15 Yıl 3600 Gün Prim Emeklilik Tazminat Ödemesi

NURETNS

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,
Sgk'dan 15 yıl 3600 gün emeklilik yazısı getiren işçiye kıdem tazminatı ödemesi yapıldıktan sonra tekrar aynı işyerinde
devam etmesi için nasıl bir işlem yapılmalıdır ?

1- ) uygulama Bazı işyerleri ile yaptigim gorusmelerde, 15 yilini doldurup kidemini hak eden fakat isyerinde calismaya devam edecek kisilerin cikisini yaparken, ssk'dan resmi cikislarinin yapildigi, 1 ay sigortasiz calistirildigi, 1 ay sonra tekrar resmi olarak isyerine sifirdan giris yapildigini ogrendim. bu uygulama doğru mu ?

_______________________/______________________________________________________________________________________
2-uygulama biz işyerimizde şu uygulamayı yapıyoruz.
işçi sgk'dan tazminat yazısını getirdikten sonra işçi ile ara ibraname yapıp.tazminat bordrosu düzenleniyoruz.
işe giriş tarihi = 01.01.2010
işten çıkış tarihi = 01.01.2012
tazminat = 2000 tl olsun
yalnız sgk'dan çıkış yapmıyoruz.bu tarihe kadar tazminat bordrosu tahakkuk ettiyoruz.eğer çalışan bu tarihten itibaren 3 yıl çalışıp
işveren tarafından işyeriden çıkartılırsa tazminat hesaplama başlama tarihi = 01.01.2012 3 yıl çıkış tarihi de = 01.01.2015
3000 tl olarak ödemesi yapılıp sgk'dan çıkışı yapılıyor.İBRANAME ÖRNEĞİ EKTEDİR.
siz ce hangi uygulama doğru
MUVAFAKATNAME

İŞYERİ ÜNVANI :
İŞYERİ VERGİ NO :
İŞYERİ VD :
İŞÇİ :
TC KİMLİK NO :
ÇALIŞTIĞI DÖNEM : 20.06.2011 – 02.05.2013 TARİHLERİ ARASI

Bu güne kadar yukarıda belirtmiş olduğum tarihler içerisinde xxxxxxxxxxxx ‘nde çalıştım ve halen çalışmaya devam etmekteyim.
İşyerinde çalışmaya başladığım dönemden bu yana TEKSTİL bölümünde çalışmaktayım.Bu bölümdeki görev tanımıma göre yapacağım işler ;
1-………………………
2-……………………..
3-…………………….

Bu görevler dahilinde tarafıma verilen işleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmayı kabul ediyorum.Bunun dışında bölüm değişikliği olursa , işverenimin vereceği teklifi kanunlar dahilinde tarafıma tanına süre içinde kabul veya / red olarak bildireceğim.

ÇALIŞTIĞIM SÜRE İÇİNDE ÇALIŞMIŞ BULUNDUĞUM NORMAL GÜNLERİN , GEREKTİĞİNDE İŞVERENİMİN TARAFIMA BİLDİRDİĞİ VE KABUL EDEREK ÇALIŞTIĞIM HAFTA TATİLLERİNİN , HAFTA İÇİNDE YAPMIŞ BULUNDUĞUM FAZLA MESAİLERİMİN , HAFTA TATİLİ VE GENEL TATİLLERDE YAPMIŞ OLDUĞUM FAZLA MESAİLERİMİN , YILLIK İZİNLERİMİN ÜCRETİMİ , HER TÜRLÜ SOSYAL HAKKIMI ,YASALARDAN VE HİZMET AKDİNDEN DOĞAN KIDEM TAZMİNATIMI VE TÜM ALACAKLARIMI İŞ BUGÜN TARİHİ İTİBARİYLE AŞAĞIDA BELİRTTİĞİMİZ TAKSİT TABLOSU UYARINCA TARAFIMA ÖDENDİĞİNDE TAMAMEN VE NAKDEN ALMIŞ OLACAĞIM.

