1 Eylül Bağımsız Denetim Mevzuat Soruları Hk.

arkadaşlar soruları toplu bir şekilde yazmayı deneyelim, ben başlıyorum, parantez içindekiler benim cevabım,aklına gelenler alta eklesinler...
1- Bireysel emeklilik danışma kurulunda temsilcisi olmayan kurum ? (rekabet kurumu)
2- Bireysel emeklilik şirketini kim yönetir ? (Emeklilik şirketi)
3-Birincil ve ikincil piyasalara yardımı olan piyasa ? (Para piyasası)
4- Son değişiklikler ile LTD'nin özellikleri hangisidir ? (Ticaret siciline tescil)
5- Bankaların yapmayacakları iş ? (Para aklama politikaları üretmek)
6- Enflasyon düşme ihtimaline varlıklara karşı alınan önlem ? (Satınalma gücü riski)
7- Hangisi sermaye yeterlilği tabanı hesaplanırken düşülmez ? (% 20 li bir şık vardı, onu yaptım)
8- iç kontrolde bilişim sisteminin faydalarından değildir ? (d şıkkı - Karmaşık hesaplamalar yapar)
9- Hangisi TL Liborun özelliklerinden değildir ? (tek TL piyasasıdır)
10- MKYO yapamayacakları işler ? (Mevduat toplayamazlar)
11- İthalat ve ihracatta bankanın para tahsilinden sonra belgeyi teslimi ? (Vesaik mukabili)
12- Hangi işlemle risk azaltışmış olur ? (Döviz swapı)
13- Hangisi likidite oranlarından değildir ? (Otofinansman oranı)
14- Birleşme ile ilgili hyangisi doğrudur ? (Yalnız III - genel kurul kararından sonra SPK'dan onay)
15- Müfettiş çalıştırma ile ilgili soru ? (Genel kurul belirler)
16- Borçlunun 7 gün sonra açacağı dava ? (Borçtan kurtulma davası)
17- Fon yöneticisinin yapmayacağı ? (bence bu soru iptal olur, çünkü 4 şıkkı da yapamaz)

18- Temettü dağıtımı ile ilgili bir soru ? (yapılan bağış düşüldükten sonra hesaplanır)

Bence iç kontrolde bilişim sistemlerinin faydaları sorusu da iptal edilir, çünkü ;
(3) Genel olarak bilişim sistemleri bir işletmenin iç kontrolünün etki ve verimliliğine potansiyel faydalar sağlar. Bunun nedenleri bilişim sistemlerinin:

a) İşletmenin önceden belirlenmiş iş kurallarını sürekli uygulamasına ve büyük hacimli işlem ve verilerin oluşumunda karmaşık hesaplamalar yapabilmesine imkan vermesi,
b) Bilginin zamanında elde edilebilirliğini ve kesinliğini artırması,
c) Bilginin detaylı olarak analiz edilmesine olanak sağlaması,
ç) İşletmenin faaliyetlerinin, politika ve prosedürlerinin performans denetiminin yapılabilirliğini kolaylaştırması,
d) Kontrolden kaçınma riskini azaltması ve
e) Uygulamalarda, veri tabanlarında ve işlemekte olan sistemlerde güvenlik kontrollerini yerine getirerek,
etkili görev dağılımını sağlamasıdır.

evet ya, ben şunu yaptım,
20- sabit maliyet ve değişken maliyetin eşit olduğu noktada, marjinal maliyetin eğrisinin aşağıya inmesi

21 - yönetim kurulu ile ilgili bir soru ? (iş ilişkisinde bulunduğu şirkette son iki yıl içinde yönetim kurulunda bulunması)

bankalar kanununa göre a.ş şeklinde kurulmaları, hisse senetleri nakit çıkış, nama yazılı gibi bi soruydu sanki

Birincil ve ikincil piyasalara yardımı olan piyasa ? bu sorunun cevabı sanırm. piyasa yapıcı olacak. para piyasası yapan arkadaslar emın mısınız ? bende ikisi arasında kalmıstım. ?

ayrıca bireysel emeklilik yatırım fonu emeklilik şirketi tarafından kurulur. çıkmış sorularda var sanırım mayıs 2009