fonradar

Sahte Sigortalılık

ilk sigortalılığım 1993 yılı 51 gün
sonrası yurt dışı.

28 ağustos 2006 tarihinde Türkiye de yeni bir iş buldum ve sigortalandım..
08 eylül 2006 Türkiye ye kesin dönüşüm var.

Görüldüğü üzere Türkiye ye dönüşümden 10 gün önce sigortalılığım başlatıldı.

bu durumda 2006 - 2013 arası ödediğim tüm primlerim sahte sigortalılık kapsamında iptal edilmiş.

Bu tarihlerde fiilen Türkiye de bulundum ve çalıştım.

Sahte sigortalılık yapmadım.
İptal edilen primlerimi nasıl tekrar saydırabilirim?

30/04/1975 doğumluyum
konu 2006 öncesi yurt dışı borçlanma talebim neticesinde ortaya çıkmıştır.

ilk sigortalılığım 1993 yılı 51 gün
sonrası yurt dışı.

28 ağustos 2006 tarihinde Türkiye de yeni bir iş buldum ve sigortalandım..
08 eylül 2006 Türkiye ye kesin dönüşüm var.

Görüldüğü üzere Türkiye ye dönüşümden 10 gün önce sigortalılığım başlatıldı.

bu durumda 2006 - 2013 arası ödediğim tüm primlerim sahte sigortalılık kapsamında iptal edilmiş.

Bu tarihlerde fiilen Türkiye de bulundum ve çalıştım.

Sahte sigortalılık yapmadım.
İptal edilen primlerimi nasıl tekrar saydırabilirim?

30/04/1975 doğumluyum
konu 2006 öncesi yurt dışı borçlanma talebim neticesinde ortaya çıkmıştır.

Merhaba
Konu büyük ihtimalle mahkeme ve yargıya taşınacaktır.burada fiilen çalışma ispatının yapılması gerekir.
Ancak tabi dikkatimi çeken siz kesin dönüş yapmadan yani fiilen çalışmaya başlamadan sigortalılığınız başlamış,zaten herhalde sorunda buradan çıkmış.yani 28 ağustosta girişiniz yapılmış ama siz ülkeye 8 eylülde gelmişsiniz.yani giriş tarihi esnasında siz fiilen çalışmıyor göründüğünüz gibi ülkede de yoksunuz.Haliyle sahte sigortalılık gerekçesi çokta yanlış sayılmaz.Sigorta giriş tarihiniz 8 veya 9 eylül gibi olsaydı,hiç bir sorun olmazdı diye düşünüyorum.
28 Ağustostan 8 eylüle kadar ki süreniz sorunlu,burası açık.10 gün fiilen çalışmadan sigortalılığınızı başlatmışsınız.
Ama 8 eylülden sonraki çalışmalarınızı ispat edebiliyorsanız belki 8 eylülden sonraki süreleri kurtarabilirsiniz.Bu tarihten itibaren ki çalışmanızı yasal olarak nasıl ispatlayabilirsiniz.Ücretler bankadan mı yatıyor,herhangi bir belge imzalıyormuydunuz?
Konusunda uzman bir avukat nezaretinde çalışmanızı ispatlayıcı belgelerle yargı yolundan başka bir yol aklıma gelmiyor.
Fakat 28 ağustostan 8 eylüle kadar ki süre için devamındaki 7 yılıda hiç dikkate almamaları tabi ayrıca ilginç.Baştan sahte sigortalılık olarak kodlanınca devamı da bu şekilde geliyor tabiki.
Siz,bence çalışmanızı ispatlayıcı bilgi ve belgelere ulaşmaya çalışmalı ve sonrasında konuyu yargıya taşımalısınız.Yargının ne cevap vereceğini bilemiyoruz elbette,ama şimdilik başka bir çareniz yok gibi görünüyor.

Sayin ismaildogru
Bu sizinle ilgili bir durum degil. Bu işyeri ile ilgili bir durum.
Bu arada sizde hazir olun ifade için sizi de çagirabiirler.. inşallah sizi sgk'li gostersinler diye para odememişsinizdir

Detay yazacagim

sgknin veri tabanların da turk vatandaşlarının ülkeye ne zaman girdi çıktığı ile ilgili bilgiler mevcuttur ...bununla ilgili ülke belirtmemissiniz ayrıca turkiyedeki bir firma aracılığıyla mi yurt dışında bulundunuz.? Eğer ki sosyal güvenlik anlasmasi ülke ise durum ayrı değilse ayrı değerlendirilir. Burada yapmanız gereken ilk is ilgili konsolosluğuna calismalarinizin hizmet ve girdi çıktı bilgilerini tercüme ettirmektedir. Ve turkiyedeki çalıştığınız firmadan bordro vb..evrak almalısınız

Sayin ismaildogru
Bu sizinle ilgili bir durum degil. Bu işyeri ile ilgili bir durum.
Bu arada sizde hazir olun ifade için sizi de çagirabiirler.. inşallah sizi sgk'li gostersinler diye para odememişsinizdir

Detay yazacagim
Eger isyeri muffettis raporlariyla kanun kapsami disina cikarilmis ise orada calisanlarinda SGK askiya alinip, SGK'lari iptal edilmeden once kisilerin isminin karsisina "I'' iptal "S" Supheli gibi harfler konmakta kisiler ifadeye cagrilmakta, Isyerinin adresinden tutunda, kiminle calistiklari, maaslarini kim yada nasil odendigi vb, bircok soru sorulup duruma gore muffettisin raporunun sonucuna gore bu kisilerin SGK'lari iptal edilip haklarinda Cumhuriyet Savciliklarina suc duyurusunda bulunulmaktadir. Diger bir durumda eger bu kisiler sahte sigortalilik suresi icinde eger herhangi bir tedavi ve yardim alinmissa-hastalik parasi vb- bunlarda cezali olarak geri alinir.

Cunku gunumuzde boyle sahte isyerleri var. 400.-TL, 500.-TL gibi komik paralarla kisileri sigortali yapip. 1 sene 2 sene kadar calisip yada tespit edilene kadar devam edip insalari magdur etmektedirler.

Sonucta sureci beraber takip edelim.