22. Kod İle İşten Çıkarıldım

İyi günler 15 Mart 2018 itibari ile 23 yıla yakın çalışmakda bulunduğum firmadan hiçbir sebep ve gerekçe gösterilmeden 22 kod numarası üstüne işten çıkarıldım. Hiçbir hakkım tazminat vs tarafıma ödenmeyeceği söylendi. Sebep sorduğumda bana işveren sözleşmenizi feshetti diyorlar. Olayın ertesi günü patronlar beni özel telefondan arayıp görüşmek istediklerini söylediler, yanlarına gittiğimde sebep olarak buluduğum firmadaki diğer ustaların bazı kadınlarla ilişki içinde olduklarını bu durumdan benimde haberim olup onlara durumu söylemediğim gibi saçma sebepler söylüyorlar. ve bu saatten sonra işten çıkardıkları kimseye tazminat vermeyeceklerinide zaten versekde mahkeme açıyorsunuz diyorlar. Firmada zaten vardiyalı sistem var her vardiyada 1 usta oluyor benim diğer ustalarla aynı vardiyada çalışmam imkansız. Gözümle görmediğim bişeyle insanları nasıl suçlayabilirim? ve bu durumdan zaten haberdarlardı kendileri görmiceksiniz diyorlardı. Kaldiki yaklaşık 4 5 aydır toplu bir işten çıkarılma süregeliyordu. kimi fabrikaya sendika getirmeye çalışıyormuş kimi performans yetersizliği diye hiçbir haber vermeden işten cıkarıldılar tabi bu sendika getirmeye calışan grubada performans yetersizliği denildi ve bütün hakları verildi.benim bu durumdanda haberim yoktu çünkü o dönemdede izindeydim. fakat onlar yinede arabulucuya giderek daha sonrada mahkeme açarak 9 maaş gibi bir ücret kazandılar. bende işten çıkarılmamın ertesi günü avukat ile birlikte arabulucuya başvurdum. daha sonrada tazminatım için dava açmayı bekliyorum çünkü diğeri bitmeden iki durumun birbirini engelleyebileceğini söyledi avukat. sadede gelirsek avukatımada sordum ama burda sizlerede sormak istedim 22. madde ne kadar genel bir maddedir bu davalarda üstüme iftira atılabilirmi avukatım böyle bişeyin mümkün olmadığını söyledi. Firmada her türlü şahitliğimi yapabilecek benim yanımda olup hadi herkesi çıkardınız bu adamı nasıl ne sebepden çıkardınız diye soran arkadaşlarım olmuş onlarada size adamın özelinimi söyleyelim gibi sözler söylemişler.Ben işimi gayet düzgün yapan gerekirse izin kullanmayan 16 saat çalışan yıllarımı bu firmada geçirmiş bir insanım 1 vardiya boyunca çalışması ayar sebebiyle duran makinaları 2 dakika içinde devreye soktuğum zamanlar oldu. sonuç olarak tekrar belirtmek istiyorum herhangi bir iftira atılabilirmi veya açabileceğim davalara neleri ekleyebilirim çünki 23 yıla yakın bu firmadaydım ve 1 gün öncesinden bile bildirilmeden işten çıkarıldım.

Noter kanalı ile tarafınıza ihtarname geldi mi ?
Geldi ise hemen cevap verin ve daha sonra vakit kaybetmeden ara bulucuya gidip işlemleri başlatın.İşyerin de insanların gönül ilişkileri olabilir.Bu gönül ilişkisi olan kişileri bağlar.Bu ilişkiye diğer çalışanlar dahil olup zaten müdahale edemez.Siz vakit kaybetmeden ara bulucu ile temasa geçin.Saygılarımla.

hayır hiçbir ihtarname gelmedi. arabulucu işlemlerni olayın ertesi günü başlattım. aynen öyle saçma sapan sebepler. ayrıca o dedikleri kişilere bile haklarını vererek işten çıkardılar zoruma gidende bu hiçbir suçum hiçbir yanlış hareketim olmadığı halde bana garezleri neydi anlayamıyorum. tazminatımı vs vermedikleri gibi işsizlik maaşını bile alamıyorum.

