 Sterlin kazancınız oluyor.

Gibi...sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim

Hocam 170 ülke diyorsunuz bu ülkeler in bir listesi var mı? Birde diyelim ki sertifikayı aldık. Türkiye'deki mevcut muhasebe tecrübemizle gittik İngiltere'de bir ev tuttuk ve şirketlere başvuru yaptik. İngiltere vergi kanunlari hakkında pek fazla tecrubemizde yok. Oradaki şirketler sadece acca sertifikamz var diye bizi mali müşavir olarak kabul ederler mi? Ben ciddi ciddi Türkiye den gitmek istiyorum. Böyle bir imkanım olursa mesleğimi İngiltere yada Avrupa birliği ne üye herhangi bir ülkede devam ettirmek istiyorum.

Merhaba, uluslararası mali müşavirlik ile yurtdışında çalışmış bir muhasebeci olarak tecrübemi paylaşmak istedim. ACCA sertifikası genelde İngiltere ve İngiliz kültürü taşıyan eski sömürge ülkelerinde yaygın. Özellikle Hintli muhasebecilerde. Bizim almış olduğumuz muafiyet gayet iyi bir avantaj Türkiye'de SMMM lisansı taşıyanlar için.

Uluslararası muhasebe artık BPO ya da GSC diye adlandırılan, küresel süreç merkezlerinde yürütülmektedir. Hemen her global kapital firmanın Avrupa'da Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya başta olmak üzere, Dünya'da Hindistan ve Filipinler'de yani İngilizce konuşabilen sayısı fazla olan, anadil olarak İngilizce'ye sahip ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerdeki bu merkezlerde çalışmak için illa ACCA ünvanı taşımalıyım diye düşünmeyiniz. ACCA özellikle yönetici seviyesinde aranan bir özelliktir ki çok kolay çıkılacak bir basamak olmadığını söyleyebilirim.

İlla yurtdışında yaşamak istiyorum diyen bir muhasebeci isen, AP (borçlar muhasebesi, tedarikçi faturaları) ve AR (tahsilat muhasebesi, müşteri takibi) pozisyonlarına başvurabilirsin. PTP, RTP, OTC gibi pozisyonlar daha çok fatura kaydı, mutabakat, kapamalar gibi spesifik pozisyonları içerip, gerçek manada ACCA bulunduran -ki çok nadirdir- ATR gibi (Accounting to Reporting) departmanları kendini geliştirmen için uygun olacaktır. IFRS bilgisi en azından temel düzeyde gerekli bunu söyleyebilirim. Yurtdışı ilanlarını bahsettiğim kelimelerle aratırsan bir çok fırsat göreceksindir. Hem Avrupa hem de Asya ülkelerinde çalışmış biri olarak Avrupa maaşlarının 700-900 euro başlangıç düzeyi içerdiğini, Asya maaşlarının ise daha da kötü olduğunu söylemek isterim. Bu merkezlerin bilhassa tasarruf amaçlı kurulduğunu unutmayınız.

Son düzenleme:
Hocam 170 ülke diyorsunuz bu ülkeler in bir listesi var mı? Birde diyelim ki sertifikayı aldık. Türkiye'deki mevcut muhasebe tecrübemizle gittik İngiltere'de bir ev tuttuk ve şirketlere başvuru yaptik. İngiltere vergi kanunlari hakkında pek fazla tecrubemizde yok. Oradaki şirketler sadece acca sertifikamz var diye bizi mali müşavir olarak kabul ederler mi? Ben ciddi ciddi Türkiye den gitmek istiyorum. Böyle bir imkanım olursa mesleğimi İngiltere yada Avrupa birliği ne üye herhangi bir ülkede devam ettirmek istiyorum.

