fonradar

1 Eylül Bağımsız Denetim Mevzuat Soruları Hk.

verdiğim cevaplar

1-rekabet kurulu
2-portföy yöneticileri
3-akreditif
4-satın almagücü
5-8 hafta
6-forwrd
7-borçdan kurtulma
8-....swap
9-otofinansman
10-ticaret sicil tescil
11-tr libor tek piyasa
12-görev süresi 5 yıldır ve tekrar seçilemezler

[h=6]Sabri Kıyak
[/h][h=6]Değerli Meslektaşlarım ben Bağımsız denetim dersi ile ilgili öğretim görevlisi ve yazarım. Muhasebe standartları ve Finansal sistem sorularında diğer hocalarla irtibata geçeceğim. İtiraz konusunda ise geçerli nedenlerinizin bir dilekçe halinde aşağıdaki şekilde olacaktır. 10 TL ziraat bankasına yatırılacak ve iadeli taahhütlü belirtilen adrese gönderilecek. Hatalı sorulara ilişkin yapılacak çalışmalar aşağıdaki şekilde olmalıdır, aksi halde itiraz geçerli sayılmamaktadır. binlerce itirazın olması değil geçerli nedeninin sunulması soru iptalinde önem arzeder, dikkat ediniz.

İTİRAZ KONUSU SINAV DERSİ: 6680 SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM
İTİRAZ KONUSU SORU: 18.SORU
SORU KİTAPÇIĞI :B

Doğrulama tekniği işletme içindeki bilgilerin dışarıdan teyit edilmesi yöntemidir. Üç türlü yapılabilmektedir. OLUMLU, OLUMSUZ VE BOŞ DOĞRULAMA

Boş Bakiyeli Doğrulama Nedir
Doğrulama mektubuna, işletmenin kayıtlarında karşı tarafla ilgili olarak gözüken bilgi yazılmaması ve ilgili kaynaktan kendi kayıtlarında gözüken bilginin sorulması biçimindeki doğrulamadır

İTİRAZ GEREKÇELERİ:.
1- Tebliğ de “boş doğrulama taleplerinin kullanılması ilgili taraf açısından ek bir gayret gerektirdiğinden cevaplama oranı düşük olabilir” şeklinde bir açıklama yapılmasına rağmen;
Uluslar arası denetim standartlarında ve Genel kabul görmüş denetim standartları içerisinde bu hususa ilişkin hiçbir kavram yoktur. Bu tebliği kaleme alanların bir VARSAYIMı dır. Zaten tebliğ de “ cevaplama oranı düşük olabilir” denilmiştir. Kesinliği olmayan ve kanıtlanmış hiçbir bilgi de bu hususta yoktur. Kesin bir bilginin olmaması bir varsayıma dayanan bir bilginin risk unsuru gibi gösterilmesi soruda çelişkiye neden olmuştur.
2- Ülkemizde doğrulama mektuplarına cevap verilmesi hususunda hiçbir kanuni zorunluluk yoktur,
3- Dolayısıyla Olumlu, Olumsuz ve Boş doğrulama teknikleri için cevap verilmesinin beklenmesi her zaman mümkün değildir. Üç doğrulama yöntemine de cevap verilmeme durumu eşittir, bu durumun aksini kanıtlayan hiçbir bilgi ve belge ULUSLAR ARASI DENETİM STANDARTLARI nda bahsedilmemiştir. SPK tebliğinde 16 kısım madde 11 den görüleceği üzere, bırakınız boş doğrulamayı, olumlu doğrulama talebine cevap verilmemesi durumunda bağımsız denetçinin nasıl kanıt toplaması gerektiğinden bahsedilmiştir.

4- Sonuç olarak üç doğrulama tekniğine de cevap verilmeme riskinin ölçülmesi mümkün değildir. Bu hususlar cevap verene , çevreye, yasal düzenlemelere vb durumlara göre her zaman farklılık gösterebilir. Bu hususların değerlendirilerek sorunun iptal edilmesini arz ederim.

İTİRAZ KONUSU SINAV DERSİ: 6680 SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM
İTİRAZ KONUSU SORU: 1.SORU
SORU KİTAPÇIĞI :B

İTİRAZ GEREKÇESİ: Genel amaçlı Denetim yazılımları ile ilgili olarak C –D ŞIKLARI DOĞRU ŞIKLARDIR. A- B ŞIKLARI YANLIŞTIR. ÇÜNKÜ ; AŞAĞIDA BELİRTİLEN İKİ FARKLI KAYNAKTAN EDİNİLEN BU BİLGİLER IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE;
1- Bu yazılımlar denetçi tarafından istenen denetim işlemlerinin alt programlar şeklinde bir araya getirilmesinden oluşurlar.
2- Standart denetim programları olarak tasarlandıklarından her kullanım için denetimin özel şartlarına uyarlanabilirler (özelleştirilebilirler doğru kabul edilen B şıkkı burada yanlıştır aynı zamanda D şıkkı doğrudur. programların alt programlar şeklinde bir araya getirilmesinden oluşması nedeniyle denetçi bu hususları göz önünde bulundurmak zorundadır.)
3- Genel amaçlı denetim programları uzun dönemde getirecekleri zaman tasarrufu potansiyeli çok fazladır; (yanlış kabul edilen C şıkkı doğrudur. Zaman tasarrufu sağlaması doğru bir yaklaşımdır.
Yukarıda belirttiğim esaslar dahilinde SORUNUN İPTALİNİ ARZ EDERİM
[/h]

arkadaslar bu soruları ne zaman acıklayacaklar .hiç olmazsa netleşir geçip geçmediğimiz.

spk dan sonra genel kurula gidileceği için o şık yanlıştı
müfettiş raporu müdüre vermeyecekti sanırım

üzülme üstad daha iptal soru muhakkak olur oda seni bulur inşallah allahtan ümit kesilmez