14857' den yararlanan işçi sayısı 50' nin altına düşerse ne olur.?

Merhaba,
Sorum başlıktaki gibi. 14857 sayılı kanun ile işveren hissesinin tamamının hazinece karşılandığı 2 işçimiz vardı. Çalışan sayısı geçtiğimiz aylarda azalarak 43 e kadar indi. Dolayısıyla zorunlu özürlü çalıştırma yükümlülüğümüz kalktı. Bu durumda benim bildirgeleri hala 14857 olarak göndermem sizce ileride düzeltme konusu olurmu? Kanuna baktım. Herhangi bir bilgi bulamadım.
Benim mantığıma göre işe girerken gerekli şartları taşıdığı için aynı kanun numarası ile göndermeye devam etmemde bir sakınca yok.
Siz ne diyorsunuz? Fikrinizi alayım dedim.

Ynt: 14857 DEN YARARLANIRKEN İŞÇİ SAYISI 50 NİN ALTINA DÜŞERSE NE OLUR?

İşkura gidip özürlü işçilerin kontenjan fazlası olarak çalıştırıldığına dair yazı alarak bu yazı ile SGK ya başvuracaksınız. Daha sonraki teşviklerde işveren SSK Prim hisesi %50 olacak.

Ynt: 14857' den yararlanan işçi sayısı 50' nin altına düşerse ne olur.?

onu biliyorum. benim sormak istediğim mevcut işçimizin destek oranında bir değişme olur mu?
ben olmaz diye yorumluyorum. sizden de görüş istemiştim.

prim türü olarak 54857 sayılı kanun seçilecek (%50 indirim)
daha fazla bilgi SGK sitesinden 2008/77 sayılı genelgeden indirerek bilgi alabilirsiniz.
2008/77 sayılı genelgeye göre "özürlü çalıştırmakla yükümlü olmayan işverenler, 54857 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle Kurumumuza göndermeleri gerekmektedir" denilmektedir.

kendi soruma kendim cevap vereyim.

Çalışan sayısı 50 nin üzerindeyken 14857 ye tabii olarak girişi yapılmış bir işçi, çalışan sayısı 50 nin altına düşünce takip eden sene başından itibaren %50 indirimli gruba düşüyor. Çünkü sigorta, özürlü işçiler için sene başında işkurdan yazı güncellemesi istiyor. İşkurda bu işçiyi kontenjan dışı olarak işaretliyor. Dolayısıyla sizde kontenjan dışı işçi olarak gönderiyorsunuz.

khan77 ' Alıntı:
prim türü olarak 54857 sayılı kanun seçilecek (%50 indirim)
daha fazla bilgi SGK sitesinden 2008/77 sayılı genelgeden indirerek bilgi alabilirsiniz.
2008/77 sayılı genelgeye göre "özürlü çalıştırmakla yükümlü olmayan işverenler, 54857 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle Kurumumuza göndermeleri gerekmektedir" denilmektedir.

Burada beni tereddüte düşüren şey bu işçinin çalışmaya başlarken zorunlu kontenjanına dahil olarak işe alınması.
Diğer prim teşviklerindede işe girerkenki şartlar esas alınıyor. Ben özürlü istihdamı içinde aynı şeyin geçerli olduğunu düşünüyorum. Ama sigorta sene başında evrak yenileme isteyince % 50 ye düşürmek zorunda kaldım.