Kaydı Girişi (Yüksek Enflasyon Nedeniyle) Piyasa Değerinin Çok Altında Kalan Serbest Meslek Erbabına Ait Aracın Aktiften Çıkış Bedeli Ne Olmalıdır ?

Merhabalar,
Serbest Meslek erbabına ait otomobil 2018 yılında 158.000 TL ile aktife kayıt edilmiştir. Son 3 yılda aşırı enflasyon nedeniyle tüm varlıklar gibi ilgi otomobilin de bugünki değeri 850.000 TL olmuştur. Bu aracı BAŞKASINA SATIŞ YAPMADAN Aktiften meslek erbabı adına çıkışını hangi bedel üzerinden yapılması uygundur ?

Not :
* Bu soruyu sormamızdaki asıl amaç malumunuzdur ki BU İŞİN TİCARİ AMAÇLA yapılmadığır. Nihayette şahsımıza ait olan araç şahsımızda kalmıştır.
* İlgi araçta amortisman ayrılmamış olup, Sadece yasal giderleri kullanılmıştır.

Sayin derindeniz

Aracin enflasyon degerlemesi ile 850 bin TL olmasinin onemi yok siz aktifte 158 bin TL'lik araci kac paradan sattiysaniz o bedel uzerinden isleme alacaksiniz. ( sahis ve serbest meslek erbabinda degerleme islemi yapilamadigindan burada degerleme soz konusu olmaz. Ancak bu kisiler sermaye sirketi olursa o zaman olur). Yani aracin gercek satis bedelinden, eger arac gercekten 850 bin TL satilirsa o zaman o deger uzerinden isleme alacaksiniz

Sayin derindeniz

Aracin enflasyon degerlemesi ile 850 bin TL olmasinin onemi yok siz aktifte 158 bin TL'lik araci kac paradan sattiysaniz o bedel uzerinden isleme alacaksiniz. ( sahis ve serbest meslek erbabinda degerleme islemi yapilamadigindan burada degerleme soz konusu olmaz. Ancak bu kisiler sermaye sirketi olursa o zaman olur). Yani aracin gercek satis bedelinden, eger arac gercekten 850 bin TL satilirsa o zaman o deger uzerinden isleme alacaksiniz
Ferhat Bey bilgileriniz için teşekkürler,
İlgi konuda zaten enflasyon değerlemesi söz konusu değil,
850.000 TL aracın, son üç yıldır ülkemizde yüksek enflasyon neticesi ulaştığı bugünkü piyasa değeridir.
Sıkıntı yaratan konu şu; Zaten araç kendi adıma olduğundan AKTİF ten çıkışını da (serbest meslek makbuzu ile ) kendi adıma yapacağım .
( Noter satış sözleşmesi düzenlemesi gerekmeyecektir.)
Piyasa değerine yakın bir değerle adıma s.m.makbuz düzenleyerek çıksam bile yüksek seviyede bir kazanç doğmaktadır. Bu kazancın gerçek bir kazanç olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindeyim.
Acaba, ilgi aracı Aktife kayıtlı değerinin biraz üzerindeki bir meblağla Aktiften çıkışının yapılması uygun olur mu ?
Teşekkürler..

Ferhat Bey bilgileriniz için teşekkürler,
İlgi konuda zaten enflasyon değerlemesi söz konusu değil,
850.000 TL aracın, son üç yıldır ülkemizde yüksek enflasyon neticesi ulaştığı bugünkü piyasa değeridir.
Sıkıntı yaratan konu şu; Zaten araç kendi adıma olduğundan AKTİF ten çıkışını da (serbest meslek makbuzu ile ) kendi adıma yapacağım .
( Noter satış sözleşmesi düzenlemesi gerekmeyecektir.)
Piyasa değerine yakın bir değerle adıma s.m.makbuz düzenleyerek çıksam bile yüksek seviyede bir kazanç doğmaktadır. Bu kazancın gerçek bir kazanç olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindeyim.
Acaba, ilgi aracı Aktife kayıtlı değerinin biraz üzerindeki bir meblağla Aktiften çıkışının yapılması uygun olur mu ?
Teşekkürler..

Soyleki S.M.M kesildiginde bu kazanc tahakkuk etmis oluyor. Evet gercek bir kazanc degil fiktif bir kazanc

Bu tip araclarin noterlerde gercek fiyatlarini gosteren defter vardir o fiyati herhangi bir noterden ogrenip o rakamin %20 yada %15 uzerine cikis yapabilirsiniz

Soyleki S.M.M kesildiginde bu kazanc tahakkuk etmis oluyor. Evet gercek bir kazanc degil fiktif bir kazanc

Bu tip araclarin noterlerde gercek fiyatlarini gosteren defter vardir o fiyati herhangi bir noterden ogrenip o rakamin %20 yada %15 uzerine cikis yapabilirsin

Bu tip araclarin noterlerde gercek fiyatlarini gosteren defter vardir o fiyati herhangi bir noterden ogrenip o rakamin %20 yada %15 uzerine cikis yapabilirsiniz
Teşekkürler Ferhat bey,
Az önce notere sorduk, 900.000 TL dedi. O zaman 900.000 * %20= 180.000 TL olarak çıkışını yapabilir miyiz.
bu konuda elimizde bir belge yada dayanak varmıdır. ilerde maliye niye düşük kestin diye sorarsa ne gibi savunma yapabilirim. Müşterimizde bize soruyorda.

merhabalar acaba sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi ? Ben de aynı sorunu yaşamaktayım

%20 üzerine demek ,
900.000 x 1.20 = 1.080.000 demek değilmidir???
Aynen rakamın %15 i %20 i anlamında değil. Bahsi geçen rakamın %20 altında denilmek istenmiştir.
Konu ile ilgili benimde şahsi fikrim aracın gerçek değerinden çıkılması durumunda gerçekte olmayan kazanç üzerinden yüksek vergi ödeneceğinden
bu vergiyi ödemek yerine en azından defter değerinin üzerinde bir tutar ile çıkış yaparak kayıtlarınızdan çıkarabilirsiniz.

Ben kendi aracım için benzer bir uygulama yaptım.Yaptığımı yapın demiyorum ama ben böyle bir riski aldım mecburen.
Aracımı satmadım ama aktifimden çıkarıp artık masraflarını firmamda kullanmamaya karar verdim. Aracı aktife aldığım rakam üzerinden kendime fatura ettim.Kdv'sini beyan ettim.Başkada bir çare bulamadım çünkü.

iyi yapmissin tahsinim''Başkada bir çare bulamadım çünkü.'' baska care yok. (aslinda varda, yok)