Son düzenleme:
İşsizlik maaşı için başvurunuzu yapın,
sonrasında avukatınızla birlikte hareket ederek davanızı açın ama önerim açacağınız dava tazminatlarınız için olsun, işe iade davası değil.

başvurumu yaptım geri dönüş şuana kadar olmadı. avukatım 1 ay içinde işe iade davasını açmamız gerektiğini daha sonra tazminatı açmamız gerektiğini söyledi iki dava çakışabilirmiş ve sanırım tazminat için yeterli süremiz varmış.

Tazminat davası açmak için 10 yıllık zaman aşımı şansınız var.
kanunla 5 yıla indirmişler. ayrıca enteresan olan fırma herhangı bır acıklama yapmak zorunda degıl oh ne güzel sen koy 22. maddeyi kimse bişey alamasın böyle birşey olabilirmi ya nedense işçinin hiçbir hakkı yok anca mahkeme açın şikayet edin diyorlar bakalım adam tek maddesiyle sana birşey aldırtmıyor tazminat vermiyor işsizlik alamıyorsun bu davalar sonuçlanana kadar iş bulana kadar bu işçi ne yapacak hiç düşünen yok.

Son düzenleme:
sgk 22-(diğer nedenler) işten çıkış kodu çok genel bir tabir ve 36 tane kod içinden artık ona uygun birşey bulamadım 22 kodundan yapıyım gibi düşünülecek bir kod
haklı bi neden göstermedikten sonra hiç bir şekilde tazminatsız sizi gönderemez kaldı ki çoğu haklı nedenden ötürü bile tazminat ödemek zorunda

sgk 22-(diğer nedenler) işten çıkış kodu çok genel bir tabir ve 36 tane kod içinden artık ona uygun birşey bulamadım 22 kodundan yapıyım gibi düşünülecek bir kod
haklı bi neden göstermedikten sonra hiç bir şekilde tazminatsız sizi gönderemez kaldı ki çoğu haklı nedenden ötürü bile tazminat ödemek zorunda

hiçbir sebep yok yani söyledigimden anlattıgımdan ibaret olay umarım kazanıcam o zaman

Sıkıntı etme kuruşuna kadar alırsın. Hatta unutma davayı kazandıktan sonra alacakları hesaplarken yol ücreti - yemek ücreti ve diğer sosyal hakları da kıdem hesabına dahil etmeleri gerekir. Eğer etmezlerse hemen arabulucuya başvur alacak davası için :) böyle firmaların kanını emeceksin.

Sıkıntı etme kuruşuna kadar alırsın. Hatta unutma davayı kazandıktan sonra alacakları hesaplarken yol ücreti - yemek ücreti ve diğer sosyal hakları da kıdem hesabına dahil etmeleri gerekir. Eğer etmezlerse hemen arabulucuya başvur alacak davası için :) böyle firmaların kanını emeceksin.

doğru diyorsunuz hakkım neyse onu almak için elimde geleni yapıcam fazlasında zaten gözüm yok paralarında boğulsunlar.

Kim anlattı size bu masalı???

Masal değil.12.10.2017 tarihinden sonra işten ayrılanlar için kıdem tazminatı zaman aşımı süresi 5 yıla inmiştir.

Ayrıca 22 kodla işten çıkarılan personel kıdem tazminatı,ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı hak etmemektedir.

İş Kanununda yeni zamanaşımı süreleri

12/10/2017 tarihinden itibaren ise aşağıda yer alan alacaklar bakımından zamanaşımı süreleri 5 yıl olmuştur:

Kıdem tazminatı
İhbar tazminatı
Kötü niyet tazminatı
İşe başlatmama tazminatı
Eşitlik ilkesine aykırılıktan kaynaklanan tazminat
Yıllık izin ücret
Diğer tüm ücret alacakları (Maaş, genel tatil, fazla mesai, hafta tatili vb.)