avrupada ingilterede vs hep geçerli...detayına internete yazarak bakabilirsiniz hangi ülkelerde geçerli diye. 1.sınıf ülkelerde geçerli olduğunu biliyorum çünkü son derece prestijli bir ruhsat. acca zaten ingiliz menşeili olduğu için o sınavları geçen insanın aldığı eğitim ve geldiği ingilizce düzeyi yeterli oluyor yurtdışında mesleği icra edebilmek için. ismmmo şu an kursunu veriyor. eğitim alıp sınavlara sıkı bi çalışıp şansınızı denemenizi öneririm. burda kaldığınız takdirde gereken saygınlığı göremeyeceksiniz zaten. en azından dünyaya açılır, yurtdışında kötü işlerde çalışmak zorunda kalmadan güzel ve yüksek standartlarda bir yaşam kurabilirsiniz

bir de zaten gidip orada evrak işlemiyorsunuz o ruhsatı aldıktan sonra. muhasebe müdürü tarzı iyi bir konuma geliyorsunuz. burdan gitmeden başvurularınızı yaparsınız davet eden şirketle gider görüşür ona göre hareket edersiniz.

Hayatımız hep sınav ile geçti belirli bir yaştan sonra insana bu sınavlara girmek zor geliyor. Böyle bir unvanı istiyormuyum derseniz istiyorum Ama o enerji artık yok bende :(

Hayatımız hep sınav ile geçti belirli bir yaştan sonra insana bu sınavlara girmek zor geliyor. Böyle bir unvanı istiyormuyum derseniz istiyorum Ama o enerji artık yok bende :(

hislerim daha iyi tercüme edilemezdi valla... bi heyecan bi heves gireyim işin içine dedim, daha önümde yeterlilik var bıktım sınavdan kurstan :(

sanırım forumda ACCA üyesi bir arkadaşımız bulunmuyor. açıkçası sadece bu ünvanı taşıdığı için iş fırsatı bulmuş birinin hikayesi iyi bir örnek olabilirdi. benim gördüğüm sadece Hintli ve İngiltere menşeili iş arkadaşlarımın bu sertifika için uğraştığıydı. genelde herkes yerel SMMM (CPA) lisansı ile yetinmekte gibi.

sanırım forumda ACCA üyesi bir arkadaşımız bulunmuyor. açıkçası sadece bu ünvanı taşıdığı için iş fırsatı bulmuş birinin hikayesi iyi bir örnek olabilirdi. benim gördüğüm sadece Hintli ve İngiltere menşeili iş arkadaşlarımın bu sertifika için uğraştığıydı. genelde herkes yerel SMMM (CPA) lisansı ile yetinmekte gibi.

Bence de iyi olurdu ilk ağızdan dinlerdik ama sınav çok zormuş haliyle kimse kolay kolay cesaret edemiyor bir de anadil gibi ingilizce gerekiyormuş
Sizin aslında ingilizceniz iyi durumdadır neden denemiyorsunuz çok güzel konumlara gelinebilir tabii şu anki durumunuzu bilmiyorum ama

ben Türkiye'ye dönüş yapmış bulunuyorum. yeterlilik sınavı sonrası tekrar çıkış yapacağım. hedefim tekrar Avrupa'da çalışabilmek ama inanın fırsatım olsa Asya ülkelerinden hiç çıkmazdım. umarım ACCA üyesi bir forum arkadaşımız bu başlığa yanıt verir. ilgiyle takipteyim.

Merhaba, uluslararası mali müşavirlik ile yurtdışında çalışmış bir muhasebeci olarak tecrübemi paylaşmak istedim. ACCA sertifikası genelde İngiltere ve İngiliz kültürü taşıyan eski sömürge ülkelerinde yaygın. Özellikle Hintli muhasebecilerde. Bizim almış olduğumuz muafiyet gayet iyi bir avantaj Türkiye'de SMMM lisansı taşıyanlar için.

Uluslararası muhasebe artık BPO ya da GSC diye adlandırılan, küresel süreç merkezlerinde yürütülmektedir. Hemen her global kapital firmanın Avrupa'da Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya başta olmak üzere, Dünya'da Hindistan ve Filipinler'de yani İngilizce konuşabilen sayısı fazla olan, anadil olarak İngilizce'ye sahip ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerdeki bu merkezlerde çalışmak için illa ACCA ünvanı taşımalıyım diye düşünmeyiniz. ACCA özellikle yönetici seviyesinde aranan bir özelliktir ki çok kolay çıkılacak bir basamak olmadığını söyleyebilirim.

