İstirahat Raporu Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,
İstirahat raporları ile ilgili danışacaktım.Yardımcı olursanız mutlu olurum.

personel 5 günlük rapor alıyor geçen ağustos ayında.
aylık bildirgede eksik gün olarak ,istirahatli bildirilmiş ve çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmiştir.
ancak sistemden rapor onaylaması unutulmuş.

1- rapor onaylamadığım için ceza gelir mi acaba ?
2- ceza gelmedi ama her ihtimale karşı sistemden gecikmelide olsa raporu onaylamalı mıyım ?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

1- Gelmez. Önemli olan e-bildirgede kısımdır. Orayı da işaretlemişsin zaten.
2- Geçte olsa, onaylayabilirsin. İşçinin rapor parasını alabilmesi için de onaylaman gerekiyor.

Çok teşekkür ediyorum. Çalışan rapor parasını aldı zaten . Yinede onaylamalımıyım raporu.
Saygılar

Bence onaylayın, ben geç bir çok raporu onayladım. Sıkıntı olmaz, özellikle e-bildirgede işaretlediğiniz için.

Merhaba,

İşçi 2 gün rapor aldıysa işveren bu 2 günü ödemekle yükümlü müdür? Yoksa işverenin nezdinde karar verilecek bir durum mudur?

İşçi sabah hastaneye gidip geldiyse ve iş başı raporu getirdiyse gelmediği saat ücretinden kesinti yapmalı mıyız yoksa kesinti yapmasak olur mu?
Teşekkürler.

1- Gelmez. Önemli olan e-bildirgede kısımdır. Orayı da işaretlemişsin zaten.
2- Geçte olsa, onaylayabilirsin. İşçinin rapor parasını alabilmesi için de onaylaman gerekiyor.

Fakat bazen şu olabiliyor.Sgk memuru,bunu kendine görev addedip,işçinin raporunu girip kendisi onaylayabiliyor.(İşçiyi mağdur etmemek için) Bu durumda işçi parasını alıyor.Ama rapor,işveren tarafından onaylanmadığı için ceza kesme gibi bir durumla karşılaşılabiliyor.Buna da dikkat edin derim.

Merhaba,

İşçi 2 gün rapor aldıysa işveren bu 2 günü ödemekle yükümlü müdür? Yoksa işverenin nezdinde karar verilecek bir durum mudur?

İşçi sabah hastaneye gidip geldiyse ve iş başı raporu getirdiyse gelmediği saat ücretinden kesinti yapmalı mıyız yoksa kesinti yapmasak olur mu?
Teşekkürler.

2 güne kadar olan raporlarda sgk ödeme yapmıyor.Eğer işveren tarafından 2 gün kesilipte bildirge verilmiş ve ücret 2 gün eksik olarak ödenmişse,ben bu durumda işveren için 2 öneride bulunuyorum
1- İşçiyi o ay eksik çalıştı gösterme.Bildirgeyi ve ücreti tam göster ve öde.
2- 2 gün eksik göstereceksen ücretini (brütü) 2 gün fazla hesapla,bildirgeyi ona göre ver.En azından o ayki ücretini asgari ücretin altında almasın.

Teşekkürler.
a.Kesinti yapmasanız da olur,kimse size neden yaptmadınız demez,diyemez.
Sorunuza bağlı olarak:
b.kesilmeyeceğine dair ferdi iş sözleşmesi veya tis de hüküm var ise kesilmez.
c.hüküm yok ise maktu ücretle çalışanlar dışında,
saatlik ve günlük ücretle çalışan işcilerden bu süreler kesilebilir,
düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sözleşmemizde herhangi bir hüküm yok bu durumla ilgili.

İşçinin doktorda geçirdiği süre (13:30 - 13:50 )20 dk görünüyor fakat 1 gün boyunca gelmedi. 20 dk için 1 gün gelmeyen birisinden tam günü kesebilir miyiz?

Kanaatimce evet.
(bu yetmez işbaşı belgesi almış yinede işe gelmemişse bu gel(e)meme nedenide işciye sorulmalı,diğer taraftan bugüne kadar bu konu hakkında işyeri uygulaması ne ise o durumu uygulamanız,işciler arasında da ayrım yapmamanız gerekir diye düşünüyorum)

a.Kesinti yapmasanız da olur,kimse size neden yaptmadınız demez,diyemez.
Sorunuza bağlı olarak:
b.kesilmeyeceğine dair ferdi iş sözleşmesi veya tis de hüküm var ise kesilmez.
c.hüküm yok ise maktu ücretle çalışanlar dışında,
saatlik ve günlük ücretle çalışan işcilerden bu süreler kesilebilir,
düşüncesindeyim.