Son düzenleme:
Masal değil.12.10.2017 tarihinden sonra işten ayrılanlar için kıdem tazminatı zaman aşımı süresi 5 yıla inmiştir.

Ayrıca 22 kodla işten çıkarılan personel kıdem tazminatı,ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı hak etmemektedir.

12/10/2017 tarihinden itibaren ise aşağıda yer alan alacaklar bakımından zamanaşımı süreleri 5 yıl olmuştur:

Kıdem tazminatı
İhbar tazminatı
Kötü niyet tazminatı
İşe başlatmama tazminatı
Yıllık izin ücret
Öyleymiş sn.mrc. düzeltme için teşekkürler.

Kıdem tazminatı
İhbar tazminatı
Kötü niyet tazminatı
İşe başlatmama tazminatı
Yıllık izin ücret

haketmemektedir derken tam olarak açıklarsanız bi işçi neden kıdem tazminatı haketmesin sebep yok ortada geçerli bi durum yok işten çıkarılıyorum ve kıdem tazminatıda haketmiyorum yani şimdi

Siz haketmiyorsunuz diyen yok ,
sn.mrc nin söylediği 23 kodla çıkış sebeplerinde kıdem tazminatına hak kazanılmaz.( bence öyle değil, kıdem tazminatı ödemeden çıkış yapılabilecek sebepler açıkça bellidir)
Siz de hak ettiğiniz iddiasıyla dava açıyorsunuz zaten, sizin mi haklı olduğunuz, işverenin mi haklı olduğu mahkeme sonucunda ortaya çıkacak sonuçta.

haketmemektedir derken tam olarak açıklarsanız bi işçi neden kıdem tazminatı haketmesin sebep yok ortada geçerli bi durum yok işten çıkarılıyorum ve kıdem tazminatıda haketmiyorum yani şimdi

Sn.mhmttlm şu an için evet hak etmiyorsunuz.Sosyal Sigortalar Kurumu nezdinde 22 nolu işten çıkış koduyla iş sözleşmenizin feshedilmişsse kıdem

tazminatı hak etmiyorsunuz. İşkur'a işsizlik maaşı başvurusunda bulunduğunuzda da işten çıkış kodunuza ve kıdem tazminatı alıp almadığınıza bakarlar.

04-05-12-15-17-18-23-24-25-27-28-31-32-33-34 kodlarıyla çıkışınız yapılmadıysa maaş bağlanmaz.Dolayısıyla işsizlik maaşını da hak etmiyorsunuz.

Kanun böyle (ne yazık ki), bu benim fikrim ve ya yorumum değil.

Sn.keremcem'in de söylediği gibi siz hak ettiğinizi düşündüğünüz için dava açıyorsunuz.Mahkeme lehinize sonuçlanırsa gerekli düzeltmeler yapılır ve hem

tazminatlarınızı hem de işsizlik maaşınızı alırsınız.

Sn.mhmttlm şu an için evet hak etmiyorsunuz.Sosyal Sigortalar Kurumu nezdinde 22 nolu işten çıkış koduyla iş sözleşmenizin feshedilmişsse kıdem

tazminatı hak etmiyorsunuz. İşkur'a işsizlik maaşı başvurusunda bulunduğunuzda da işten çıkış kodunuza ve kıdem tazminatı alıp almadığınıza bakarlar.

04-05-12-15-17-18-23-24-25-27-28-31-32-33-34 kodlarıyla çıkışınız yapılmadıysa maaş bağlanmaz.Dolayısıyla işsizlik maaşını da hak etmiyorsunuz.

Kanun böyle (ne yazık ki), bu benim fikrim ve ya yorumum değil.

Sn.keremcem'in de söylediği gibi siz hak ettiğinizi düşündüğünüz için dava açıyorsunuz.Mahkeme lehinize sonuçlanırsa gerekli düzeltmeler yapılır ve hem

tazminatlarınızı hem de işsizlik maaşınızı alırsınız.

anladım teşekkürler.