Asgari Ücretten 100 Tl Fazla Alan Kişinin Bordrosu Nasıl Olacak ?

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Asgari ücrette gelir ve damga vergisi yok. Peki 4350 kişi alanın işverene maliyeti nasıl olacak. Bordroda gelir vergisi olacak mı ?

Saygılarımla

Şahsi olarak beklentim; asgari ücrete kadar olan kısımdan vergi kesintisi olmayıp, asgari ücret ile aradaki farkın gelir ve damga vergisi alınması. Eğer sadece asgari ücretliden vergi alınmayacak olursa çoğu firmalar asgari ücretten bordrolama yapmaya başlayacaktır.

Şahsi olarak beklentim; asgari ücrete kadar olan kısımdan vergi kesintisi olmayıp, asgari ücret ile aradaki farkın gelir ve damga vergisi alınması. Eğer sadece asgari ücretliden vergi alınmayacak olursa çoğu firmalar asgari ücretten bordrolama yapmaya başlayacaktır.
Gelir Vergisi kökten kalkmayacağına göre mahsup edilecek
bordro ekledim

Yıllar öncede buna benzer bir uygulama vardı. Bütün ücretlilerin günlük asgari ücret tutarı 166,80 TL. kadar kısmı vergiden istisna edilir.
(Günlük ücreti 200 TL olan çalışanın vergi matrahı 200-166,80 TL. olur.) Bordro programları buna göre ayarlanır. Çıkacak tebliğle netleşir.

Bütün gece düşündüm AGİ brüt ücrete işveren payı gibi eklenirse bordro tutar diye ama gelir vergisi matrahı işi bozuyor agi üstü vergiyi sıfırlayacak bir karşılık lazım

Merhaba
Fazla mesaiden dolayı brütü artan asgari ücretliyi muhtasar beyannamede 012 olarak mı göstermeliyiz ?

Aslında idarenin bizi 011-012 eziyetinden kurtarması gerekiyor. Artık detaylı bir şekilde kişi bazında tüm bu verileri sunuyoruz. E-beyaname programında dahi bu konu çözülebilir. SSK Bildirimi penceresinde sunulan bilgilerden;

- Matrah ve Vergi bildirimi kısmında, 011 ve 012 tür kodları otomatik olarak oluşturulabilir,
- Vergi Bildirimi penceresinde istenen veriler de otomatik oluşturulabilir.

Biraz daha genişletirsek, ödemeler kısmından girilen bilgilere dayanarak da yine Matrah ve bildirim kısmındaki girilen kodların tutarları otomatik oluşturulabilir.

Bu konuda bir çok öneriler de gelebilir. Tüm bunları değerledirip, ilgililere iletmek gerekiyor.