Şeref bey merhaba,
madde C'de ''hüküm yok ise maktu ücretle çalışanlar dışında,saatlik ve günlük ücretle çalışan işçilerden bu süreler kesilebilir,''
yani şunu mu demek istediniz.
Aylık olarak çalışan işçiden kesilemez mi?
Kesilemezse şayet bununla ilgili yasal bir zorunluluk var mı mevzuatta?
Ben işverenin insiyatifine kalmış olarak biliyorum.

Şeref bey merhaba,
madde C'de ''hüküm yok ise maktu ücretle çalışanlar dışında,saatlik ve günlük ücretle çalışan işçilerden bu süreler kesilebilir,''
yani şunu mu demek istediniz.
Aylık olarak çalışan işçiden kesilemez mi?
Kesilemezse şayet bununla ilgili yasal bir zorunluluk var mı mevzuatta?
Ben işverenin insiyatifine kalmış olarak biliyorum.

Maktu'nun kelime anlamı :kesin olarak belirlenmiş değer demektir.
Maktu ücret ise ayda 3 gün de çalışsa, 30 gün de çalışsa aynı ücretin ödenmesidir. Bu yönde de sözleşme ile ücret şekli belirlenebilir. Kesilemeyecek olan ücret şekli o dur. Aylık ücret ile maktu ücret aynı şey değildir. Aylık ücret 3.000 tl olarak belirlenebilir, haftalık çalışma süresi 45 saat haftalık çalışma günü 6 gündür diyebilirsiniz sözleşmede. Bu durumda eksik kalan süreyi kesebilirsiniz.
Aylık maktu ücret 3.000 TL dir derseniz, kişi o ay hiç işyerine uğramasa da 3.000tl olarak ödersiniz.

Merhaba,

2 gün olan raporlar için ödeme yapmıyoruz. Bir çalışan 1 gün rapor alınca ödeme yok, fakat bir çalışan sabahtan hastaneye gidip tahlil v.b işlerle akşam 5 çıkışlı olarak iş başı kağıdı aldığında bunu nasıl değerlendirmeliyim? Ödeme yapmalı mıyım? Rapor alan da iş başı alanda 1 gün gelmemiş oluyor. Raporlu olana ödeme yapmıyorsam iş başı alana da ödeme yapmamam mı gerekir? ( iş başı kağıtlarında saat 4 ten sonra ise)

Bazı çalışanlar sabahtan hastaneye gidip, işlerini halledip iş başı kağıdı ile işe dönüyorlar. Bunlardan kesinti yapmıyoruz. Ama tam gün gelmeyip iş başı kağıdı alan ile 1 gün raporlu olanı nasıl değerlendirmeliyiz?

2 güne kadar olan raporlarda sgk ödeme yapmıyor.Eğer işveren tarafından 2 gün kesilipte bildirge verilmiş ve ücret 2 gün eksik olarak ödenmişse,ben bu durumda işveren için 2 öneride bulunuyorum
1- İşçiyi o ay eksik çalıştı gösterme.Bildirgeyi ve ücreti tam göster ve öde.
2- 2 gün eksik göstereceksen ücretini (brütü) 2 gün fazla hesapla,bildirgeyi ona göre ver.En azından o ayki ücretini asgari ücretin altında almasın.

Tekstil firmasında İK.cıyım Bu dediğini yaparsam kimseyi işe getiremem. Zor duruma düşeriz hem fabrika hem İK.cılar işin içinden çıkamaz. Bence Herkes hakkettiğini almalı. Eksikse Eksik.

Tekstil firmasında İK.cıyım Bu dediğini yaparsam kimseyi işe getiremem. Zor duruma düşeriz hem fabrika hem İK.cılar işin içinden çıkamaz. Bence Herkes hakkettiğini almalı. Eksikse Eksik.

Tamam siz yinede bu şekilde yapın ama,yukarıda, sözleşmelerde "maktu ücret" kavramından bahsedildi.En azından o kurala riayet etmek lazım.Herkesin ne kadar hak ettiğini sözleşmede kullanılacak kelimeler birazda belirliyor.haksız mıyım?

1-Raporlu çalışanın bordrosunda kesinti yapmasak ve eksik gün bildirmesek yine istirahatli günde çalışmadı kutusu işaretlenecek mi?

çalışmadı.
Esasında hastaneye gidince iş kazası yazmışlar, iş göremezlik bile vermediler biz de ne olur ne olmaz diye 1 gün rapor girdik
Zaten ay 31 çekiyor, 1 gün rapor neticede 30 gün oldu birşey değişmedi.
Sonradan SGK iş kazası ama niye istirahat bildirmediniz diye böyle yapıyoruz