BU BELGE DÜZENLENDİĞİ TARİHE KADAR OLAN DÖNEMİ İÇERDİĞİNDEN VE BUGÜNE KADAR OLAN TÜM ALACAKLARIMI KIDEM TAZMİNATIM DA DAHİL OLMAK ÜZERE ALDIĞIM VE TAKSİT TABLOSU UYARINCA ALACAĞIM İÇİN DÜZENLENMESİNDE VE İMZALAMAMDA HİÇBİR SAKINCA GÖRMEDİM.HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TAKSİT TABLOSUNDAKİ ÖDEMELERE UYULMADIĞI TAKDİRDE ÖNCELİKLE YAZILI UZLAŞMA YÖNTEMİYLE AKABİNDE ÇÖZÜM BULUNAMAMASI HALİNDE YASAL YOLLA TALEP EDECEĞİM.

ANCAK, TAAHHÜT EDİLEN TOPLAM ALACAĞIMIN TARAFIMA ÖDENMESİYLE BİRLİKTE VEYAHUT İŞ BU ANLAŞMAYI KABUL VE İMZA ETMEME RAĞMEN, İŞ AKDİMİ HAKLI BİR NEDENİM OLMADAN (EMEKLİLİK HAKLARIMI ELDE ETMEMDEN DOLAYI İŞ AKDİNİ FESH EDEREK ALACAK-TAZMİNAT TALEBİNDE BULUNMA HARİÇ) FESH ETMEM HALİNDE, İŞVERENİME İHBAR TAZMİNATI İLE İŞİN AKSAMASINDAN KAYNAKLANAN ZARAR TUTARINI İLK TALEP HALİNDE İŞVERENİME ÖDEMEYİ KABUL VE TAAHHÜT EDİYORUM. BU NEDENLE İŞYERİNDE ÇALIŞMAYA AYNEN DEVAM EDECEĞİMİ KABUL VE TAAHHÜT EDİYORUM.

İŞ BU İBRANAMEYİ GAYRİKABİLİRÜCU OLARAK HİÇBİR BASKI VE ETKİ ALTINDA KALMADAN KENDİ ARZU VE İSTEĞİMLE OKUYARAK , İMZAM İLE ONAYLADIM.

TAKSİT TABLOSU

S.NO ÖDEME TARİHİ ÖDENECEK TUTAR
1- 25.06.2013 1017,63 TL.-
2- 25.07.2013 1020,00 TL.-
TOPLAM TAZMİNAT ALACAĞI = 2037,63 TL

İŞÇİ ADI-SOYADI İŞÇİNİN İMZASI TARİH

TANIK ( İŞÇİ KADROSU ) TANIK ( İDARİ KADRO)
ADI-SOYADI İMZASI

GENEL MÜDÜR YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Sskdan yazı getiren işçiler gerekli şartları taşıyorsa kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir.Ancak bu yazıyı almak ile birlikte işçi bir daha başka bir işyerinde çalışmayacağını beyan etmiş/taahhüt etmiş oluyor.
Ancak uygulamada karşılaşılan olaylarda işçilerin belli bir süre sonra tekrar çalışmaya başladıkları görülmüştür.Olay mahkemelere taşınınca da mahkemelere yapılan itirazlarda geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olduklarını beyan ediyorlar, bunun içinde işten çıktıktan sonra 1 ay gibi makul bir sürenin yettiği görüşü hakimdir.

Ara ibranamelerin hiç bir anlamı yoktur, sadece ödeme belgesi niteliği taşırlar.Ödediğiniz parayı belgelemiş oluyorsunuz.
İşçi işyerinde çalışmaya devam ettiğini kanıtladıktan sonra, kıdemi son maaşı üzerinden hesaplanır.

Îscinin tekrar calîsmasinda yasal olarak bir engel yok, ertesi gun de calismaya baslayabilir.
Burada sorun, isverin durumu takip edip iscinin gercekte fesih sebebinin sadece tazminatini almak ve baska bir yerde calismak oldugunu iddia edip dava acmasiyla ortaya cikabilir. Ayni isyerinde devam ediyorsa ertesi gun de giris yapiabilir + yapilmasi gerekir.
Odenen miktar, kidem tazminati avansidir, sonraki tazminat hesaplamasinda, toplam sure ve son ùcret uzerinden hesaplanir, daha once odenmis olan rakam
(sure degil ! ) hesaptan dusulur.

