Sgk E-bildirgede Teşvik

Merhabalar;

Yeni işe başlayan personelimin aynı gün sigorta girişini yapmadığım için iş yerim ceza aldı.
687 ve 1687 sayılı kanun teşvikinden yararlanamıyorum. E - Bildirge hata veriyor.
Geçen aylarda bu teşviklerden yararlanan işçilerimi 5510 dan yararlandırsam bir problem olacağını düşünmüyorum.
Sizce yanlış mı düşünüyorum?

Sigortasız işçi çalıştırmaktan dolayı 1 yıl süre ile teşviklerden yararlanamayacağınıza dair ceza aldınız sanırım. Eğer bu cezayı aldıysanız 5510 dahil hiçbir teşvikten yararlanamazsınız. Bildirgeleri teşviksiz göndereceksiniz 1 yıl boyunca.

Sigortasız işçi çalıştırmaktan dolayı 1 yıl süre ile teşviklerden yararlanamayacağınıza dair ceza aldınız sanırım. Eğer bu cezayı aldıysanız 5510 dahil hiçbir teşvikten yararlanamazsınız. Bildirgeleri teşviksiz göndereceksiniz 1 yıl boyunca.
1 yıl kuralı değişti. Artık kademeli ve çalışan sayısı gibi kıstaslar var.

sayın rietveld ;
5510 un şartı genel olarak borcumun bulunmaması değil mi ? diğer teşviklerde ceza alırsam yararlanamayacağım şartı var ama 5510 da öyle bir şart aranmamakta araştırmalarıma göre .
Hem bir de şu yönden bakmam gerekirse E- bildirge de işlem yaparken 687 ve 1687 için kayıt yapmama izin vermedi fakat 5510 a kayıt yapmama izin verdi.

Son düzenleme:
08.03.2017 tarih ve 30001 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6824 sayılı Kanun "BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'un MADDE 17. maddesi ile 5510 sayılı Kanuna "EK MADDE 14-" eklenmiştir.

EK MADDE 14 ile SGK teşviklerinden yararlanamama sürelerinde yapılan değişiklikler aşığadır.

1-) Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri,
a-) İlk tespitte bir ay süreyle,
b-) İlk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle,
bu Kanun, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaktır.

Bu madde hükümleri 4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin beşinci fıkrası ve geçici 17 nci maddesi ile bu Kanunun geçici 71 inci maddesi; bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığına yönelik tespitlerde ise 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu ve geçici 15 inci maddeleri ile 3294 sayılı Kanunun Ek 5 inci maddesi hakkında uygulanmayacaktır.

2-) Beş kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığının tespit edilmesi hâlinde teşvik yasak hükümleri uygulanmayacaktır.

3-) Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespit edilmesi nedeniyle bu Kanun, 3294 sayılı Kanun ve 4447 sayılı Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden ilgili Kanun hükümleri nedeniyle bir yıllık yararlanamama kapsamına giren ve bu maddenin yürürlük (01.04.2017) tarihinde bu bir yıllık yararlanamama süresi devam eden işyerleriyle ilgili olarak yararlanamamaya esas olan tespitler kapsamında ilk tespit sayılacak, ancak geriye dönük yararlanma olmayacaktır.

Maddedeki hükümler 01.04.2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olup, uygulanmaya ilişkin usul ve esaslar Kurumca belirlenecektir.

Merhabalar;

Yeni işe başlayan personelimin aynı gün sigorta girişini yapmadığım için iş yerim ceza aldı.
687 ve 1687 sayılı kanun teşvikinden yararlanamıyorum. E - Bildirge hata veriyor.
Geçen aylarda bu teşviklerden yararlanan işçilerimi 5510 dan yararlandırsam bir problem olacağını düşünmüyorum.
Sizce yanlış mı düşünüyorum?

Aynı gün sigorta girişi yapmadığınızı SGK nasıl anladı acaba? Tam anlayamadım ceza yediğiniz kısmı?

Aynı gün sigorta girişi yapmadığınızı SGK nasıl anladı acaba? Tam anlayamadım ceza yediğiniz kısmı?

Personelim bir gün önce işe başlamıştı. Sigorta girişi ertesi gün verilecekti ilk defa böyle birşey yaptık. Ertesi sabah denetime geldiler ve anladılar.

Son düzenleme: