1 Sıra Nolu Bilg Muh.Prog.Stand.Tebliğ Taslağını Gördünüz mü

Ynt: 1 Sıra Nolu Bilg Muh.Prog.Stand.Tebliğ Taslağını Gördünüz mü

Yukarıdaki hükümden hareketle, bilanço esasına göre defter tutan I?inci sınıf tüccarların, satmış oldukları mal veya sunmuş oldukları hizmet dolayısı ile düzenlemiş oldukları satış faturaları ile ilgili olarak, muhasebe programları aracılığı ile yapacakları kayıtlarda asgari olarak aşağıdaki unsurlara yer vermesi gerekmektedir.
? Fatura tarihi
? Fatura seri-sıra no
? Alıcının adı-soyadı/unvanı
? Alıcının ticari bir işletme olması durumunda alıcıya ait vergi kimlik numarası (gerçek kişiler için vatandaşlık numarası)
? Gerçek kişilere tüketim amacına yönelik olarak yapılan satışlarda fatura tutarının katma değer vergisi hariç ....... YTL?yi aşması durumunda alıcıya ait vergi kimlik numarası (vatandaşlık numarası)
? Satılan herbir emtia veya sunulan herbir hizmetin nevi
? Satılan herbir emtianın miktarı
? Satılan herbir emtianın veya sunulan herbir hizmetin birim fiyatı
? Satılan herbir emtianın veya sunulan herbir hizmetin toplam tutarı
? Fatura üzerinde yer alan vergisel yükümlülükler ( KDV, ÖTV gibi)

2.2. Alı? Faturalarına ?li?kin Kayıtlar
Satış faturalarına benzer bir şekilde, bilanço esasına göre defter tutan I?inci sınıf tüccarlar, temin etmiş oldukları mal veya hizmet dolayısı ile almış oldukları alış faturaları ile ilgili olarak, muhasebe programları aracılığı ile yapacakları kayıtlarda asgari olarak aşağıdaki unsurlara yer vereceklerdir.
? Fatura tarihi
? Fatura seri-sıra no
? Satıcının adı-soyadı/unvanı
? Satıcıya ait vergi kimlik numarası (gerçek kişiler için vatandaşlık numarası),
? Alınan herbir emtia veya hizmetin nevi
? Alınan herbir emtianın miktarı
? Alınan herbir emtia veya hizmetin birim fiyatı
? Alınan herbir emtia veya herbir hizmetin toplam tutarı,
? Fatura üzerinde yer alan vergisel yükümlülükler ( KDV, ÖTV gibi)

2.5. Ücret Ödemelerine ?li?kin Kayıtlar
Bilanço esasına göre defter tutan I?inci sınıf tüccarların yapmış oldukları ücret ödemelerine ilişkin kayıtlarda yer alması gereken asgari unsurlar aşağıdaki şekildedir.
? Ücret ödemesinin yapıldığı tarih
? Ücret ödemesi yapılan kişinin adı-soyadı/ünvanı,
? Ücret ödemesi yapılan kişiye ait vergi kimlik numarası (Gerçek kişiler için vatandaşlık numarası)
? Ödenen ücretin brüt tutarı
? YTL / Döviz cinsi
? Ücret ödemesi üzerinden yapılan yasal kesintiler

:)
Allah bilinçli müşteri ve sabır versin...

Arkadaşlar ben bıraktım muhasebeyi.
Maliye bir yana bilinçsiz işverenlerden fenalık geldi bana.
Bıraktım ve şimdi yapacağım doğru dürüst bir iş araştırmasındayım.
Muhasebeyi de öyle hoby olarak takip ederim herhalde şimdi olduğu gibi.
selamlar
:-X