Merhaba arkadaşlar,
Sgk'dan 15 yıl 3600 gün emeklilik yazısı getiren işçiye kıdem tazminatı ödemesi yapıldıktan sonra tekrar aynı işyerinde
devam etmesi için nasıl bir işlem yapılmalıdır ?

1- ) uygulama Bazı işyerleri ile yaptigim gorusmelerde, 15 yilini doldurup kidemini hak eden fakat isyerinde calismaya devam edecek kisilerin cikisini yaparken, ssk'dan resmi cikislarinin yapildigi, 1 ay sigortasiz calistirildigi, 1 ay sonra tekrar resmi olarak isyerine sifirdan giris yapildigini ogrendim. bu uygulama doğru mu ?

_______________________/______________________________________________________________________________________
2-uygulama biz işyerimizde şu uygulamayı yapıyoruz.
işçi sgk'dan tazminat yazısını getirdikten sonra işçi ile ara ibraname yapıp.tazminat bordrosu düzenleniyoruz.
işe giriş tarihi = 01.01.2010
işten çıkış tarihi = 01.01.2012
tazminat = 2000 tl olsun
yalnız sgk'dan çıkış yapmıyoruz.bu tarihe kadar tazminat bordrosu tahakkuk ettiyoruz.eğer çalışan bu tarihten itibaren 3 yıl çalışıp
işveren tarafından işyeriden çıkartılırsa tazminat hesaplama başlama tarihi = 01.01.2012 3 yıl çıkış tarihi de = 01.01.2015
3000 tl olarak ödemesi yapılıp sgk'dan çıkışı yapılıyor.İBRANAME ÖRNEĞİ EKTEDİR.
siz ce hangi uygulama doğru
MUVAFAKATNAME

İŞYERİ ÜNVANI :
İŞYERİ VERGİ NO :
İŞYERİ VD :
İŞÇİ :
TC KİMLİK NO :
ÇALIŞTIĞI DÖNEM : 20.06.2011 – 02.05.2013 TARİHLERİ ARASI

Bu güne kadar yukarıda belirtmiş olduğum tarihler içerisinde xxxxxxxxxxxx ‘nde çalıştım ve halen çalışmaya devam etmekteyim.
İşyerinde çalışmaya başladığım dönemden bu yana TEKSTİL bölümünde çalışmaktayım.Bu bölümdeki görev tanımıma göre yapacağım işler ;
1-………………………
2-……………………..
3-…………………….

Bu görevler dahilinde tarafıma verilen işleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmayı kabul ediyorum.Bunun dışında bölüm değişikliği olursa , işverenimin vereceği teklifi kanunlar dahilinde tarafıma tanına süre içinde kabul veya / red olarak bildireceğim.

ÇALIŞTIĞIM SÜRE İÇİNDE ÇALIŞMIŞ BULUNDUĞUM NORMAL GÜNLERİN , GEREKTİĞİNDE İŞVERENİMİN TARAFIMA BİLDİRDİĞİ VE KABUL EDEREK ÇALIŞTIĞIM HAFTA TATİLLERİNİN , HAFTA İÇİNDE YAPMIŞ BULUNDUĞUM FAZLA MESAİLERİMİN , HAFTA TATİLİ VE GENEL TATİLLERDE YAPMIŞ OLDUĞUM FAZLA MESAİLERİMİN , YILLIK İZİNLERİMİN ÜCRETİMİ , HER TÜRLÜ SOSYAL HAKKIMI ,YASALARDAN VE HİZMET AKDİNDEN DOĞAN KIDEM TAZMİNATIMI VE TÜM ALACAKLARIMI İŞ BUGÜN TARİHİ İTİBARİYLE AŞAĞIDA BELİRTTİĞİMİZ TAKSİT TABLOSU UYARINCA TARAFIMA ÖDENDİĞİNDE TAMAMEN VE NAKDEN ALMIŞ OLACAĞIM.

