1 Ve 2 Günlük Sağlık Raporları Hakkında

Merhaba,
Aklıma takılan bir konu var iş görememezlik raporları ile ilgili.
Bildiğiniz üzere 1 veya 2 günlük sağlık raporları SGK tarafından karşılanmıyor.
Bunun işveren tarafından karşılanması zorunlu mu yoksa isteğe mi bağlı?
Herkes farklı yorumluyor ve siz değerli büyüklerim de bana açıklarsanız çok memnun olurum.

Merhaba,
Aklıma takılan bir konu var iş görememezlik raporları ile ilgili.
Bildiğiniz üzere 1 veya 2 günlük sağlık raporları SGK tarafından karşılanmıyor.
Bunun işveren tarafından karşılanması zorunlu mu yoksa isteğe mi bağlı?
Herkes farklı yorumluyor ve siz değerli büyüklerim de bana açıklarsanız çok memnun olurum.
Raporlu olunan süreler için işverenin ödeme yapma zorunluluğu yok.

Kerem Bey merhaba çok teşekkür ederim.
Buna dayanağı sağlayan kanun maddesi var mıdır acaba?
Yurtdışına çalıştırdığımız işçi bu konuda dayanak istiyor ve biz de biraz zor durumdayız.
Teşekkür ederim.

Merhaba
Yanlış düşünüyorsam arkadaşlar düzeltsinler lütfen.
Özellikle asgari ücretle çalışanlarda 2-3 günlük raporlarda şöyle bir sıkıntı yaşanabiliyor.Daha doğrusu sıkıntı olup olmadığından çok emin değilim ve yasada bu nasıl izah ediliyor açıkcası da pek bilemiyorum.Ancak hepimiz genelde de aynı şeyi yapıyoruz diye düşünüyorum.Şöyle ki;
3 günlük rapor alan bir asgari ücretlinin sigorta priminini 27 gün üzerinden bildirdiğimizi düşünürsek ve 2825 üzerinden hesap yaparsak
30 gün 2825 ise günlük 94 TL yapıyor
27 gün işveren ödüyor 27x94= 2.538,00
3 günlük rapora karşılık,kurum 2 gün için ödeme yapmıyor.Ödeme yaptığı 1 gün içinde 94 TL dersek
2.538+94= 2.632,00 TL işçi alıyor. Alamadığı 2 günün parasıda 94x2= 188 TL
Şimdi bu 188 lirayı ne kurum ödüyor ne de işveren.Tamamen işçinin kaybı.
Buradaki bu kaybı önlemek için özellikle bu şekildeki raporlu günlerde işçinin ücretini en az 2 günlük ücret kadar yüksek bildirmek gerekmez mi?
Sgk kurumu bu konuda müsamaha gösteriyor galiba.Çünkü hesaplamaya baktığınızda alamadığı rapor parası yüzünden işçinin eline eksik para geçiyor.Bu konuda sgk'nın tam olarak tutumu nedir açıkcası bende bilemiyorum.
Geçmiştede buna benzer bir konu tartışıldı burada.Hatta aklımda yanlış kalmadıysa,iş sözleşmesine aylık ücret yazılırken aylık 2825 şeklinde değil asgari ücret şeklinde yazılmalı (veya tam tersi) gibi görüşlerde sunuldu.
Ancak tam olarak bende bu konuyu kafamda netleştiremediğim gibi aklımın bir köşesinde bu soru hep vardır.
Sizler böyle durumlarda ne yapıyorsunuz? Veya nasıl bir savunma belirlediniz.
Bunu gerçekten merak ediyorum.

Kerem Bey merhaba çok teşekkür ederim.
Buna dayanağı sağlayan kanun maddesi var mıdır acaba?
Yurtdışına çalıştırdığımız işçi bu konuda dayanak istiyor ve biz de biraz zor durumdayız.
Teşekkür ederim.
Ödenmesi gerektiğine dair kanun maddesi var mı ki?
Raporlu günler için işvereni ücret ödemekle zorunlu tutan bir kanun maddesi yok.
İşveren tarafından Ödenmesi gerektiğini belirten bir yasal dayanak sunabiliyorsa hep beraber onu öğrenelim.