Merhaba arkadaşlar evet okudum taslağı aslında işimiz çok artacak diye kaygılanıyoruz ama bizim gibi az mükellefi olanlar ve yüksek ücret alanlar için çokta kötü olmamaştır aksine iyi olmuştur 100-400 adet mükellefi olanlar düşünsün veya aylık 100 ytl bir klasör evrak işleyen işi bu kadar ayağa düşüren meslektaşları merak ediyorum durumları ne olacak diye artık 24 saat çalışlar. Ben destekliyorum bu tebliği ne kadar işimi artırsada, artık gider hesaplarına 2 tane çeşitli giderler hesabı açıp herşeyi o hesaplara yapanlar düşünsün. Maliyet muhasebesinin ne olduğunu bilmeyen en azından üretim kayıt sürecini TDHP göre yapamayan meslektaşlar düşünsün. Bu tebliğ taslağı çıkmalı arkadaşlar havada uçuşan naylon firma ve faturalar artık bitmeli biz muhasebeciler 100 ytl şirket tutmamalıyız tarifemiz da artmalı kendi tarifemiz olmalı ne hak ediyorum diye düşünmeliyiz, az mükellef, iyi ücret, temiz iş işte bunların zamanı geliyor. Ben aksine şimdi daha da sevmeye başlıyorum mesleğimi, birde inceleme yapanlar bu muhasebe kayıt düzenini bilseler herşey daha güzel olacak bol cezalı günler. İşini düzgün yapanlar, işinin hakkını verenler, iyi ücret alanlar, haksız rekabet nedeniyle müşteri kaybedenler niye korkuyorsunuz şimdi bizim zamanımız ee hadi ;D

Ücretlerle ilgili kısımda personelin tek tek bilgileri defterlere mi yazılacak anlayamadım.

Vergi kimlik noları ve ad-soyad istendiğine göre her bir personel tek tek kayıt edilecek.

kayıtlar defterede yazdırılacak mı yoksa sadece xml vb olarak bilgisayar ortamında mı olacak?
müstahsil mk, gider pusulası ve y.kasa satışları nasıl yapılacak?
a.ücret tarifesi en az 2 kat artacak mı?
mükellef öuc razıyım ayrıntı yapma derse sm/smmm tek düzen uymama cezası yiyecek mi?
...

bu taslak yürürlüğe girerse bu mesleğe yeni başalayan vede stajer durumunda olan benim gibi meslek mensubu adaylarınin meslek mensubu olma hevesleri kalmayacaktır .şuan bir mali müşavirin yanında çalışıyor yaklaşık olarak 4 yıl kadar 3 eczane mükellefimiz var onların evraklarını girmek belli bir süreden sonra mide bulantısı yapıyor bende birde tek tek ilaçlarını girilmesini hayal bile edemiyorum
ve kendi kendime yol yakınken dönmeyi bile düşünüyorum meslek mensuplarının yükünü hafifletelim diyeceklerine yaptıkları işe bakın biz tatil yapmayacaz gece geç vakitlere kadar çalışacağız .birde mükellefin dırdırını çekecez gününde muhasebe ücretini alamayacağız ,madem böle o zaman devlet muhasebe ücretlerimizide tahsil etsin meslek mensubunun hesabına geçsin bu kıyağıda geçsin barı bize ...

Meslekte yeni bir tabir çıkacak sanırım, "Muhasebe teknikeri".

Vergi beyannamelerinin imzalatma zorunluluğu kapsamında bulunan mükellef sayısı azlığı/darlığının yanına bir de bu tebliğ ile "muhasebe teknikeri" gibi bir ünvan ortaya çıkacak.

Piyasada YMM'ler ile muhasebe teknikerleri kalacak, SM/SMMM'ler kendilerine yapacak başka iş bulsunlar. :mad:

Taslak çok güzel hazırlanmış ve çokda iyi neticeler vereceği konusunda kuşku yok.

Yalnız Türkiye de Muhasebe Büroları Gerçeği atlanıyor. Bu tebliği ile muhasebeci evrakları alıp muhasebe proğramının Muhasebe modülü ile direk hesaplara muhsebeleştirerek yapıyorduk. Şimdi Ticari modülerin tamamı kullanıarak ve modüller muhasebeye entekre edilerek neticeye varılacak. Buda demektir ki muhasebe bürolarında tutulan işlerin hacimlerine göre %30 luk kısmına cevap vereceğidir.

