Kısa Çalışma

pascal

Katkı Sunan Üye
Bildiğiniz üzere kısa çalışma 01.07.2020 itibari ile 1 ay daha uzadı. Firmanın kısa çalışma bitişi 29.06.2020 tarihidir.

30.06.2020 için 1 gün sgk prim bildirgesi yapılması 01.07.2020 itibari ile kısa çalışma ödeneği almasına engel olur mu?

Bizde de 14 haziranda biten firma çalışanları için 16 günlük covid-19 nakit ücret desteğinde bulunmuştuk.
Şimdi çıktılar bir ay daha uzatıyoruz dediler.
Gelde şimdi işin içinden çık.
Şunu 15 gün önce açıklasalar olmuyor sanki, şimdi uğraş dur, ne yapsak ne yapsak, nereyi düzeltsek, orayı mı burayı mı?
Saçma saçma işler.

Bildiğiniz üzere kısa çalışma 01.07.2020 itibari ile 1 ay daha uzadı. Firmanın kısa çalışma bitişi 29.06.2020 tarihidir.

30.06.2020 için 1 gün sgk prim bildirgesi yapılması 01.07.2020 itibari ile kısa çalışma ödeneği almasına engel olur mu?

Sorun olur mu? Olmaz mı bilinmez? Yeni bir KÇÖ gibi düşünebilirler, oraya bence ssk primi ödemesi yapmayın kesinlikle. Oraya ücretsiz izin vs. girin en azından.

Sorun olur mu? Olmaz mı bilinmez? Yeni bir KÇÖ gibi düşünebilirler, oraya bence ssk primi ödemesi yapmayın kesinlikle. Oraya ücretsiz izin vs. girin en azından.
Merhaba
Yeni bir kçö gibi düşünülmüyor.Ben nisan sonunda kçö sonlandırma talebinde bulunduğum kişi için haziran ayında tekrar başlatma müracaatı yaptım. Danışman önce yeni başvuru olmalı,ilk 7 günlük ücreti siz ödemelisiniz dedi. Ödememem gerektiği konusunda ısrar edince Ankara'ya sordu. Ankara yeni başvuru değil,devam olmalıdır gibi bir bilgi vermiş olsa gerek,7 günlük ücreti kesmediler.Haliyle bir anlamda yeni başvuru olarak kabul edilmemiş oldu.
Benim örneğimde sonlandırma talebim olmasına rağmen bunu yaptılarsa Sn.Pascal'ın sorusunda hiç yapmazlar.çünkü burada zorunlu bir bitiş ve yasal bir uzatma söz konusu. Ancak 1 günlük primin ödenmesi sorun olabilir. Çünkü ödenmesi demek,işe başladı çalışıyor anlamıda taşır.Derdini de anlatamazsın. Ücretsiz izin gösterilmesin derim.O zamanda izin kağıtları falan isteyebilirler.10 koduyla beyan edin gitsin derim.
Eğer bu kişi çalışmaya başlamadıysa bu ve diğerleri için gerekirse 1 temmuz olarak tekrar kçö başvurusunda bulunulsun.
Düşüncem budur

Uzatılan bu Kısa Çalışma ödeneği için yeni başvuru mu gerekli? İş kur'a bir bildirimde bulunulmamış ise otomatik devam etmiyor mu?
Kanun maddesinden bu şekilde anlıyorum doğru mudur?

Uzatılan bu Kısa Çalışma ödeneği için yeni başvuru mu gerekli? İş kur'a bir bildirimde bulunulmamış ise otomatik devam etmiyor mu?
Kanun maddesinden bu şekilde anlıyorum doğru mudur?
Yeni bir başvuru yapılmayacak, otomatik olarak uzayacak, eğer siz çalışmaya başlarsanız durdurulması için mail atarsınız.

Bence herkes danışmanıyla görüşsün.Mesela bende 19'unda biten birkaç firma vardı.Haziranda kala günler içinde diğer desteğe başvurduk.Şimdi bunlar için tekrar form dolduracakmyız bilmiyorum.Danışmanlarla görüşerek hareket edeceğiz.Burada ve medyada yazılanlara kulak asmayın derim. Danışmanınızla görüşün, o ne diyorsa onu yapın.