Merhaba
Yanlış düşünüyorsam arkadaşlar düzeltsinler lütfen.
Özellikle asgari ücretle çalışanlarda 2-3 günlük raporlarda şöyle bir sıkıntı yaşanabiliyor.Daha doğrusu sıkıntı olup olmadığından çok emin değilim ve yasada bu nasıl izah ediliyor açıkcası da pek bilemiyorum.Ancak hepimiz genelde de aynı şeyi yapıyoruz diye düşünüyorum.Şöyle ki;
3 günlük rapor alan bir asgari ücretlinin sigorta priminini 27 gün üzerinden bildirdiğimizi düşünürsek ve 2825 üzerinden hesap yaparsak
30 gün 2825 ise günlük 94 TL yapıyor
27 gün işveren ödüyor 27x94= 2.538,00
3 günlük rapora karşılık,kurum 2 gün için ödeme yapmıyor.Ödeme yaptığı 1 gün içinde 94 TL dersek
2.538+94= 2.632,00 TL işçi alıyor. Alamadığı 2 günün parasıda 94x2= 188 TL
Şimdi bu 188 lirayı ne kurum ödüyor ne de işveren.Tamamen işçinin kaybı.
Buradaki bu kaybı önlemek için özellikle bu şekildeki raporlu günlerde işçinin ücretini en az 2 günlük ücret kadar yüksek bildirmek gerekmez mi?
Sgk kurumu bu konuda müsamaha gösteriyor galiba.Çünkü hesaplamaya baktığınızda alamadığı rapor parası yüzünden işçinin eline eksik para geçiyor.Bu konuda sgk'nın tam olarak tutumu nedir açıkcası bende bilemiyorum.
Geçmiştede buna benzer bir konu tartışıldı burada.Hatta aklımda yanlış kalmadıysa,iş sözleşmesine aylık ücret yazılırken aylık 2825 şeklinde değil asgari ücret şeklinde yazılmalı (veya tam tersi) gibi görüşlerde sunuldu.
Ancak tam olarak bende bu konuyu kafamda netleştiremediğim gibi aklımın bir köşesinde bu soru hep vardır.
Sizler böyle durumlarda ne yapıyorsunuz? Veya nasıl bir savunma belirlediniz.
Bunu gerçekten merak ediyorum.
Tahsin bey bu kişi 3 gün devamsızlık yapmış olsaydı ödenen ücret nasıl olacaktı, devamsızlık olan günlerin ücretini denkleştirebilmek için ücreti o kadar miktar yüksek mi göstermek gerekecekti?

Ama sayın Keremcem,mazeretsiz devamsızlık kişinin kendi kusurudur bununda zaten ücret kesme ile cezasını görmektedir.Hastalık durumunda ise, irade dışı bir eksiklik olmuyor mu?Bu durumda sgk kurumu, ücret ödemesini üstlenirken, üstlenmediği o 2 günün ücreti ne olacak.Yani aslında kurum bu 2 günlük kesintiyi hangi gerekçeyle kullanıyor,onu sorgulamak lazım herhalde.Bir sebebi olsa gerek.

Ama sayın Keremcem,mazeretsiz devamsızlık kişinin kendi kusurudur bununda zaten ücret kesme ile cezasını görmektedir.Hastalık durumunda ise, irade dışı bir eksiklik olmuyor mu?Bu durumda sgk kurumu, ücret ödemesini üstlenirken, üstlenmediği o 2 günün ücreti ne olacak.Yani aslında kurum bu 2 günlük kesintiyi hangi gerekçeyle kullanıyor,onu sorgulamak lazım herhalde.Bir sebebi olsa gerek.
Yani aslında çalıştığı gün kadar hak ettiği ücretin ödenmesi bir sorun teşkil etmiyor eksik çalışma olan ay için.

1-2 günlük iş görmezlik sürelerine ilişkin olarak kurum ve işveren tarafından ödeme yapılmamaktadır.
Sgk nın ödeme yapmaması kendi mevzuatından kaynaklı.
İşverenin ödeme yapması veya yapmaması ile ilgili ise(5510-4857-6098 de) bir hüküm bulunmayıp, konu tamamen iş sözleşmesi, tis veya işyeri iç yönetmeliği yahut yazılı olmasa da işyerinin mevcut uygulamaları ile yürütülmekte, dolayısıyle çözümlenmektedir.
Buna göre her işverenlikte aynı uygulama olmaz, olmayabilir fakat aynı işverenlik deki işciler arasında farklı uygulama olamaz.

Yani aslında çalıştığı gün kadar hak ettiği ücretin ödenmesi bir sorun teşkil etmiyor eksik çalışma olan ay için.
Yani evet aslında sihirli cümleyi kullandınız belkide."Çalıştığı gün kadar hak ettiği ücret" Belki de sgk bu yüzden bu eksik ödemeleri sorun olarak görmüyor olabilir.(y)