fonradar

120 Gün İçinde Prim Ödeyerek Sürekli Çalışmış Olma Şartı Sağlanmamaktadır

31.12.2021 tarihinde çalışan istifa ile çıkış yapsa,
01.01.2022 tarihinde tekrar işe girse yani arada gün kaybı bulunmuyor ama çıkış ve giriş olması işsizlik maaşı almaya engel midir?

01.01.2022 tarihinde tekrar işe girse yani arada gün kaybı bulunmuyor ama çıkış ve giriş olması işsizlik maaşı almaya engel midir?

Merhaba,

2020/1 sayılı Pasif İşgücü Hizmetleri Genelgesi’nin “A Bölümü İşsizlik Ödeneği” kısmında geçen bilgiye istinaden;

Son 120 Gün Koşulunun İncelenmesi: Hizmet akitleri 18.01.2019 tarihi ve sonrasında feshedilenler için geçerli olmak üzere; hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 günde (Hizmet akdi olan takvim gününün ve/veya prim sayısının 120 gün olması) hizmet akdine tabi olunması, bir başka ifadeyle hangi gerekçeyle eksik gün bildiriminde bulunulduğuna bakılmaksızın sosyal güvenlik kuruluşlarına verilen prim ve hizmet belgelerinde işsizlik sigortası kapsamında kayıtlı sigortalı olunması (devamsızlık gerekçesiyle eksik gün bildirimi yapılmış olsa dahi), son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir. Ancak, son 120 gün içerisinde 120 gün prim olmakla birlikte, işten çıkış-işe giriş nedeniyle hizmet akdinde boşluk varsa ilgili ayda toplamda 30 gün prim bildirilmiş olsa dahi son 120 gün şartı sağlanmaz.

Teşekkür ederim giriş çıkış nedeniyle boşluk olmadığı için problem gözükmüyor.

İstifa eden kişi işsizlik ödeneğinden faydalanabiliyor mu ki?

31.12'de istifa etti bir gün sonra tekrar işe girdi bir iki ay sonra mesela 30 Mart tarihinde işveren feshi ile ayrıldı.
Merhaba
Bu durumda işsizlik ödeneği alınabilir.Çünkü mevzuatta,"son 120 gün kesintisiz" olması gerektiği bahsedilir."Aynı firmada" olması gerektiğinden bahsetmez.

Bu arada sayın Keremcem,gerek görmediği için mutlaka detaya girmemiştir elbette ama yinede yanlış anlaşılma olmasın.
istifa olarak çıkış verenlerde,belli kriterler dahilinde işsizlik ödeneğine hak kazanabilirler.Ek bir bilgi olarak yazmış olalım.

Evet işsizlik ödeneğine hak kazanır.

Sn. keremcem gerek görmediği için değil, ilk iletiye uygun cevap vermiş, sn. yken daha sonra detay açıklama yapınca yani işveren feshinden bahsedince olayın mahiyeti değişmiş oldu.

Diğer yönden, bazı istifa hallerinde işsizlik ödeneğine hak kazanma durumu tabi ki mümkün fakat malum bu uzun ince yoldur. Bu noktada çıkış bildirim yükümlülüğü işverende ve işverenin beyanına göre işlem süreci işliyor, bu esnada işcinin iradesi bulunmuyor, bu durumdan kısmende olsa mağduriyetler doğabiliyor.

Teşekkür ederim. Haklısınız ancak adam 45 saati tamamlamadın keserim deyip üstüne SMMM destek veriyor. aç kanunu oku deyip işverenden yana çıktı SMMM. işverende süreyi tamamlamadın deyip kesiyor. buradaki çalışanlarda sırf kesmesin diye içerideki yıllık izinlerine saydırıyorlar. hasta olsalar bile
...
istifa olarak çıkış verenlerde,belli kriterler dahilinde işsizlik ödeneğine hak kazanabilirler.Ek bir bilgi olarak yazmış olalım.

