178 Milyar TL'lik Matrah Farkını Meclis Düzeltti

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,705
Konum
İSTANBUL
178 milyar TL'lik matrah farkını Meclis düzelttiMaliye Bakanlığı'na bağlı gelir kontrolörlerinin 2008 yılında bulduğu 190 milyar TL matrah farkının 178 milyarının TBMM'de yapılan bir düzenleme ile mükellefler lehine affedildiği belirlendi.

Maliye Bakanlığı, pazartesi günü yaptığı yazılı basın açıklamasında, gelirler kontrolörlerinin 2008 yılında 190 milyar TL matrah farkı bulduğunu belirtti. Oysa bu matrah farkının yüzde 93,4'lük bölümü yani 178.1 milyar TL'lik kısmının kontrolörler ile bankalardan oluşan mükellef grubu arasında yorum tartışmasına neden olduğu; tartışmanın mükellefler lehine Meclis'te yapılan bir yasal düzenlemeyle çözüldüğü belirlendi.
Kontrolörler, incelemeler sırasında şimdiye kadar beyan edilmeyen menkul kıymet yatırım fonları işlemlerinden BSMV alınması gerektiğini ileri sürerek 178.1 milyar TL matrah farkı çıkarmıştı. Kontrolörler, bu matrah farkına dayalı olarak vergi aslı ve cezası olmak üzere bankalardan 730 milyon TL'nin üzerinde tahsilat yapılmasını istemişti. Bunun üzerine bankalar Maliye Bakanlığı ile görüşmüş ve aslında BSMV'nin alınmaması gerektiği konusunda anlaşmaya varılmıştı. Yorum farkını düzeltmek içinse bu yıl şubat ayında çıkarılan 5838 sayılı yasada, konuya ilişkin af getirilmişti. Ayrıca aynı yasayla, bundan sonra yatırım fonlarının sermaye piyasalarında yaptığı işlemlerin BSMV'den muaf tutulacağı net biçimde ifade edilmişti.

Olay nasıl gelişti
2008 yılında gelirler kontrolörleri Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) incelemeleri sırasında bankalar ile yatırım ortaklıklarında 178.1 milyar liralık matrah farkı buldu. BSMV'de bulunan fark, bankaların ya da banka dışındaki yatırım fonlarının fonlar üzerinden yaptıkları işlemlere ilişkin yorum farkından kaynaklandı. Kontrolörler şimdiye kadar alınmayan BSMV'nin bundan sonra alınması gerektiği yorumunu yaptılar. Kontrolörler, bu fonların ve yatırım ortaklıklarının 178.1 milyar liralık işleminden dolayı matrah farkı çıkartarak 366.6 milyon TL BSMV hesapladı ve bu vergi ödenmediği için buna da 366.6 milyon lira ceza kesilmesini istedi. Bir yorum farkının bankalara faturası toplam 733.2 milyon lira oldu.

Af getirildi
Bunun üzerine Maliye ile bankaların yaptığı görüşmelerde, ortaya konulan matrah farkının "yorum farklılığından" kaynaklandığı anlaşıldı. Maliye de Meclis'e gönderilen bir yasaya madde ekleterek bu konuya ilişkin geriye doğru af getirdi. 18 Şubat 2009 tarihinde Meclis'in çıkardığı 5838 Sayılı Yasanın Geçici 1'inci maddesinde, "Menkul kıymet yatırım fonlarının sermaye piyasalarında yaptıkları işlemlerle ilgili olarak, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemler için banka ve sigorta muameleleri vergisi tarhiyatı yapılmaz, daha önce yapılan tarhiyatlardan vazgeçilir, tahakkuk eden tutarlar terkin edilir. Tahsil edilmiş tutarlar red ve iade edilmez" denildi. Yani Maliye, tahakkuk etmiş olan vergileri sildi ama tahsil ettiği vergiyi geri ödemedi. Bankacıların verdiği bilgiye göre, kesilen cezanın bir kısmı ödenmişti. Bunun da cezanın yüzde 20-25'i oranında olduğu ifade ediliyor.