BU BELGE DÜZENLENDİĞİ TARİHE KADAR OLAN DÖNEMİ İÇERDİĞİNDEN VE BUGÜNE KADAR OLAN TÜM ALACAKLARIMI KIDEM TAZMİNATIM DA DAHİL OLMAK ÜZERE ALDIĞIM VE TAKSİT TABLOSU UYARINCA ALACAĞIM İÇİN DÜZENLENMESİNDE VE İMZALAMAMDA HİÇBİR SAKINCA GÖRMEDİM.HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TAKSİT TABLOSUNDAKİ ÖDEMELERE UYULMADIĞI TAKDİRDE ÖNCELİKLE YAZILI UZLAŞMA YÖNTEMİYLE AKABİNDE ÇÖZÜM BULUNAMAMASI HALİNDE YASAL YOLLA TALEP EDECEĞİM.

ANCAK, TAAHHÜT EDİLEN TOPLAM ALACAĞIMIN TARAFIMA ÖDENMESİYLE BİRLİKTE VEYAHUT İŞ BU ANLAŞMAYI KABUL VE İMZA ETMEME RAĞMEN, İŞ AKDİMİ HAKLI BİR NEDENİM OLMADAN (EMEKLİLİK HAKLARIMI ELDE ETMEMDEN DOLAYI İŞ AKDİNİ FESH EDEREK ALACAK-TAZMİNAT TALEBİNDE BULUNMA HARİÇ) FESH ETMEM HALİNDE, İŞVERENİME İHBAR TAZMİNATI İLE İŞİN AKSAMASINDAN KAYNAKLANAN ZARAR TUTARINI İLK TALEP HALİNDE İŞVERENİME ÖDEMEYİ KABUL VE TAAHHÜT EDİYORUM. BU NEDENLE İŞYERİNDE ÇALIŞMAYA AYNEN DEVAM EDECEĞİMİ KABUL VE TAAHHÜT EDİYORUM.

İŞ BU İBRANAMEYİ GAYRİKABİLİRÜCU OLARAK HİÇBİR BASKI VE ETKİ ALTINDA KALMADAN KENDİ ARZU VE İSTEĞİMLE OKUYARAK , İMZAM İLE ONAYLADIM.

TAKSİT TABLOSU

S.NO ÖDEME TARİHİ ÖDENECEK TUTAR
1- 25.06.2013 1017,63 TL.-
2- 25.07.2013 1020,00 TL.-
TOPLAM TAZMİNAT ALACAĞI = 2037,63 TL

İŞÇİ ADI-SOYADI İŞÇİNİN İMZASI TARİH

TANIK ( İŞÇİ KADROSU ) TANIK ( İDARİ KADRO)
ADI-SOYADI İMZASI

GENEL MÜDÜR YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Günaydın keremcem beyin dediği gibi son işvereni sorun çıkarmıyorsa ertesi günü işe başlar. Moderatörün dediğide ibraname bir ödeme belgesidir.. Burada anlamadığım çıkış niye yapmıyorsunuz İAB'de nokta atışlı çıkış kodu 14 var.
Ertesi günüde girişini yap işini sağlama al.
Çünki ileride çıkış yapılmadan devam edilmesi İşveren aleyhine bir durum yaratırmı ? onu sakin kafayla düşünmek lazım..