Diğer yönden, bazı istifa hallerinde işsizlik ödeneğine hak kazanma durumu tabi ki mümkün fakat malum bu uzun ince yoldur. Bu noktada çıkış bildirim yükümlülüğü işverende ve işverenin beyanına göre işlem süreci işliyor, bu esnada işcinin iradesi bulunmuyor, bu durumdan kısmende olsa mağduriyetler doğabiliyor.
Haklı sebeple çalışanın sözleşme feshinden bahsediyorsunuz sanırım, ama haklı sebeple fesih tanımına istifa kelimesi karşılık gelmiyor.

Haklı sebeple çalışanın sözleşme feshinden bahsediyorsunuz sanırım, ama haklı sebeple fesih tanımına istifa kelimesi karşılık gelmiyor.
Hayır öyle sanmayın/düşünmeyin,
örneğin işci sgorta primlerinin noksan ödenmesi nedeniyle istifa etmiş ise işverenin bu durumu salt istifa gibi değerlendirip buna göre çıkış yapmış olması halinde,
demek istedim.

Şeref bey ,
istifa ediyorum sözü haklarımdan vazgeçerek işten ayrılıyorum demektir, şu sebebe dayanarak sözleşmemi feshediyorum sözü tam dediğiniz şeydir.
Haklı bir sbeeple sözleşmenin feshedilmesi için istifa kelimesini kullanmak hatalı olur demeye çalıştım.

Hatalı olmayacağı düşüncesindeyim, ÇÜNKÜ GEREKÇE ORTADA,
bu noktada işcinin,
"........ bu sebeble istifa ediyorum. *demesini,
salt istifa olarak değerlendirmek yerinde olmaz düşüncesindeyim.

Hatalı olmayacağı düşüncesindeyim, ÇÜNKÜ GEREKÇE ORTADA,
bu noktada işcinin,
"........ bu sebeble istifa ediyorum. *demesini,
salt istifa olarak değerlendirmek yerinde olmaz düşüncesindeyim.
Peki ".....gibi nedenlerden dolayı istifa ederek işten ayrılmak zorunda kaldım." gibi bir ifade yazarak istifa etse nasıl bir sonuç ortaya çıkar.
Ayrıca geçenlerde yanılmıyorsam gazetelerde gözüme çarptı, benzer konuda bir yargıtay kararından bahsedilmiştir..Kısaca "kişisel sebeplerden dolayı" gibi bir istifa açıklamasının yeterli olmayacağına dair.

a.İlk cümlenize istinaden işci k. tazminatına ve işsizlik ödeneğine hak kazanır.
b.İkinci durumda, işcinin şahsına ilişkin değil, işyerine ilişkin sebeb(ler) olup,bu sebeble(rle) işcinin haklı nedenle fesih yoluna gitmiş olduğunun kabülü gerekir.

Peki ".....gibi nedenlerden dolayı istifa ederek işten ayrılmak zorunda kaldım." gibi bir ifade yazarak istifa etse nasıl bir sonuç ortaya çıkar.
Ayrıca geçenlerde yanılmıyorsam gazetelerde gözüme çarptı, benzer konuda bir yargıtay kararından bahsedilmiştir..Kısaca "kişisel sebeplerden dolayı" gibi bir istifa açıklamasının yeterli olmayacağına dair.
'' ... gibi '' şeklinde belirtilen sebebe göre değişir elbette sonuç.
Aİlemle birlikte yaşayacağım,
başka şehire taşınacağım,
maaşım yetmiyor,
birlikte çalıştığım insanlarla anlaşamıyorum gibi sebepler kişisel sebepler olup herhangi bir tazminata hak kazandırmayacağı gibi , ihbar süresine uyulmaması durumunda işverene ihbar tazminatı talep hakkı da doğurabilir.

İşsizlik ödeneğinde ödeme için referans alınan ücret asgari ücret olduğundan ve asgari ücret te artmış olduğundandır.

hocam tekrar merhaba
uzun bir arayıştan sonra 06 haziranda işe girişim yapıldı lakin iş hayal ettiğim gibi çıkmadı çok fazla baskı var istifa etsem işsizlik alamaz mıyım
20220621_193251-min.jpg

Şimdi baskı var derseniz iş değişir.
Eğer haklı bir sebebe dayanarak istifa etmek zorunda bırakılırsanız ve bunu ispatlayabilirseniz işsizlik alma imkanınız olabilir.
Örneğin 23-24-25 nolu çıkış kodlarını inceleyin.