fonradar

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma SGK Statü Değişikliği Gerekir mi ?

Arkadaşlar merhaba...

Doğum sonrası izinlerini kullanan bayan arkadaşımız Doğum Sonrası Kısmi Süreli Çalışma imkanından faydalanmak ister. Daha önce şirket içi uygulamada 35 senelik mali müşavir abimiz ay gün sayısı üzerinden 15 SGK günü verip, geri kalanı da eksik gün olarak (21-Diğer ücretsiz izin) verip geçmiş.

1- SGK işe giriş sistemi üzerinden Statü değişikliği yapılması gerekli midir? (Tam zamanlı olan statüyü Kısmı Süreli ye Çevrilmek)
2- İşlemin sonucu tıpkı işe giriş gibi bir sonraki tarihten itibaren mi başlar ?
3- Eksik Gün Nedeni 06-Kısmi istihdam mı olmalıdır ? yoksa 23- Yarım Çalışma mı ?

Çok teşekkürler iyi çalışmalar....

1- Evet. SGK işe giriş ekranından İşe giriş bildirgesi güncelleme linkini kullanarak 30 günden az çalışıyor mu? sorusuna evet deyip gün sayısını belirterek tam süreliden kısmi süreliye geçiş sağlanmış olacak.
2- Emin değilim ama güncellemeyi yaptığınız günden itibaren geçerli olur diye biliyorum.
3- Eksik gün nedeni 06-Kısmi istihdam olacak. (Yarım çalışma tam süreli çalışma kapsamındadır, kısmi süreli ile farklı konulardır)

Ayrıca bu hakkı kullanabilmek için anne-babanın ikisininde çalışıyor olması şarttır. İşçi 1 ay önceden dilekçeyle başvuru yapmış olmalı ve eşinin çalıştığına dair belgeyi de almalısınız.

1- Evet. SGK işe giriş ekranından İşe giriş bildirgesi güncelleme linkini kullanarak 30 günden az çalışıyor mu? sorusuna evet deyip gün sayısını belirterek tam süreliden kısmi süreliye geçiş sağlanmış olacak.
2- Emin değilim ama güncellemeyi yaptığınız günden itibaren geçerli olur diye biliyorum.
3- Eksik gün nedeni 06-Kısmi istihdam olacak. (Yarım çalışma tam süreli çalışma kapsamındadır, kısmi süreli ile farklı konulardır)

Ayrıca bu hakkı kullanabilmek için anne-babanın ikisininde çalışıyor olması şarttır. İşçi 1 ay önceden dilekçeyle başvuru yapmış olmalı ve eşinin çalıştığına dair belgeyi de almalısınız.

İşin ilginç yanı SGK daki memurlar statü değişikliğne gerek olmadığını eksik günü vererek nedeninide 06 Kısmı Süreli İstihdam olarak belirtmenin yeterli olduğunu söylüyorlar. Bana görede sizin dediğiniz mantıklı ancak arkadaşlarla tereddüt içinde kaldık.

Ben genelde statü değişikliği yapmayanlardanım mesela.Buna daha ziyade ilk işe giriş bildirgesini düzenlerken dikkat ediyorum.Ama sonrasında tam zamanlıdan kısmi zamanlıya,veya kısmiden tam zamanlıya dönme durumlarında işe giriş bildirgesine dokunmam.Gerekli iş sözleşmelerini düzenler imzalattırırım,bildirgelerimi de buna göre vermeye devam ederim.
Ayrıca statü değişikliğini yapsanız dahi, işçiyle kısmi süreli yeni bir sözleşme düzenlemeyecekmisiniz.Yani iş sözleşmesini zaten değiştirmeniz gerekecek. Yine ayrıca ek:10 (eksik gün) belgeleri kuruma her ay bildirilme zorunluluğu da kaldırıldı.Dolayısıyla işe giriş bildirgesine müdahale etmeden iş sözlşmesini yenileyerek aylık bildirgede kısmi zamanlı bildirmeye devam etmeniz bence yeterlidir.Ama yönlendirme yapmış olmayalım.Siz,tabiki size en doğru hangisi geliyorsa onu yapın.