13 mart maliyet muhasebesi sorusu

Öncelikle sınava giren arkadaşlar geçmiş olsun diyorum,

Ben böyle bir maliyet muhasebesi sorusu görmedim, gördüm aslında ama konu konu bireysel olarak gördüm.

Maliyet Muhasebesi konuları genel olarak şunlardan oluşuyordu ;

SMM Tablosu, Gelir Tablosu oluşturma,
Muhasebe Kayıtları,
İşçi Tahakkukları,
Lifo - Fifo - Ortalama Maliyet,
Dağıtımlar : 1. dağıtım, 2. Dağıtım 3. Dağıtım bunları türevleri kademeli -planlı
Siparis Maliyeti,
Evre Maliyet sistemi
Bileşik Maliyet....

Sen Yeme İçme Ben bu konuların hepsini nasıl bir tek soruda birleştiririm diye düşün ve 1.5 saatlik bir sınavda önümüze kazık diye koy. Yeme de yanında yat. soruyu anlamak zaten 15 dk sürdü kaldı sana 1.15 dk. lifoyu oluşutur ordan işçi tahakkuklarını oluşturmya çalış ordan 730 oluştur bunlardan aldığın bilgilerle dağıtım tablosunu çiz sonra 1. dağıtımı yap. sonra ikinci dağıtımı yap saate bak sonra 30 dk kalmış sonra yetiştiremicem diye zıpla birkere sırada... Bari şu muhasebe kayıtlarını yapım belki ordan da biraz puan alırım diye çırpınırken sınav bitti. Bende de bittim. Yahu anlamadığım bu soruyu hazırlayan kişi cevabını bildiği halde kaç dk da yapar. kitaplar açık sınav deseler bile 1.5 saatte yapılması çok zor bir soruydu. Hala şoktayım...

Ynt: 13 mart maliyet muhasebesi sorusu

Maliyet sınavı 1,5 saatlik sınav değildi enaz 3 saat vermeliydiler.Denetimden korkuyordum zor sorarlar diye onu yaptık tamam bu iş oldu belgeyi aldık dedim maliyetten patlattılar bombayı maliyet sınavı değil edebiyat sınavıydı sanki.Birileri egosunu tatmin edecek diye binlerce insanın geleceği ile oynadılar resmen.Bir dershane bütün sınav cevaplarını nette açıklamış bir tek maliyetin cevabı yok.

şok ki ne şok bari yaptığımız kadar kısımlara bol puan verse belki 50 alırız diye düşünüyorum.Kaç kişi 65 puanlık sorunun sonuna kadar gittiki

arkadaşlar herkez aynı durumdayız.ikinci yusuf vakasını yaşıyoruz.bu bilgi ölçme sınavı degil.bunada finansala yaptıkları gibi bir degişiklik yapmaları gerekiyor.allah yardımcımız olsun.tek derse kaldım.

arkadaşlar ne yapmamız gerekiyor acaba onu yapalım toplanacaz mı,imza mı..böyle bir maliyet sorusu olmaz..adamlar resmen bizimle dalga geçiyoo..yaa parayı kenara attım emekler gidiyor yaa..:(birileri duysun artık sesimizi...

Yüzyılın en kazık maliyet sorusu...Tarihe kara leke olarak geçti.Bir de 2.soruda bizlere kolaylık sağlamışlar(Hesaplama kolaylığı için kdv oranını % 10 olarak alınız)ayrıca dağıtımları çok iyi bilen ama 1.soruyu yapamayan çok kişi vardır.Emeklerimize gerçektende yazık...

serdar36 ' Alıntı:
Yüzyılın en kazık maliyet sorusu...Tarihe kara leke olarak geçti.Bir de 2.soruda bizlere kolaylık sağlamışlar(Hesaplama kolaylığı için kdv oranını % 10 olarak alınız)ayrıca dağıtımları çok iyi bilen ama 1.soruyu yapamayan çok kişi vardır.Emeklerimize gerçektende yazık...

evet kesinlikle orada dalga geçmişler bizle.Çoğu adam o soruya geçemedi bile,

maliyet dersinden stajyerleri nasıl dökerim dersen ancak bu kadarı yapılabilirdi.
mesleğe bir standart getiriyorlar??? bir tarafta özel smmm sınavına bak bir tarafta bir sene önce arkadaşlarımızın sınavlarda çözdükleri sorulara bak bir de bizim çektiğimiz çileye bak. önce finansal muhasebede 1 sene uğraştırdılar tam artık ruhsatı alacağız derken maliyet çıktı karşımıza. elbet bu ruhsatı alacağız elbet oy hakkımız olduğunda bize bunları yaşatanları unutmayacağız...

Her dönem bi süpriz yaşatıyorlar bize. Geçtiğimiz dönemlerde finansal muhasebe süprizlerini yaşadık. Zor günler geçirdik. Umarım önümüzdeki dönemlerde biraz rahat bırakırlar bizleri :(

Deha soruların çözümlerini yayınlamış. 2.Dağıtım için dağıtım anahtarı olarak kişi sayısı almışlar. Makine saatinin alınması gerekmiyor muydu? Sallamışlar biraz sanırım.

Bir de şimdi aklıma geldi işveren hissesi giderlerinin direkt gider yazılması ne demek? Bilgi veren olursa sevinirim.

görün işte dersanenin kalitesini adamlar FİA ya neye göre dağıtmış işçiye göre ulen bilmiyosun bari git bi kitap oku be arkadaş yuh ya bunlara vallahi yuh vallahide yuh diyorum bunlar bide hocayım diye ortalıkta doşan insanlar

Dehanın cevaplarıda tatmin etmedi beni, yetersiz bence...
iki gündür bunu mu bekliyorduk.

Sanırım İş veren hissesi direk gider olarak izlenecektir derken ; 730 da diil de, 720 de izlenecektir ben de sınavada böyle yaptım.

Açıkçası ben de tam anlayamadım. dağıtıma katınca çok küsüratlı rakamlar çıkınca sildim dağıtım tablosundan çıkardım 770 olacak herhalde diye düşündüm. yevmiye kaydını da o şekilde yaptım.

Dehaya eğitim kurumu diyen varsa, ben o kişinin bilgisinden şüphe duyarım. Bunlar tamamen bilgisayar operatörü, muhtemelen dün akşam 2 acemi çalışanına soruları çözdürmüş.Ancak o da yalan yanlış çözülmüş, sadece maliyet çözümleri değil finansal muhasebe ücret tahkkuk sorusu da hatalı, Ercan Beyazıtlının 8.baskı kitaıbnın 470.inci sayfasında birebir aynı soru var(sadece rakamları değişik)

Arkadaşlar,bu sınav son hakkımdı.Vergi iyi geçti ama maliyet hüsran...Tek dersten bırakıp, 2 yıl bekletme modası devam ediyor mu?sorulardan, komisyon teşkilatının değişmediğini açıkça görüyoruz...Görüşlerinizi yazarsanız,memnun olurum.

yazıklar olsun bize bunları reva görenlere, üniversite oku , işi öğrenicem diye bedava çalış, iş bul şirketin ruhsatını beklesin tek dersten dosya yak, hem işinden ol hem parandan hem zamandan, helal etmiyorum hakkımı...

arkadaşlar bu hoca eğer notları bol vermezse örneğin 30 ve 40 lık kağıtlara en azından 50 gibi bir not vermezse kendi ipini kendi eliyle çekecekkk...böyle soru sorulurmu lannn allahın adamı maliye bakanlığına hesap uzmanımı alacaksın, kiii onlar bile bu soruyu yapamaz...arkadaşlar bu adamı komisyondan gönderelim kampanyayı başlatıyorum ben ikinci hakkımı kullandım 50 bekliyorum, ki son hakkı kalan arkadaşlara sesleniyor arayın, dilekçe verin yusuf sürmene yaptığımız baskıyı bunada yapalım benden sölemesiiii...

Değerli arkadaşlar herkes soru zordu üzerinde durmuş ben hala ısrarla bu sorunun o sınav süresinde okunması,anlaşılması sonra kafanda sorunun cevap taslağının hazırlanması ve soruyu çözmeye başlamak en iyi maliyetçiyim diyen biri için bile en az 20 dk olarak görüyorum geri kaldı 1 saat 10 dk o sürede sorunun her yerinde ince ayrıntılar var onları gör işlemleri yap sürekli makineyle hesap yap kağıda geçir birde bu bilgileri anlayacağın şekilde geçirki diğer aşamalarda o bilgileri diğer yerlerde kullanacaksın çünkü, yani uzun lafın kısası zaten kimse o soruyu rakamsal olarak birebir tutturamazdı onu geçtik 1saat 10 dk da o soruyu çözecek adam varmıdır?Ben maliyete çalışacağım diye 4 tane tükenmez kalem bitirdim yazık değilmi o emeklere bu nasıl bir iştir?
Bana göre itirazımızın ilk nedeni soru zorluğu değil sorunun çözülmesi için verilen süre azlığı olmalıdır.Bana 3 saat süre verselerdi paniklemez ve sakin sakin soruyu çözerdim (rakamlar tutmazdı ama mantık ve gidiş tutardı) evet maliyetten kaldım ama bu benim bilmememden değil verilen süre az ve soru çok teferruatlı olduğu içindir.

sivass 58 ' Alıntı:
arkadaşlar bu hoca eğer notları bol vermezse örneğin 30 ve 40 lık kağıtlara en azından 50 gibi bir not vermezse kendi ipini kendi eliyle çekecekkk...böyle soru sorulurmu lannn allahın adamı maliye bakanlığına hesap uzmanımı alacaksın, kiii onlar bile bu soruyu yapamaz...arkadaşlar bu adamı komisyondan gönderelim kampanyayı başlatıyorum ben ikinci hakkımı kullandım 50 bekliyorum, ki son hakkı kalan arkadaşlara sesleniyor arayın, dilekçe verin yusuf sürmene yaptığımız baskıyı bunada yapalım benden sölemesiiii...

bende sana katılıyorum hakkımızı arayalım bu iş böyle olmaz. ya sınavı iptal edip yeniden normal soru soracaklar yada en azından bişeyler yapmaya çalışan çabalayanlara 50 verip geçirmeleri lazım bu kadar az zamanda böyle karmaşık soru yu yapmak için ancak daha önceden bu soru yu yada benzerini çözmüş olmak lazım yada maliyet hoca sı olmak lazım ki hocalar bile soruyu kaç saatte çözüpte yayınlayabildiler gördünüz e insaf onca kişinin hakkı nı helal ettmemesi gibi bi durumda var artık ellerini vicdanlarına koyup değerlendirmeyi ona göre yapmaları lazım aynı şekildede finansal muhasebe için mart ve aralık dönemlerinde o kadar insanı zor durumda bıraktıkları için bu sefer hangi kaynağa göre çalışacağını bilemediği için yeterince çalışamadan sınava girip 15-20 yevmiye ve kebirleri kısmen dahi olsa yapanları soru sayısının çokluğu ve cevap kağıdının yetersizliğini de göz önünde bulundurarak geçirmeleri lazım. tıpkı önceki dönemlerde olduğu gibi.

Bir cok kitap çözdüm ama böyle soru görmedim...5-6 konuyu kapsayan bir konu...konular esasında kolay ama soruyu anlayan zaten %50 bitirdi...ama soruyu anlamadım...