Düşünün adam bakkal sigara alışlarından ve satışlarından dolayı 1 sınıf olmuş. Bu adamın işyerine muhasebe sistemi kuracaksınız ve ayrıca bu adam bu işleri takip için muhasebeci çalıştırması hususunda ikna edeceksiniz ve bu müşteri bu maliyete katlanacak, imkansız.

Bu tebliğ hazırlanırken Türkiye deki işletmelerin %80 ni kobi olduğu ve bunların en az yarısı bakkal amcanın durumunda olduğu düşünülmeden alt yapısı kadük bir tasarı. Bu sürece geçiş kademeli olursa uygulama neticesi 3-4 yıl içinde oturur, ve burada yine muhasebe büroları gerçeği gözden kaçırılmamalıdır. Bunlar meslek camiasında istihdamı artırıcı unsur olarak görüyrum. Aynen meslek mensuplarının beyenname imzalaması hususundaki tebliğin devamı şeklinde.

Bu yukarıdki çekincelerim dışında uygukanmak istenen fevkin fevki. Güzel bir çalışma kıutluyorum. Hodri meydan yapan yapmayan belli olsun. Erler meydana, hayırlı olsun.

ARKADAŞLAR KONUŞTUĞUMUZ BU TASLAK BAĞZI MESLEK TAŞLARIMIZA YORGUNLUK OLARAK BAĞZILARIMIZA BENİ İLGİLENDİRMEZ ANLAYIŞI İLE BAKILDIĞI BAĞZI MESLEKTAŞLARIMIZA DA İŞ İMKANILARI KONUSUNDA ÜTOPYA YARATTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

HERŞEYDEN ÖNCE İŞLETMELERİN İÇİNE GİRMEYE HEMEN HEMEN HEPİMİZ ÇEKİNİYORUZ.

ÇÜNKÜ İŞLETMELER GİRDİĞİMİZDE BİZİM TİYATRO YAPAR GİBİ MÜKELLEFİN DEVLET İLE OLAN İLİŞKİLERİNİ DÜZENLEMEK YERİNE MÜKELEFİN GERÇEK MAHREMLERİ İLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIMIZ DÜŞÜNCESİ ÜRKÜTÜYOR.

HANİ HAKSIZ DA DEĞİLİZ. MÜKELLEF VE İŞLETMENİN MAHREMLERİNE VAKIF OLDUĞUMUZ NOKTA DA, KARŞI TARAFTAN(MÜKELLEFTEN) DEĞİŞİK KONULARDA YARDIMLAR İSTENE BİLİYOR. BEN BU ZAMANA KADAR STOKLU, CARİ HESAPLI, ÇEKLİ SENETLİ, BANKALI ÖN MUHASEBE SİSTEMİ OLAN MÜŞTERİLERİMDEN SÜREKLİ YANINDA OLMAMI, ATTIĞI HER ADIMDA BANA ULAŞTIĞI YADA İŞLETMELERDE SÜREKLİ OLARK TUTURDUĞUM VE İŞLETME SAHİBİNİN KENDİ TUTTUĞU GÜNLÜĞÜ ŞEKLİNDEKİ SEYİR DEFTERİNİ BANA OKUTMADAN ADIM ATMADIĞINI GÖRDÜM. VE BU KONUDAN MUZDARİPMİYİM HAYIR BENİM İŞLERİMDE RAHATLIYOR, YAPTIĞIM İŞ BENİ TATMİN EDİYOR.

AYRICADA MÜKELLEFİN MUHASEBECİSİNE VERDİĞİ PARANI BİR ANGARYA OLMADIĞINI GÖRMESİNİ, DAHA AZ İŞLE TATMİNKAR GETİRİNİN OLDUĞUNU FARKEDİYORSUNUZ. BUDA TAHSİLAT SORUNLARINI ORTADAN KALDIRDIĞINI, YIL BAŞLARINDA BU ŞEKİLDEKİ MÜKELLEFLERLE PAZARLIK DAHİ YAPMADIĞIMI BEN NE YAZDIM İSE ONU ALDIĞIMI DA BELİRTMEK İSTERİM.

BUNLAR ÜTOPYA DEĞİL YAŞADIĞIM VE UYGULADIĞIM GERÇEKLERDİR.

