fonradar

117 Nolu Kdv Tebliği Tevkifata Tabi İşlemler Dolayısıyla Belge Düzeni

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
BELGE DÜZENİ

Tevkifata tabi işlemler dolayısıyla satıcılar tarafından düzenlenecek belgelerde; ?İşlem Bedeli, Hesaplanan KDV, Tevkifat Oranı, Alıcı Tarafından Tevkif Edilecek KDV Tutarı, Tevkifat Dahil Toplam Tutar ve Tevkifattan Sonra Tahsil Edilmesi Gereken Toplam Bedel (Tevkifat Hariç Toplam Tutar)? ayrıca gösterilecektir.

Bu fatura satıcı açısından, işlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV?ye tevkifat uygulandığını tevsik eden belge mahiyetini de taşımaktadır.

Faturaya, borçlanılan miktar olarak rakam ve yazı ile tevkifattan sonra kalan tutar yazılacaktır.

Örnek:

KDV hariç 3.000 ¨ tutarındaki %18 oranında KDV?ye tabi bir işlem 5/10 oranında KDV tevkifatına tabidir. Bu işleme ait fatura aşağıdaki şekilde düzenlenecektir.

İşlem Bedeli 3.000 ¨

Hesaplanan KDV 540 ¨

Tevkifat Oranı 5/10

Alıcı tarafından Tevkif Edilecek KDV : 270 ¨

Tevkifat Dahil Toplam Tutar : 3.540 ¨

Tevkifat Hariç Toplam Tutar : 3.270 ¨

Yalnız Üçbinikiyüzyetmiş Türk Lirasıdır.

Tevkifata tabi tutulan işlemlerle tevkifat uygulaması kapsamında bulunmayan işlemlerin birlikte yapılması halinde bu işlemlerin tek fatura ile belgelendirilmesi mümkündür.

Bu durumda, tevkifata tabi işlem bedeli ve bu bedel üzerinden hesaplanan KDV ile tevkif edilen KDV tutarı fatura üzerinde ayrıca gösterilecektir. Bu şekilde yapılan faturalamalarda da tevkifat uygulaması kapsamındaki işlem bedelinin KDV dahil tutarının Tebliğin (3.4.1.2) bölümünde belirlenen alt sınırı aşıp aşmadığı dikkate alınacak, aşmıyorsa tevkifat uygulanmayacaktır.

Ynt: 117 Nolu Kdv Tebliği Tevkifata Tabi İşlemler Dolayısıyla Belge Düzeni

merhaba

bu fatura düzeni ile ilgili birşey sormak istiyorum.

117 nolu tebliğden aynen aktarıyorum;

"Kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000 TL?yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır"

denilmektedir.

Mükellef kuruma bu durumu izah etmeye çalışmama rağmen, şirket 1000 TL nin altındaki faturalara 9/10 oranında tevkifat uygulamış.

1000 TL nin altında Uygulanan bu faturalar bu şekilde kayda girer mi? yani beyannamede 1/10 oranında bildirim yapılacak mı? yoksa iptal mi edilip tevkifatsız mı işlem görecek.
çoğu fatura tutarı 1000 TL nin altında.. ama tevkifat yapılmış hepsine.

Firma ile görüşün ve yaptıkları işlemin hatalı olduğunu ve düzeltilmesini isteyin.
Düzeltmiyorlarsa da bence fatura üzerindeki işleme göre hareket edin.

satıcının fatura üzerinde tevkifat uygulamaması durumunda alıcının sorumluluğu var mı ?

Merhaba,

Arkadaşlar,
tebliğde;

"Kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000 TL?yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır"

denilmekte. Ama bu bir fatura için geçerli değil mi?

Danışmanlık yapılan firma aynen şöyle söylüyor;

"Bize kestiğiniz herbir fatura için tevkifat uygulayacaksınız, nedeni de bir ay boyunca X Sigorta A.Ş. ye keseceğiniz fatura toplamı 1000.-TL geçecek olması."

iyide tebliğde toplam kesilen fatura tutarı 1000 TL yi aşacak demiyorki, her bir işlemin diyor.

karşı tarafın bu tutumu haksız değil mi?
ben tevkifat yapılmaması gerekir diyorum.

Evt.1000,00 tl istisnası her bir işlem içindir.Ay toplamı, ya da gün toplamı değil.
Nasıl yorumlamış o cümleyi, çok ilginç...

11 fatura kesilmiş 100.-TL den, 1100.-TL toplam yapıyor diyorlar, ayrı ayrı 100.-TL ye tevkifat uygulanacakmış.
Bende olmaz dedim öyle her bir işlem için tevkifat sınırı aranıyor dedim.

yapılmaması lazım bana göre de

Yanlış yapıyorlar.
En basitinden Vimer ile görüşsünler.İnanmıyorsalarda yada özelge veya mukteza istesinler.

melissa78 ' Alıntı:
...
Danışmanlık yapılan firma aynen şöyle söylüyor;
...
Yaptığınız danışmanlık faaliyeti bir bütün fakat siz parça parça ft kesiyorsanız doğru söylüyorlar.

ekspertiz hizmeti veriliyor,

aslında firma ödemeleri parça parça aldığından, toptan değil parçalı olarak fatura kesiyor.
hizmet aynı ama ben yinede tebliğdeki "her işlem için" ibaresinin bu şekilde yorumlanmasını doğru bulmuyorum.