fonradar

1 Eylül Bağımsız Denetçilik Sınavı/Muhasebe Standartları hk.

denetim standart a kitapçığı cevaplarım

1-d 2-b 3-d 4-a 5-c 6-c 7-a 8-d 9-a 10-b 11-b 12-a 13-a 14-c 15-c 16-b 17-a 18-d 19-c 20-d 21-b 22-a 23-d 24-a 25-a

gün içinde açıklanacak demişti spl ama hala açıklanmadı son zamanlarda arayan varmı

Hani bugün demişlerdi. Amma uzattılar. Altı üstü birkaç kitapçığı sisteme upload edecekler.

bilginin özellikleri ile ilgili soruya ben parayla ölçülmesi diye bir şık vardı onu işaretledim

tms 7 sorusunda
a) kendi hisse senetlerini geri alması
b) finansal kiralama faizi ödemesi diğer şıkları hatırlayabilen varmı?

Merhabalar,

A grubu 16. sorunun ( TMS 7 "Nakit Akış Tablosu" standardı sorusu) cevap anahtarı yanlış bence. Değerlendirir misiniz lutfen...

B kitapçığı 1. soru TMS-2 sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum..2 doğru şıkkında aynı soruda yer almışş..
c)Normalin üstünde gerçekleşen, ilk madde ve malzeme (fire ve kayıplar), işçilik
ve diğer üretim maliyetleri
d)Stokların bulunduğu konum ve duruma gelmesinde katkısı olmayan genel
yönetim giderleri ve satış giderleri

ve TMS-7 3.sorunun iptal edilmesi gerekir...
Finansman faaliyetlerine ilişkin nakit akışları örneklerine aşağıda yer verilmiştir. (TMS-7, md.17)
a) Hisse senedi ve diğer öz sermaye araçlarının ihracından sağlanan nakit girişleri,
b) Sermayenin azaltılması veya işletmenin kendi hisse senetlerini almasıyla ilgili nakit çıkışları,
c) Borçlanma araçları ihracı ve diğer uzun ve kısa vadeli krediler ile sağlanan nakit girişleri,
d) Borç ödemelerine ilişkin nakit çıkışları,
e) Finansal kiralama sözleşmelerinden kaynaklanan borç ödemelerine ilişkin nakit çıkışları
Faiz ve Temettüler
TMS-7’ye göre 31. maddesine göre faiz ve temettülere ilişkin nakit giriş ve çıkışları ayrı şekilde açıklanır. Bu kalemlerin her biri dönemler arasında tutarlı bir şekilde işletme, yatırım veya finansman faaliyetleriyle ilgili oluşlarına göre sınıflandırılır.
Gelir tablosuna alınan veya Türkiye Muhasebe Standardına da yer verilen alternatif yöntem uyarınca aktifleştirilen yöntem uyarınca aktifleştirilen dönemin toplam faiz giderleri nakit akış tablosunda açıklanır.finansal kuruluşlar için faiz gelir ve giderleri ile temettüler genellikle esas faaliyetlerle ilgili nakit akışları içerisinde yer alır. Faiz giderleri ve temettüler net kar veya zararın hesaplanmasında dikkate alındığı için işletme faaliyetlerine ilişkin nakit akışları olarak sınıflandırılabilir.
Temettü ödemeleri elde edilen finansman kaynaklarının maliyetlerini oluşturduklarından finansman faaliyetlerine ilişkin nakit akışı olarak sınıflandırılmaktadır. Bu açıklamalar SPK’nın 25 nolu tebliğinde ve BDDK’nın 16 sayılı tebliğinde aynen yer almaktadır.

Yazdiginizin aksine bu soru dogru cunku TMS-2'de soyle diyor:

Stokların maliyetine alınmayan ve oluştukları dönemin gideri olarak kabul edilen giderlere ilişkin örnekler şöyledir:

a. Normalin üstünde gerçekleşen, ilk madde ve malzeme (fire ve kayıplar), işçilik ve diğer üretim maliyetleri
b. Bir sonraki üretim aşaması için zorunlu olanlar dışındaki depolama giderleri
c. Stokların bulunduğu konum ve duruma gelmesinde katkısı olmayan genel yönetim giderleri ve
d. Satış giderleri.

Bulundugu konum ve duruma gelmesinde katkisi "olmayan"lar ancak gider olabilir. Oysa soruda d şıkkında "stoklarin mevcut durumuna ve konumuna getirilmesi icin katlanilan" diyor. Bu maliyetlerin satinalma ve donusturme maliyetleri disindaki maliyetler olmasinin bir onemi yok. Muhim olan mevcut duruma ve konuma getirilmesi icin katlanilmis olmasi.

TMS-7 konusunda ise haklisiniz. Uluslararasi kitaplarda (UFRS uyumlu) genelde banka kredilerinin faizleri finansman faaliyeti olarak siniflandirilmiyor. Ancak TMS-7'ye gore finansman faaliyetlerinden olarak siniflandirilmasi mumkun:

Bu çerçevede işletmeler, faiz gelir ve giderleri ile temettü gelirlerini, net kar/zararın tespitinde dikkate alınmaları halinde esas faaliyetlerinden; finansman kaynaklarının elde etme maliyetini oluşturması halinde finansman faaliyetlerinden veya yapılan yatırımın getirileri olması halinde yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları olarak gösterebilirler.