BELKİ BU TASLAKLA İŞLETMELER GİRERİZ DE; YENİ MESLEK MENSUBU ARAKDAŞLARIMZIN İŞ KAYGISINI, ESKİLERİN İŞ ÇOKLUĞU İLE YÜKLERİNİN AĞIRLIĞINI DÜŞÜNMEZLER.

MUHASEBE PROĞRAMI KONUSUNDA DÜŞÜNECEK FAZLA Bİ ŞEYİMİZ YOK ARKADAŞLAR. ÇÜNKÜ BELLİ BÜYÜKÜKTEKİ FİMARALAR ZATEN BU PROĞRAMLARI KULLANIYORLAR. VE TASLAĞIN İSTEDİĞİ TÜM VERİLER VAR, SİZİN YAPMANIZ PROĞRAMDA NEYİN NEREDEN ALACAĞINIZI BİLMENİZ YETER.

BURADA BAĞZI ARKADAŞLARIMIZIN SANKİ FATURAYI KALEM KALEM MUHASEBE FİŞLERİNE AKTARILACAĞI VEHMİNE KAPILMALARI. BU TASLAKTA BÖYLE BİREYDEN BAHSETMİYOR. BAĞZI MESLEK TAŞLARIMIZN BAHSETTİĞİ GİBİ MODÜLER ÇALIŞAN MUHASEBE PROĞRAMLARI BU İŞİ YAPIYOR. SADECE SİZİN YAPMANIZ GEREKEN MODÜLER SİSTEMDE MUHASEBE HESAPLARINA ENTEKRASYONU YAPMANIZDIR. EĞER TAM ENTKRASYON YAPMAYI BAŞARIRSANIZ MUHASEBE HESAPLARININ ALTINDA TALİ HESAP ÇALIŞTIRMANIZA DA GEREK KALMAZ. BİR TUŞLA TÜM KAYITLARINIZ MUHASEBELEŞİYOR.

BU HUSUTA AYRICA "LUCA" KENDİSİNİ YENİLERSE BU İŞLERİ VE TAKİBİNİ OFİSİNİZDEN RAHAT BİR ŞEKİLDE YÖNLENDİRİSİNİZ.

SAYGILARIMLA KOLAY GELSİN.

Y arar arkadaşım;
Önce forum kurallarına uymayı, sonra Türkçe kurallarını öğren daha sonra da ne demek istediğini bir toparla kafanda ve öyle birşeyler yaz. Ne diyorsun anlaşılmıyor.

Sayın Nizam Güroy Üstadım,

Öncelikle forum kuralları ihlali nedeniyle özür diler, uyarınız için teşekkür ederim.

Yazdığım mesajda taslağı teknik olarak irdelemedim. Bu konu üzerine diğer forum sitelerindeki, aynı konu üzerine yazılan mesajlar ve bire bir görüştüğüm meslek mensubu kişilerin düşüncelerini ve korkularını aktarmak için mesajımı yazdım.

Ayrıca Türkçe yazım konusunda düşük cümlelerim olduğu kanaatinde değilim, yalnız imla hataları vardır, doğrudur. Anlatıma şekli kafanızı karıştırmış ve mesajım hoşunuza gitmemiş olabilir, bunun günahını Türkçe anlatıma yıkmamanız gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla

Aramıza hoş geldin.
Şimdi cümleler düzelmiş. Hepimiz acele etmekten veya aklımız başka işlerde olduğu için zaman zaman komik hatalar yapıyoruz.
Kolay gelsin.

mehter marşı gibi oldu. ileri geri... yine geri çekilmiş.

Muhasebe Kayıtlarında Yer Alması Gereken Asgari Unsurların Tespitine İlişkin Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğ Taslağı İnternet Sitemizden Kaldırılmıştır. 19-10-07 09:55
Muhasebe Kayıtlarında Yer Alması Gereken Asgari Unsurların Tespitine İlişkin Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğ Taslağı, gelen görüş ve öneriler çerçevesinde yeniden değerlendirilmek üzere İnternet Sitemizden kaldırılmıştır.

<- Geriye: Yeni

Bi de şu itibari hizmet düzenlemesini geri çekseler çok güzel olacak.