1 Eylül Bağımsız Denetçilik Sınavı/Muhasebe Standartları hk.

Merhaba Arkadaşlar,
Muhasebe Standartları dersinden hatırladığınız sorular ve verdiğiniz cevapları paylaşalım diyorum.

Benim aklımda kalan sorular ve verdiğim cevaplar yanlışları düzeltin lütfen,
1- Stokla ilgili hesaplama sorusu vardı cevapbı : 1.550 verdim,
2 - Konsolide finansal tablo düzenlemeleri yapan şirketin ara dönemleriyle ilgili soruya 8 hafta dedim ( bağımsız denetimden dolayı 2 hafta uzar. )
3- stoklarla ilgili bir soru daha vardı - normal dışında gerçekleşen fire cevabını verdim.
4- kalıntı değer
5 - nakit akışlarında finansman maliyeti değildir gibi bir soru vardı cevabı : kredi faiz ödemesi ( işletme faaliyetidir. )
6- üretim faaliyeti
7- ilişkili taraflarla ilgili bir soru vardı , cvp olarak şunu verdim, bağlı ortaklık ve ana ortaklık arasında işlem yoksa göstermek zorunda değildir.
8 - ertelenmiş vergi yükülümlülüğüyle ilgili, cvp olarak şerefiye diye bir cevap vardı onu verdim ama attım :)
9- finansal bilginin özellikleri vardı
10 - ana dönemde yapılan değerleme mi öyle bişeydi ne yapılmaz gibi bişey vardı - amortismanlar kıst esasa göre ayrılır cevabı yanlıstır dedim :)
11- borclanma maliyeti aktifleşmeyle ilgili bir soru vardı cevaplarını hatırlamıyorum,

ben kendi cevaplarıma göre yazdım doğru olmayabilir tabiki.

Stokla ilgili soruyu maliyet bedeli veya net gerceklesebilir degerin dusuk olani olacagi icin ben 1550 ve1500 n kucugu olan 1500 yaptim.
Spk tebligine tabi olmayan ne olacakti? Borsada islem gormeyen sirketler mi?

Ertelenmis vergi ile ilgili soruya ben tasit amortismani olan sıkkı isaretledim. Serefiye de ert. Vergi yukum. Doguordu.
Borclanma maliyetinde ilk 3 .dogruydu.
Ayrica aktif piyasa ozelliklerinde ilk 3 dogruydu. Homojen, alici satici ve kamuoyu ibareleri olanlar.
Fondakilerin fon ictuzugune gore degerlemesidiye bir sik vardionu isaretledim vs vs vs. Aklima a pek gelmiyor ama.

Merhaba Arkadaşlar,
Muhasebe Standartları dersinden hatırladığınız sorular ve verdiğiniz cevapları paylaşalım diyorum.

Benim aklımda kalan sorular ve verdiğim cevaplar yanlışları düzeltin lütfen,
1- Stokla ilgili hesaplama sorusu vardı cevapbı : 1.550 verdim,
2 - Konsolide finansal tablo düzenlemeleri yapan şirketin ara dönemleriyle ilgili soruya 8 hafta dedim ( bağımsız denetimden dolayı 2 hafta uzar. )
3- stoklarla ilgili bir soru daha vardı - normal dışında gerçekleşen fire cevabını verdim.
4- kalıntı değer
5 - nakit akışlarında finansman maliyeti değildir gibi bir soru vardı cevabı : kredi faiz ödemesi ( işletme faaliyetidir. )
6- üretim faaliyeti
7- ilişkili taraflarla ilgili bir soru vardı , cvp olarak şunu verdim, bağlı ortaklık ve ana ortaklık arasında işlem yoksa göstermek zorunda değildir.
8 - ertelenmiş vergi yükülümlülüğüyle ilgili, cvp olarak şerefiye diye bir cevap vardı onu verdim ama attım :)
9- finansal bilginin özellikleri vardı
10 - ana dönemde yapılan değerleme mi öyle bişeydi ne yapılmaz gibi bişey vardı - amortismanlar kıst esasa göre ayrılır cevabı yanlıstır dedim :)
11- borclanma maliyeti aktifleşmeyle ilgili bir soru vardı cevaplarını hatırlamıyorum,

ben kendi cevaplarıma göre yazdım doğru olmayabilir tabiki.

Stokla ilgili soruyu maliyet bedeli veya net gerceklesebilir degerin dusuk olani olacagi icin ben 1550 ve1500 n kucugu olan 1500 yaptim.
Spk tebligine tabi olmayan ne olacakti? Borsada islem gormeyen sirketler mi?

bende borsada işlem görmeyen şirketler dedim doğruydu, stoklarla ilgili soruyu tam hatırlamıyorum :/

Ertelenmis vergi ile ilgili soruya ben tasit amortismani olan sıkkı isaretledim. Serefiye de ert. Vergi yukum. Doguordu.
Borclanma maliyetinde ilk 3 .dogruydu.
Ayrica aktif piyasa ozelliklerinde ilk 3 dogruydu. Homojen, alici satici ve kamuoyu ibareleri olanlar.
Fondakilerin fon ictuzugune gore degerlemesidiye bir sik vardionu isaretledim vs vs vs. Aklima a pek gelmiyor ama.

borçlanma mailyetiyle ilgili cevap şıklarını hatırlıyor musunuz ?
aktif piyasa özelliklerine bende o cevabı verdim
menkul kıymet hesap planıyla ilgili bir soru vardı ? ama ne cvp ne soruyu tam hatırlıyorum ..,
birde aracı kurumlarda alt hesap acılamaz gibibişe vardı türev dedim ama attım tamamen :)
iştiraklerin özsermaye yöntemine göre değerlendirilmesiyle ilgili bir soru vardı, iştirağe yatırım yapan yatırımcı kar yada zararı kendi karı yada zararı gibi gösterir gibi bir cvp vardı, onu işaretledim.
raporlama tarihinden sonra düzeltmeyle ilgili bir soru vardı dava ile ilgili olanı işaretledim doğru mu emin degilim.
başka aklınıza gelen soru var mı ?

Raporlama tarihinden sonra olan hata ve hile cikmasiydi. Ona emiim. O sik olacakti.
İstiraklerde ben de istirage yatirim yapan kz i dedim. Ayni cvp.
Borclanma maliyeti cvbi 1-2-3 dogru olacak. 4 degil.
Fon ictuzuk sorsunu ne yaptiniz? Araci kurum hesap plani sorusunda hepsinde borclular alacaklilar geciyordu. Sadece birinde farkli biseydi onu yaptim.

1- 1.500 olacak
2- 8 hafta doğru
3- ( d ) şıkkı alışta ödenen vergi nakliye ve benzeri dışında kalanlar
4-kalıntı
5-?
6- üretim
7- aynısı
8- şerefiye
9- ?
10- ?
11-?
12- Mali tabloların onaylanmasından sonra düzeltme gerektirmeyen olaylardan değildir.? (hata ve hile)

Raporlama tarihinden sonra olan hata ve hile cikmasiydi. Ona emiim. O sik olacakti. - bende aynı yaptım
İstiraklerde ben de istirage yatirim yapan kz i dedim. Ayni cvp. - k/z
Borclanma maliyeti cvbi 1-2-3 dogru olacak. 4 degil. ???
Fon ictuzuk sorsunu ne yaptiniz? Araci kurum hesap plani sorusunda hepsinde borclular alacaklilar geciyordu. Sadece birinde farkli biseydi onu yaptim. - borçlular alacaklılar geçmeyen a şıkkı

Ben de B grubuydum, ilk 15 sorunun cevabini yazmisim ama sizinle sadece 7 tanesi tutuyor :(
1)C 2)B 3)C 4)A 5)D 6)C 7)C 8)A 9)A 10)B 11)A 12)A 13)B 14)C 15)D