126 nolu verilen depozito ve teminatlar hes.hk.

içeriği belli olmayan 2003 yılından bu zamana kadar gelen 126 no'lu hesabın bakiyesinin kapanışı hakkında önerilerinizi bekliyorum.teşekkürler.

Ynt: 126 nolu verilen depozito ve teminatlar hes.hk.

2003 çok eski değil ki. Eğer belgelere ulaşamıyorsanız KKEG yaparak kapatın.

KKEG olarak dikkate alınması yanlış olur.

KKEG ticari karı düşürücüdür.

Kar dağıtımı, stopajları etkiler.

Bu hesabı ortaklar hesabına aktararak kapatmak uygun olur.

Ya kabul etmezse ortak?. Üstelik bu rakammı adamın alacağından düşüryor veya borcunu arttıryorsunuz.
Elbette belgesi bulunmuyosa KKEG dir

2003 kayıtları bulunmaya çalışılırsa daha iyi olur.Birde tabi tutarı bilmiyoruz.Elektrik depozitosu vs.gibi bişeyse kasaya da alınabilir.Bu hesabı kullanırken kasa çıkışı yapılmış olması kuvvetle ihtimaldir. Ama kayıtlar görülmeden yorum yapmak sağlıklı olmaz.

KKEG atıldığı zaman ticari kazancı düşürür ve kar dağıtımını ve stopajı etkiler ve idareyi vergi ziyaına uğratmış olursunuz.

En risksiz olanı ortaklar hesabına alınmasıdır.

REVİZYON ' Alıntı:
KKEG atıldığı zaman ticari kazancı düşürür ve kar dağıtımını ve stopajı etkiler ve idareyi vergi ziyaına uğratmış olursunuz.

Tersine kkeg yapmak mali karı yükseltir. KKEG nin ne olduğunu inceleyiniz isterseniz.
Yani devlete daha çok vergi vermiş olursunuz.
Ticari karı düşürdüğü doğrudur. Ancak özün önceliği gereği doğrusuda budur.
Bu bir harcamadır geri alınamıyorsa gider niteliği kazanır.

nguroy ' Alıntı:
Tersine kkeg yapmak mali karı yükseltir. KKEG nin ne olduğunu inceleyiniz isterseniz.
Yani devlete daha çok vergi vermiş olursunuz.

Sn. Nguroy

Yazdıklarımı daha dikkatli okuyunuz.

KKEG ne olduğunu incelememi söylemişsiniz. Ben ne olduğunu gayet iyi biliyorum sizin biraz incelemenizi öneririm.

Tersine kkeg yapmak mali karı yükseltir demişsiniz.

Neden böyle bir cevap yazmaya gerek duydunuz. Benim aksini söylediğimi nerden çıkardınız, söyler misiniz? Ben ticari karı azaltır dedim mali karla ilgili bir şey yazmadım.

Kaldı ki, Ben ortaklar hesabına alarak kapatın diye öneride bulundum. Bu önerinin mali kara etkisi ile ne alakası var? Ortaklar hesabına alınınca mali kar düşmüş mü oluyor? Devlete daha mı az vergi vermiş oluyoruz?

nguroy ' Alıntı:
Ticari karı düşürdüğü doğrudur. Ancak özün önceliği gereği doğrusuda budur.
Bu bir harcamadır geri alınamıyorsa gider niteliği kazanır.

Sorulan soruda Verilen depozitonun içeriği belli değil geri alınıp alınmadığı da bilinmiyor.
İçeriği belli olmadığı için ortaklar hesabına alınması uygun olur.

REVİZYON ' Alıntı:

Burda ne yazıyor. ?? kkeg yapınca idare vergi kaybına uğramaz arkadaşım. Çünkü doğrudan doğruya o tutarın vergisi vermiş olursunuz. Gider olarak indirim yapmayınca vergi matrahı artar dolayısyla vergi artar.
Siz kar dağıtımından ve stopajdan söz ediyorsunuz. Bu çok yan bir etkidir. Kar dağıtımı yapmazsa ne vergisi olacak?

nguroy ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:

Burda ne yazıyor. ?? kkeg yapınca idare vergi kaybına uğramaz arkadaşım. Çünkü doğrudan doğruya o tutarın vergisi vermiş olursunuz. Gider olarak indirim yapmayınca vergi matrahı artar dolayısyla vergi artar.

Ne yazıyor?? Dikkatli okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Ben KKEG yapılınca kurumlar vergisi açısından bir vergi ziyaı olur demedim. Kar dağıtımı sırasında stopaj kesintisi dolayısıyla vergi ziyaı olur dedim.

nguroy ' Alıntı:
Siz kar dağıtımından ve stopajdan söz ediyorsunuz. Bu çok yan bir etkidir. Kar dağıtımı yapmazsa ne vergisi olacak?

Yan etkiden kastınız nedir? Sonuçta etkisi vardır etkinin küçük veya büyük olmasına göre durumu değerlendirmek yanlış olur.