Bence herkes danışmanıyla görüşsün.Mesela bende 19'unda biten birkaç firma vardı.Haziranda kala günler içinde diğer desteğe başvurduk.Şimdi bunlar için tekrar form dolduracakmyız bilmiyorum.Danışmanlarla görüşerek hareket edeceğiz.Burada ve medyada yazılanlara kulak asmayın derim. Danışmanınızla görüşün, o ne diyorsa onu yapın.

Bizde bu yaptığımız diğer destek girişlerini bugün yeniden sildik. KÇÖ otomatik uzuyor diye.

Bizde bu yaptığımız diğer destek girişlerini bugün yeniden sildik. KÇÖ otomatik uzuyor diye.

Yalnız uzama 01 temmuzdan itibaren olacak. 19'unda biten işyerleri 30 hazirana kadar ne yapacak? Aradaki 11 günü ne olarak bildireceksiniz? İşte ben böyle firmaları, eğer şartlar aynı ise ve işçiler işbaşı yapmadıysa diğer destekten bildirdim.Bu konuda cumh.kararı'nda bir açıklama yok çünkü.

Sen şimdi yeni bi boyut kattın olaya, ben öyle düşünmedim açıkçası, haziran ortasında biten işçi için de 1 ay ilave edeceğim, nerede biterse orada duracağız.
Öyle olmaz mı?
Eğer haziranın son 15 günü diyelim ki, kabul olmuyor, bu durumda kçö bitiyor, tekrar başvurmak gerekiyor.
Ancak piyasada dolaşan bilgilere göre de tekrar başvuru yapmaksızın diyor.

Bu kararın şu cümlesine dikkat et derim..
.....bu kararın yayımı tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten işyerleri bakımından 01.07.2020 tarihinden itibaren.....
İşte basını izlersen,yanlış demiyelim ama eksik anlatıyorlar.Devam edenler bildirim yapmayacak deniyor.Bende 2 gündür bunu çözmeye çalışıyorum. Bitenler ne yapacak? İşkura da soracağımda 1-2 gün daha geçsin,değişiklik iyice bir yerleşsin istiyorum. Danışmanlara mail atacağım sonra..Sende buna dikkat et bence..

Bu kararın şu cümlesine dikkat et derim..
.....bu kararın yayımı tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten işyerleri bakımından 01.07.2020 tarihinden itibaren.....
İşte basını izlersen,yanlış demiyelim ama eksik anlatıyorlar.Devam edenler bildirim yapmayacak deniyor.Bende 2 gündür bunu çözmeye çalışıyorum. Bitenler ne yapacak? İşkura da soracağımda 1-2 gün daha geçsin,değişiklik iyice bir yerleşsin istiyorum. Danışmanlara mail atacağım sonra..Sende buna dikkat et bence..

Kısa çalışma uzatma işlemi hangi dönemler için yapılacaktır?

Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle daha önce uygulanan kısa çalışma süresi 30/6/2020 tarihinden önce (bu tarih dahil) sona ermiş olan işyerlerinde 1/7/2020 tarihi itibarıyla, devam edenler ise kısa çalışma bitiş tarihi itibarıyla bir ay süreyle işyerinde kısa çalışma uygulanabilecektir.

Örneğin kısa çalışma süresi 20/5/2020 tarihinde sona ermiş işyerinde kısa çalışma uzatma işlemi 1/7/2020 tarihi itibarıyla bir ay süre için yapılmış olacaktır. Kısa çalışma süresi 10/8/2020 tarihinde sona erecek işyerinde ise 11/8/2020 tarihinden itibaren bir ay süreyle uzatma işlemi yapılacaktır.

Kısa çalışmanın uzatıldığı dönem için başvuru yapılacak mıdır?

Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30/6/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş işyerlerinde daha önce yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle uygulanmış kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları (haftalık kısa çalışma süresi) aşmamak kaydıyla kısa çalışma uzatma işlemi otomatik olarak İŞKUR tarafından yapılacaktır.

Hem işverenlerin ve hem de işçilerin uzatma işleminin yapılması için başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

Kaynak

Merhaba, normalde 30/06 da bitenler için haziran 29 günlük olduğu için birer günlük bordro yapmıştık, fakat şimdi devam ettiğine göre bence 10 değil de bu daha uygun eksik gün nedeni için,
"24 Yarım çalışma ödeneği ve diğer nedenler "
ne dersiniz?

Merhaba, normalde 30/06 da bitenler için haziran 29 günlük olduğu için birer günlük bordro yapmıştık, fakat şimdi devam ettiğine göre bence 10 değil de bu daha uygun eksik gün nedeni için,
"24 Yarım çalışma ödeneği ve diğer nedenler "
ne dersiniz?

bence 27 nolu kod olmalı kısa çalışma+diğer nedenler

Merhaba,

Firmamız faydalanmakta olduğu Kısa Çalışma ödeneğinden 29.06.2020 tarihinde bildirimde bulunarak tam zamanlıya geçti.

07252 nolu teşvikten kayıtlarımızı tamamladık, 2020/08 ve 2020/09 dönemleri için tanımlamamız yapılmış oldu.

2020/08 döneminde 07252 nolu teşvikten faydalandık.

04.10.2020 tarihinden itibaren tekrar müracaat ederek, 04.10.2020 ila 31.10.2020 tarihleri arasında Kısa Çalışma Ödeneğine geçtik.

Başvuradan sonra 2020/09 dönemine ait Muhtasarı verdiğimizde, 07252 teşvik nolu bildirgede yeralan tüm personelde hata veriyor:
"Sigortalı 4447/geçici 26.madde kapsamında tanımlı olmadığından, 07252 sayılı Kanun numarasından bildirilemez."

Tekrar tanımlamamız mı gerekiyor diye baktığımızda, buna izin vermiyor.

SGK dan 4447/geçici 26.madde kapsamında yeralan personelimizin dökümünü aldığımızda ise;
Başlangıç dönemi: 2020/11
Bitiş dönemi: 2020/12
KÇÖ Sonlanma tarihi: 31/10/2020

yazmakta.

Sanırım bu personeller için 2020/11-2020/12 dönemlerinde de 07252 nolu teşvikten faydalanabileceğiz, ama 2020/09 döneminde
bu teşvikten yararlandırtmıyor.

2020/09 döneminde 07252 nolu teşvikten hakkımız yok mu, yoksa teknik bir hata mı var?
Eylül döneminde Kısa Çalışmaya geçsek tamam, geçilen tarih 04.10.2020

Sizin görüşünüz nedir?

Saygılarımla,

Merhaba,

Kısa Çalışma ödeneğinden faydalanan bir işçi istifa etmek istiyor. Bu arkadaşımızın hakettiği ama kullanamadığı yıllık izin alacağı var.
Bu yıllık izin alacağının ücretini bordroya dahil ederek ödeyebilir miyiz? Bu yapılacak ödeme işçinin o aya ait kısa çalışma ödeneğini
olumsuz yönde etkiler mi, işçiden/işverenden kısa çalışma ödeneği geri istenir mi?

Merhaba
İzin ücretini "ücret" olarak değil, diğer kazançlara dahil ederek, "prim ikramiye" alanında beyan ederseniz sorun çıkmayacağını tahmin ediyorum.İşkur ileride izah isterse bu şekilde savunma verebileceğinizi düşünüyorum.

Bir (A) personel kısa çalışma ödeneği alıyor, şimdi yeni işyerine geçtiği vakit, yeni firmada kısa çalışma ödeneğine Aralık ayı içinde başvurursa ,işe giren (A ) personel kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanır mı? (yeni firma da daha henüz 60 günü dolmamış oluyor)
Giriş ve çıkış tarihleri önemli olur mu?