Îscinin tekrar calîsmasinda yasal olarak bir engel yok, ertesi gun de calismaya baslayabilir.
Burada sorun, isverin durumu takip edip iscinin gercekte fesih sebebinin sadece tazminatini almak ve baska bir yerde calismak oldugunu iddia edip dava acmasiyla ortaya cikabilir. Ayni isyerinde devam ediyorsa ertesi gun de giris yapiabilir + yapilmasi gerekir.
Odenen miktar, kidem tazminati avansidir, sonraki tazminat hesaplamasinda, toplam sure ve son ùcret uzerinden hesaplanir, daha once odenmis olan rakam

Tabi doğru olan bu uygulamadır. Çalışma hakkı anayasal bir hakdır, kısıtlanamaz. İşçinin kötü niyetle tazminat almak için ayrıldığı ve hemen tekrar aynı işyerinde (veya başka yerde ) çalışmaya başladığı öne sürülerek muvazaa iddiaları yapılmaktadır.
Öncelikle işveren de elemanı çalıştırmak istiyorsa yasal bir engel yoktur.
Çalışan tazminatı alır. Çalışmaya devam eder. Daha sonra iş akdi kıdem gerekecek şekilde sona ererse süreler toplanır. istifaen sona ererse ek birşey ödenmez.

bu kıdem tazminat avası pek mantıklı gelmiyor bana..bu nedemek ? tazminat avansı ? gerçekleşmezse ne olacak ?

bence o tarihte hesap kesilir.bundan sonraki çalışmaları son ücret üzerinden değerlendirilir.

bu kıdem tazminat avası pek mantıklı gelmiyor bana..bu nedemek ? tazminat avansı ? gerçekleşmezse ne olacak ?

bence o tarihte hesap kesilir.bundan sonraki çalışmaları son ücret üzerinden değerlendirilir.

Sayın aşkınbulduk kesinlikle öyle değil;

İşçi işyerinde çalışmaya devam ediyorsa, bu yapılan ödeme kıdem tazminatı ödemesi gibi görülmüyor.İlerde olurda hak ederse ödenecek olan kıdem tazminatına avans sayılır/mahsup edilir.Sayısız dava gördüm, bizzat kendimde taraf oldum, işçi kesin çıkışı yapılmadan bu şekilde yapılan ödemeler hesabı kesmez, son çıktığı tarih üzerinden ödenen maaş üzerinden hesaplanır tazminatı.
Aslında bu tür yapılan ödemlere de karşıyım, işçinin belki ilerde kendi isteği ile çıkacak, belki kıdeme hak kazanmadan bir çıkışı olacak.Onun için ödemeyi kesinlikle bu şekilde yapmamak gerekir.

tamamda üstadım,işçi kesin çıkış yapılmadan demişsiniz,

kesin çıkışı olacak zaten ( sgk dan aldığı yazıya istinaden )
tazminatını vereceksiniz..

sonra tekrar isteğe bağlı işe alınırsa ..bütün hakları yeniden,sıfırdan başlar düşüncesindeyim..

sonra tekrar isteğe bağlı işe alınırsa ..bütün hakları yeniden,sıfırdan başlar düşüncesindeyim..

Bu konuda mevzuat açık. Yani yaşdan beklemek için ayrıldı. Tazminatını aldı, sonra tekrar çalışmaya başladı. Eğer iş akdi kıdem gerektirecek şekilde sona ererse kıdem tazminatı süre olarak ilk giriş tarihinden hesaplanır,son ücret baz alınır ve önce ödenen tazminat toplamdan düşülür.
Eğer ikinci defa iş akdi tazminatı gerektirmeyecek şekilde sona ererse( genellikle istifa hali) Bu durumda artık birşey ödenmeyeceği tabiidir.

İşçide bu şekilde beyan ediyor ve problem çıkarmıyor ise, tamamdır.Ancak ilerde ne olur bilinmez.Onun için garantiye almak adına tazminatı verilerek işten çıkarılan işçinin tekrar çalıştırılmaya başlanmadan önce arada boşluk olursa, bir iki hafta, bir ay dinlendirilirse iyi olur, ben müşterilerimize bu şekilde tavsiye ediyorum.

İyi günler.

Sayın Aşkınbuluk ile yukarıda yazdığım gibi mutlaka kod 14 çıkış kodu ile çıkış yapılması gerektiği ile tüm haklarının sıfırlanacağı konusunda hem fikirim.... her ne kadar yargıtay Çıkış yapılmadan kıdem tazminatına mahsus avans ödemesi için yapılan ibranameyi dikkate alıyorsada. Ben yapmazdım..
saygılarımla.