İlla yurtdışında yaşamak istiyorum diyen bir muhasebeci isen, AP (borçlar muhasebesi, tedarikçi faturaları) ve AR (tahsilat muhasebesi, müşteri takibi) pozisyonlarına başvurabilirsin. PTP, RTP, OTC gibi pozisyonlar daha çok fatura kaydı, mutabakat, kapamalar gibi spesifik pozisyonları içerip, gerçek manada ACCA bulunduran -ki çok nadirdir- ATR gibi (Accounting to Reporting) departmanları kendini geliştirmen için uygun olacaktır. IFRS bilgisi en azından temel düzeyde gerekli bunu söyleyebilirim. Yurtdışı ilanlarını bahsettiğim kelimelerle aratırsan bir çok fırsat göreceksindir. Hem Avrupa hem de Asya ülkelerinde çalışmış biri olarak Avrupa maaşlarının 700-900 euro başlangıç düzeyi içerdiğini, Asya maaşlarının ise daha da kötü olduğunu söylemek isterim. Bu merkezlerin bilhassa tasarruf amaçlı kurulduğunu unutmayınız.

Hocam 700-900 euro çok düşük bir rakam değil mi? Bu para sadece ev kirasına gider bence. Burada da o parayı alıyorum zaten. Oraya gidipte iş aramak için ciddi bir birikim yapmak gerekiyor sanırım.

ben Türkiye'ye dönüş yapmış bulunuyorum. yeterlilik sınavı sonrası tekrar çıkış yapacağım. hedefim tekrar Avrupa'da çalışabilmek ama inanın fırsatım olsa Asya ülkelerinden hiç çıkmazdım. umarım ACCA üyesi bir forum arkadaşımız bu başlığa yanıt verir. ilgiyle takipteyim.

Hocam asya ülkeleri derken hangi ülkeler mesela. Benim rusya, ukrayna yada kazakistana gitme şansım var. Buralarda da geçerlimidir?

merhaba, maaş konusuna açıklık getirmek gerekirse aşina olduğum ülkelerden örnek vereyim. en çok iş görüşmesi yaptığım Polonya ve Çek Cumhuriyeti için maaş aralığı ortalama 800 euro'dur. 700 euro da junior seviyesine teklif edildiğini açıkçası gördüm. Turkish yazarak aratacağınız ilanlarda çokça Türkçe konuşan ya da Avrupa dil grubu dışı bir dile hakim (Rusça, Türkçe, Arapça vs. gibi) kurulacak takımlar için personel aranmaktadır. tecrübenizle doğru orantılı olarak maaş da artacaktır. Avrupa'da gireceğiniz herhangi bir şirkette çok hızlı yükselebilirsiniz. 800 euro ile başlayıp 2. yılın sonunda bin euro nun üzerinde takım lideri pozisyonlar bulmanız çok olasıdır.

kira konusuna gelirsek, Polonya ve Çek Cumhuriyeti Avrupa'nın en ucuz ülkeleri denebilir. kira için 300 euro ayırmanız yeterli olacaktır, expat forumlarından öğrenci forumlarından gayet ev arkadaşı bulup düşük tutarlara zaten merkezi yerlerde kiralık ev bulabilirsiniz.

ben Asya ülkelerinde ACCA'nın geçerliliği ile ilgili fikir sahibi değilim. Tek söyleyebileceğim İngiliz sömürgesi ülkelerde bizdeki SMMM'ye benzer bir muamele görüp ACCA ünvanı almak için sınavlara girildiği.

