Serbest Meslek Makbuzu Hk.

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba değerli forum üyeleri.
Serbest meslek makbuzu keserken, ben müşterimden 150 tl alacağım bunun üzerinden mi Brüte gidip stopaj ve kdv hesaplayacağım .
150: 0.80 = 187.50
187.50* 0.20= 37.50 stopaj
187.50* 0.18 = 33.75 kdv
187.50-37.50+33.75=183.75 olacak
Bende devlete kdvyi ödeyince elime 150 tl kalacak .
Burada merak ettiğim mükellefe 150 tl diyoruz ama kdv içinde olmuyor ? Nasıl ayarlıyorsunuz ?

Yaptığın hesap doğru, ancak müşterine 150 TL+Kdv demelisin bu durumda, yoksa senin elinde 150 TL - Kdv kalır.

Peki mükellef bu durumdan dolayı sıkıntı çıkarır mı ? Siz nasıl yapıyorsunuz?

Peki mükellef bu durumdan dolayı sıkıntı çıkarır mı ? Siz nasıl yapıyorsunuz?

Herkes farklı uyguluyor, kafasına göre, + kdv alan arkadaşlarım var. Ben kdv'yi karıştırmıyorum, kafa karışıklığına neden oluyor, yani kdv'yi ücretin içine koyuyorum zaten. + Kdv dediklerim de var. Nasıl istersen öyle yap yani, bak tart, ölç, biç. İyi günler.

Mükellefe makbuzdaki stopajı anlatmak maalesef sıkıntı.
ben,kdv dahil 200 demişsem,net rakamı 200 olacak şekilde makbuzu düzenliyorum.firma sonuçta ödediği parayı bilir ve nette gördüğü onun için önemlidir.

Tabiki makbuz mükellefin eline geçtiği zaman ne düşündüğü önemli ama kdv çok fazla ve elimize para kalmıyor nerdeyse .

Tabiki makbuz mükellefin eline geçtiği zaman ne düşündüğü önemli ama kdv çok fazla ve elimize para kalmıyor nerdeyse .

O zaman ücreti mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışacaksınız.Fakat tarifelerde belli.Bunu ne kadar başarabilirsiniz artık sizin tecrübenize kalmış

Hocam aslında ücreti yüksek tutmaya da gerek yok, zaten yıl sonunda iade aldığım zaman aynı rakama gelmiş oluyor .