Bu soruya TMS-7'nin "Faiz ve Temettüler" bolumu, 33 no.lu paragrafi dogrultusunda itiraz edilmeli.

B kitapçığı 1. soru TMS-2 sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum..2 doğru şıkkında aynı soruda yer almışş..
c)Normalin üstünde gerçekleşen, ilk madde ve malzeme (fire ve kayıplar), işçilik
ve diğer üretim maliyetleri
d)Stokların bulunduğu konum ve duruma gelmesinde katkısı olmayan genel
yönetim giderleri ve satış giderleri

belki yukarıdaki D şıkkında ..katkısı olmayan genel yönetim giderleri ve satış giderleri ibaresinden dolayı doğru şıklardan biri olarak tanımlamaz diyecem ama yine aynı kitapçıkta 6.soruda TMS-23 Borçlanma Maliyetlerine ilişkin IV.İşletmenin özellikli varlığın fiziksel olarak üretime/inşaasına başlaması seçeneğinide giderleştirebilir yada aktifleştirebilir...6.soru B şıkkı yerine D şıkkı olabilir..

ve TMS-7 3.sorunun iptal edilmesi gerekir...
Finansman faaliyetlerine ilişkin nakit akışları örneklerine aşağıda yer verilmiştir. (TMS-7, md.17)
a) Hisse senedi ve diğer öz sermaye araçlarının ihracından sağlanan nakit girişleri,
b) Sermayenin azaltılması veya işletmenin kendi hisse senetlerini almasıyla ilgili nakit çıkışları,
c) Borçlanma araçları ihracı ve diğer uzun ve kısa vadeli krediler ile sağlanan nakit girişleri,
d) Borç ödemelerine ilişkin nakit çıkışları,
e) Finansal kiralama sözleşmelerinden kaynaklanan borç ödemelerine ilişkin nakit çıkışları
Faiz ve Temettüler
TMS-7’ye göre 31. maddesine göre faiz ve temettülere ilişkin nakit giriş ve çıkışları ayrı şekilde açıklanır. Bu kalemlerin her biri dönemler arasında tutarlı bir şekilde işletme, yatırım veya finansman faaliyetleriyle ilgili oluşlarına göre sınıflandırılır.
Gelir tablosuna alınan veya Türkiye Muhasebe Standardına da yer verilen alternatif yöntem uyarınca aktifleştirilen yöntem uyarınca aktifleştirilen dönemin toplam faiz giderleri nakit akış tablosunda açıklanır.finansal kuruluşlar için faiz gelir ve giderleri ile temettüler genellikle esas faaliyetlerle ilgili nakit akışları içerisinde yer alır. Faiz giderleri ve temettüler net kar veya zararın hesaplanmasında dikkate alındığı için işletme faaliyetlerine ilişkin nakit akışları olarak sınıflandırılabilir.
Temettü ödemeleri elde edilen finansman kaynaklarının maliyetlerini oluşturduklarından finansman faaliyetlerine ilişkin nakit akışı olarak sınıflandırılmaktadır. Bu açıklamalar SPK’nın 25 nolu tebliğinde ve BDDK’nın 16 sayılı tebliğinde aynen yer almaktadır.

b ) Nakit Akış Tablosuna İlişkin Genel Esaslar
Döneme ilişkin nakit akışları, işletme, yatırım ve finansman faaliyetlerine dayalı bir biçimde sınıflandırılarak raporlanır. (TMS-7, madde 10) yani her işletme ait olduğu sektörün özelliğine göre kendi esas faaliyet gelirlerine göre alt kalemlerini oluşturur. Örneğin bankalar esas faaliyet geliri olarak faiz gelirleri, komisyon gelirleri…….. gibi sınıflandırma yapar. Yine her işletme ait olduğu sektörün özelliğine göre kendi esas faaliyet giderlerine göre alt kalemlerini oluşturur. Örneğin bankalar esas faaliyet giderleri olarak faiz ve komisyon giderleri gibi sınıflandırma yapar. (TMS-7, madde 11)
Sadece tek bir işlem farklı farklı şekilde sınıflandırılan nakit akışları içerebilir. Örneğin bir kredi ödemesi hem faiz hem de anapara ödemesini içeriyorsa faiz işletme faaliyeti olarak sınıflandırılırken, anapara finansman faaliyeti olarak sınıflandırılabilir. (TMS-7, madde 12)

tms borçlanma maliyetleri sorusu borçlanmış maliyetler standardı demiş buda iptal olur standart ismi yanlış ayrıca son şık da fiziki olarak imal veya inşaya başlamak da aktifleştrime nedenidir

Buradaki sorun siniflandirilabilir demesi. Bu zorunlu degil. Faiz, finansman maliyeti oldugundan finansman faaliyetlerine de yazilabilir.

Buradaki sorun siniflandirilabilir demesi. Bu zorunlu degil. Faiz, finansman maliyeti oldugundan finansman faaliyetlerine de yazilabilir.

"Örneğin bir kredi ödemesi hem faiz hem de anapara ödemesini içeriyorsa faiz işletme faaliyeti olarak sınıflandırılırken...." burada sınıflandırılabilir demiyor. anaparayla ilgili açıklamada sınıflandırabilir diyor. keşke bu soru iptal olsa ben de yanlış işaretledim ama iptali zor gibi geliyor bana.