Merhabalar,

Öncelikle ACCA ile TURMOB un anlaşması olağanüstü avantaj getirdi SMMM lere fakat SMMM lerin çoğunun (bence) bu belgeyi almaya yetecek seviyede ingilizce bilgisi mevcut değil.
ACCA belgesi niçin alınır sorusuna gelince, açıkçası TR de bu belgenin çok fazla getirisi olacağını sanmıyorum. ACCA sertifikasyonu özellikle UK da geçerli bir sertifika. UK harici belki EU ülkelerinde de geçerli olabilir, o kısmını araştırmadım.
Eğer yurtiçinde UK orijinli bir şirkette çalışacaksanız belki ACCA işinize yarayabilir. Yok eğer UK ya yerleşmeyi düşünüyorsanız o zaman işler değişir. UK da ACCA belgesi sizi yeminli mali müşavir mertebesinde bir kategoriye sokar. Yıllık geliriniz brüt olarak 40 bin pound civarlarından başlar. UK için düşünüldüğünde de oldukça prestijli bir belgedir. Almanın çok kolay olmadığını düşünüyorum. Fakat bu muafiyet ile oldukça avantajlı bir duruma geliyorsunuz. UK ya yerleşme planınız varsa bu belgeyi alın.

Fakat şunu da unutmayın; UK da hiçbir firma sizi kolay kolay davetiye ile bünyesinde çalıştırmak istemez. Ancak Ankara Anlaşması ile kendi muhasebe ofisinizi açacaksanız rahatlıkla vize alıp UK da çalışmaya başlayabilirsiniz (maaşlı çalışamazsınız bu vizeyle)

Herkese kolaylıklar.

merhaba
ingilterede yaşamış ve türkiyede ofisi olan mali müşavir olarak yazıyorum.ingilterede acca belgesi olan türk arkadaşlar mevcut.ama çoğunun burda ki smmm
olayından haberleri yok.orda çalışmış okumuş ve bu belgeyi almış kişiler.sınavlar hakkında bir kaç arkadaşla konuşmuştum.türmobun bize avantajı gerçekten iyi,
ama sınavlar çok zor.gerçekten zor.burdaki smmm sınavları ile karıştırmayın,burda herkese belge dağıtıyorlar.acca da öyle bir durum söz konusu değil.
bu sınav için gerçekten iyi derece ingilizce bilmek gerekiyor.tarzanca ile olmaz.
kendi açımdan 27 28 yaşında mali müşavir olsam sınavları denerim.hatta bir yolunu bulup basar ingiltereye giderim.

merhaba
ingilterede yaşamış ve türkiyede ofisi olan mali müşavir olarak yazıyorum.ingilterede acca belgesi olan türk arkadaşlar mevcut.ama çoğunun burda ki smmm
olayından haberleri yok.orda çalışmış okumuş ve bu belgeyi almış kişiler.sınavlar hakkında bir kaç arkadaşla konuşmuştum.türmobun bize avantajı gerçekten iyi,
ama sınavlar çok zor.gerçekten zor.burdaki smmm sınavları ile karıştırmayın,burda herkese belge dağıtıyorlar.acca da öyle bir durum söz konusu değil.
bu sınav için gerçekten iyi derece ingilizce bilmek gerekiyor.tarzanca ile olmaz.
kendi açımdan 27 28 yaşında mali müşavir olsam sınavları denerim.hatta bir yolunu bulup basar ingiltereye giderim.
Sayın medcezir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Peki ingiltere de ortalama mevzuat bilgisine sahip bir SMMM ne kadar kazanabiliyor ?
Türkiye de kalıp YMM olmak , ingiltereye gidip 0 dan başlamaktan daha mantıklı geliyor.Tabi ki yaşımız geçti ise :)

Son düzenleme:
kimse kendini kandırmasın yurtdışından 3.sınıf amatör bir paryasınız müslümanmısınzı türkmüsünüz bittiniz ağzınızla bile kuş tutsaız yaranamazsınız siz ne bakıyorsunuz biz bura da afikilılara araplara kapıyı açıp her yetkiyi veriyoruz ama batılı bunu yapmaz hayal kurmayın ne yani ingiltere muhasebeci oalrak seni mi bekliyor taş yerinde ağırdır otur oturduğun yere