Artık kesinlikle BSMV'den istisna
Bu arada BSMV'nin bu yönüne ilişkin kalıcı düzenleme de yapıldı. 5838 sayılı aynı yasada, sorun yaratan yorum farkı yasal değişiklikle açıklığa kavuşturuldu. Yasanın 32'nci maddesine "6802 Sayılı Gider Vergileri Kanunu'nun 29'uncu maddesinin birinci fıkrasının (t) bendinde yer alan ?Emeklilik yatırım fonlarının' ibaresi ?Emeklilik yatırım fonlarının, menkul kıymet yatırım fonlarının ve menkul kıymet yatırım ortaklıklarının' şeklinde değiştirilmiştir" ifadesi eklendi. 6802 sayılı yasa "Gider Vergileri Yasası" adını taşıyor. Bu yasanın 29'uncu maddesinde de BSMV'nin hangi hallerde alınmayacağı düzenleniyor. Yani şubat ayında yapılan düzenlemeden sonra istisna düzenlemesi, "(Değişik ibare: 18/02/2009-5838 S.K./32.mad) Emeklilik yatırım fonlarının, menkul kıymet yatırım fonlarının ve menkul kıymet yatırım ortaklıklarının, sermaye piyasalarında yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri paralar" haline dönüştü. Böylece artık bankalar ya da banka dışındaki yatırım ortaklarının sermaye piyasasında yaptıkları bu tip işlemlerden BSMV alınmayacak.
MALİYE: İNCELEME DOĞAN'A ÖZEL DEĞİL
Maliye Bakanlığı, Doğan Yayın Holding'in kasıtlı olarak incelenmediğini ve bu iddialardan rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, medya sektörünün büyük çoğunluğunun vergi incelemesine tabi tutulduğu belirtildi. Maliye Bakanlığı, bir açıklama yaparak Doğan Yayın Holding ve bağlı ortaklıklar hakkında düzenlenen vergi incelemelerinin siyasi düşünce veya taleple yapılmadığı belirtildi. Bakanlık vergi cezası kesilen mükelleflerin uzlaşma ve indirim haklarından yararlanabilecekleri gibi dava açma hakkına da sahip olduklarını hatırlattı. Sadece Doğan Grubu'nun incelenmediğini açıklayan Maliye, vergi mahremiyeti nedeniyle diğer incelemeler hakkında da bilgi veremeyeceğini belirtti.

VOA: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GELECEĞİNE İLİŞKİN KAYGILAR ARTIYOR
Amerika'nın Sesi Radyosu (VOA), Doğan Grubu'na kesilen vergi cezasını işlediği yorumunda, Türkiye'de basın özgürlüğünün geleceği üzerindeki endişelerin arttığını ve bunun, Türkiye'nin AB'ye katılma girişimine zarar verebilecek konulardan biri olduğunu bildirdi. Dorian Jones imzalı değerlendirmede, Türkiye'de ülkenin en büyük medya grubunun 2.5 milyar dolarlık vergi cezasına çarptırıldığını belirterek, cezanın Türkiye'de bir şirkete kesilen en büyük vergi cezası olduğu kaydedildi. Cezanın şubat ayında Doğan Medya Grubu'na kesilen 500 milyon dolarlık bir başka cezayı izlediği kaydedilen yorumda, "Cezalar, grup, Alman kökenli bir Türk yardım teşkilatının dolandırıcılık olayıyla hükümetin ilişkisi hakkında iddiaları yayımladıktan sonra geldi" denildi. ANKA

TÜRKONFED: CEZA SİYASİ BASKI ARACI OLARAK MI KULLANILIYOR
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Celal Beysel, iş insanlarının, Türkiye'de vergi cezalarının siyasi baskı aracı olarak kullanılıp kullanılmadığı hususunda tereddütlerinin daima olduğunu belirtti. Beysel açıklamasında, vergi kaçaklarına izin verilmemesini her zaman savunduklarını, ancak son uygulamaların ceza sisteminin bir baskı aracı olarak kullanıldığı endişesi yarattığını ifade etti. Açıklamada, "Son günlerde bir medya kuruluşunun, Maliye tarafından takibe alınıp kuruluşun çökmesine neden olabilecek bir ceza almasını bu bağlamda endişeyle izlemekteyiz. Denetimin ve cezanın, Başbakan'ın ilgili kuruluşu siyasi söylevlerinde hedef göstermesinden sonra gelmesi ve oranının bu kurumu ortadan kaldırmaya yetecek büyüklükte olması, bu karmaşık konudaki tereddüdümüzün kaynağıdır" denildi.

REFERANS

İlginç bir yazı Demekki Maliyecilerde ölümcül hata yapabiliyorlar.Buda bize meslekte daha dikkatli olmamızı ve daha çok okuyup araştırmamızı gerektiryor

ferhat
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: 178 Milyar TL'lik Matrah Farkını Meclis Düzeltti

Hata değil sn. Ferhat;

Bu yönlendirmedir. Siyasi baskı unsuru olarak kullanma amacıyla yapılmıştır.


Yeni birşey değildir tabi hep olmuştur ama şimdi basın kuruluşu olayında baya bi kendini aşmış mali idare...
 
Üst