15 Yıl 3600 Gün ile Çıkışlarda İhbar İşletmek

15 Yıl 3600 Gün şartı ile işten ayrılan kişiye işveren ihbar süresi uygulayabilir mi?Örnek: personel SGK'dan aldığı yazı ile gelip 15 Yıl 3600 Gün şartını kullanarak kıdem tazminatını alıp işten ayrılmak istiyor. peki biz bu kişiden ihbar süresi karşılığı gelen bedeli tahsil edebilir miyiz? eğer ki edemezsek yazılı bir şey var mıdır? araştırmalarım sonucu net bir bilgiye ulaşamadım.

15 Yıl 3600 Gün şartı ile işten ayrılan kişiye işveren ihbar süresi uygulayabilir mi?Örnek: personel SGK'dan aldığı yazı ile gelip 15 Yıl 3600 Gün şartını kullanarak kıdem tazminatını alıp işten ayrılmak istiyor. peki biz bu kişiden ihbar süresi karşılığı gelen bedeli tahsil edebilir miyiz? eğer ki edemezsek yazılı bir şey var mıdır? araştırmalarım sonucu net bir bilgiye ulaşamadım.

Bu durumda (evlilik,askerlik, emeklilik) gibi durumlarda iş akdi fesih edilirken ihbar yoktur. Çünkü kişi ne zaman işten ayrılacağını bilir ve etik olarak da işverene bildirmesi gerekir.

15 yıl 3600gün şartlarını sağladığını belirten belge ile sözleşmesini fesheden işçinin ihbar süresine uyma zorunluluğu olmadığından, ihbar tazminatı kesemezsiniz.

Sayın Fatalsince,

Bu konu forumda çok tartışıldı. Doğrusu sonucu açık da değil. Esasen 15 yıl 3600 gün kuralı düzenlenirken bu durumla ilgili bir şerh de konulmadı. Ben aksine 15/3600'ü emeklilik kuralı içinde görmüyorum, tazminat alabilme hakları içinde görüyorum, bu şartlara haizsen tazminatını alarak istifa edebilirsin anlamında. Ödemenin derhal yapılması kuralı açısından da bakarsak bazı ciddi rakamların ödenebilir hale getirilmesi için dahi bir meyil gerekir. Bence bu belgeyi alan kişi işverenine bir yazı ekinde ihbar şartlarını da içeren bir dilekçeyle başvurmalı ve işvereniyle anlaşmalıdır. Önce etik olarak sonra da bence yasal olarak uygulama böyle olmalıdır. Ne yazıkki bu konu ile ilgili yargı sonucu da yok.