Müslüman, Türk vs. diye dışlanacağını düşünmek tamamıyla aşağılık kompleksinden ibaret. Cayır cayır yazılımcı mühendis göçü var ülkemizden. Çevrenizde var mı bilmiyorum ancak hiçbirinden kötü bir yorum duyamazsınız. Dünyada en çok ırkçılığa uğrayan Hintliler bile finans/muhasebe sektöründe Avrupa'da çoğalıyorken Türk olmanın inanın hiçbir negatif etkisi olmaz. Türkiye'de abuk subuk mali müşavirlik bürolarında asgari ücret ya var ya yok iş öğreneceğim diye uğraşacağınıza, basın başvurun BPO merkezlerine, Turkish speaker ilanları ile girersiniz sonrasında raporlama vs. derken alır yürürsünüz. Yaşa takılmayın, 40 yaşında da bu dediğimi yapabilirsiniz. Denendi onaylandı

Son düzenleme:
Müslüman, Türk vs. diye dışlanacağını düşünmek tamamıyla aşağılık kompleksinden ibaret. Cayır cayır yazılımcı mühendis göçü var ülkemizden. Çevrenizde var mı bilmiyorum ancak hiçbirinden kötü bir yorum duyamazsınız. Dünyada en çok ırkçılığa uğrayan Hintliler bile finans/muhasebe sektöründe Avrupa'da çoğalıyorken Türk olmanın inanın hiçbir negatif etkisi olmaz. Türkiye'de abuk subuk mali müşavirlik bürolarında asgari ücret ya var ya yok iş öğreneceğim diye uğraşacağınıza, basın başvurun BPO merkezlerine, Turkish speaker ilanları ile girersiniz sonrasında raporlama vs. derken alır yürürsünüz. Yaşa takılmayın, 40 yaşında da bu dediğimi yapabilirsiniz. Denendi onaylandı

asla kat' a zinhar aşağılık kompleksi değil hakikat bunlar işinize gelmese de tam aksine avrupaya gitmiş ve yurtdışında yaşamış birisi oalraks ana bunları söylüyorum evet sualr selelr gibi yabancı diller bilen yurtduşında eğitimine devam eden çok güzel anlaşmalara imza atan kendisini kurtarmış olan tanıdıkalrım olduğu gibi lokanta da bile dışlanıp bulaşıkcı yapılamayan türk ve müslüman olduğu için dışlanan amerika da amster yapmış yyıllarca yaşamış ingilizcesi süper olaan bile aynı anda 6 pompaya bakarım hayatını devam ettiriyor siz çok kaliteliyseniz referansınız kuvvetliyse bilginiz ilminiz yerinde ise ve adamalrında size ihtiyacı varsa o alanda bir boşluk varsa haspel akder girersiniz işe batılılar sağmayacağı ineğe yem vermezler merak etme hintliler pakistanlılar onların işine yarıyor bakalım sen yarayacakmısın nasıl ki arapalr ile afirikalıların sığınak yeri türkiye aynan onun gibi bizimkiler de avrupaya sığınmaya çalışıyor bu normaldir zira şartları daha iyidir ama çantada keklik değildir bütün olumsuzlukları düşünüp ona göre hazırlığınızı yapıp sonuç güzel olursa şansınıza olumsuz olursa da hayallaeriniz yıkılmamış olur

Avrupa'da yaşamış biri olarak hayretle okuyorum yorumlarınızı. Farklı tecrübeler edinmişiz anladığım kadarıyla.

Konuyu bağlamak adına, Turkish speaker ilanlarını şu an yazdığımda Avrupa'nın bir çok bölgesinde ilan görüyorum. Berlin'de yabancı istihdamı neredeyse %50. Çek Cumhuriyeti'nde istihdam çok fazla olduğu için mutlak suretle yabancılara ihtiyaç var. Özellikle başlangıç için ucuz ve gelişmekte olduğunu düşündüğüm Çek Cumhuriyeti'ni tercih etmenizi öneririm.

Son düzenleme: