Oto Alım Satım Yetki Belgesi

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba
oto alım satım mükellefiyeti açmak isteyen bir kişi var, lise diploması olmadığı için yetki belgesi alamıyor, okuduğum kadarı ile 31.08.2020’den sonra yetki belgesiz alım satım yapılmayacak yönünde, vergi dairesi ile görüştüm, bizim açımızdan sıkıntı yok ama ticaret bakanlığı ile görüşün dediler, ne yapmam gerekiyor bu durumda ?

Sen açılışını yap, sonuçta serbest meslek olmadığı için vd yetki belgesi vs aramaz. Gerisi müşterinin sorunu.

Sen açılışını yap, sonuçta serbest meslek olmadığı için vd yetki belgesi vs aramaz. Gerisi müşterinin sorunu.
Açılışı yapacağım ama 2 gün sonra noterden satış yapamazsa ne yapacağız ? Ticaret odasına eğitim bölümüne git konuş detayları dedim, bakalım sonuç ne çıkacak

Sonuçta bu mesleği yapacak ise, belgesinin nerede işe yaradığını, nasıl alınması gerektiğini, süreç başladığında satış yapıp yapamayacağını vs. onun kendisinin bilmesi gerekir.
Her sektöre göre, ne şartlar var, ne kaideler var bizim bunları sağlıklı bilmemiz mümkün değil.

Sizin kendisine söylemeniz gereken, ben VD, SSK, Bağkur, Ticaret Odası açılışlarınızı yaparım, uzmanlık alanımız burası dersiniz, gerisini sizin takip edip, öğrenmeniz daha doğru olur demelisiniz. Bırakın bunların bir odası, derneği, yada böyle bir belge veriliyorsa da bunu veren müdürlük vs. vardır. Orası ile gidip görüşmesini tavsiye edin.

Sonuçta bu mesleği yapacak ise, belgesinin nerede işe yaradığını, nasıl alınması gerektiğini, süreç başladığında satış yapıp yapamayacağını vs. onun kendisinin bilmesi gerekir.
Her sektöre göre, ne şartlar var, ne kaideler var bizim bunları sağlıklı bilmemiz mümkün değil.

Sizin kendisine söylemeniz gereken, ben VD, SSK, Bağkur, Ticaret Odası açılışlarınızı yaparım, uzmanlık alanımız burası dersiniz, gerisini sizin takip edip, öğrenmeniz daha doğru olur demelisiniz. Bırakın bunların bir odası, derneği, yada böyle bir belge veriliyorsa da bunu veren müdürlük vs. vardır. Orası ile gidip görüşmesini tavsiye edin.
Maalesef bu soru yaptığımız işte yetersizliğimizin ve işe hakimiyetimizin ne kadar az olduğunun bir göstergesi.Geçenlerde yine sosyal medyadan aynı soru bana geldi.Müşteri oto alım satım yapmak istiyormuş,neler lazım diye bir soru? Ben ne biliyim ne lazım :) İşi yapmak isteyipte ne lazım olduğunu bilmiyorsanız o işi yapmayın.

Maalesef bu soru yaptığımız işte yetersizliğimizin ve işe hakimiyetimizin ne kadar az olduğunun bir göstergesi.Geçenlerde yine sosyal medyadan aynı soru bana geldi.Müşteri oto alım satım yapmak istiyormuş,neler lazım diye bir soru? Ben ne biliyim ne lazım :) İşi yapmak isteyipte ne lazım olduğunu bilmiyorsanız o işi yapmayın.

Aynen öyle.

evet kesinlikle haklısınız, bende size katılıyorum ama sorun olan, vergi mükellefi benim yakın arkadaşım ve ilerde sıkıntı yaşamasını istemediğimden oluyor, ticaret bakanlığı ile konuştum, esnaf olursa yani gerçek kişi olursa kendisinin belgesi olması gerekiyormuş ama sermaye şirketi olursa mesleki yeterlilik belgesi olan birisinin atayıp onun üzerinden satış yapabilirmiş, ayda en fazla 1 araba alım satımı yapacak kişinin de şirket kurması zor, dediğiniz gibi kendileri de araştırmadan giriyor bir işe.

evet tahsin abi ne yazık ki hiç araştırmadan iş yapmaya çalışıyorlar.

Peki şirket olanlar mesleki yeterlilik belgesine sahip olan birini atamaları için,bu kişinin şirket ortağı olması şart mı,yoksa sgk'lı çalışan personel olup, sorumlu müdür tarzında bir atama yapılması yeterli midir?

Peki şirket olanlar mesleki yeterlilik belgesine sahip olan birini atamaları için,bu kişinin şirket ortağı olması şart mı,yoksa sgk'lı çalışan personel olup, sorumlu müdür tarzında bir atama yapılması yeterli midir?
resmi gazete de
yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar:
ç) gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün;
diye geçiyor, anladığım kadarı ile ticaret odasından tescil ettirmek gerekiyor yetkili kişiyi.

Merhaba
Oto alım satım yapan mükellef, alım satım yaptığı arabaların benzin fişlerini ve ekspertiz raporlarının faturasını getirdi, bunları gider yazabilir miyiz ? Şehir dışından araba alıp satıyor, otelde konaklıyor, konaklama faturasını giderleştirebilir miyiz?
Teşekkür ederim.

merhaba
oto alım satım yapan mükellefimizin yetki belgesi olmadığı için faturalı alınan araçların kdv'sini indirim konusu yapmayacağım, bu kdv tutarlarını hangi hesapta izlemem gerekiyor, 153 hesapta mı ? 770 gider hesabı olarak göreyim ? sonra kkeg ile matraa tekrar ekleme yaparım, geçiciden düşmemiş olurum uygun mudur ? teşekkürler.