19.03.2015 Tarihli Uygulama Tebliği

merhaba,
19.03.2015 tarihinde yayınlanan uygulama tebliğinde,
İşyerlerinde kısmi zamanlı (part-time) olarak çalışan sigortalılar için düzenlenmiş olan yazılı sözleşmenin noterden tasdikli olması zorunlu değildir. Kısmi süreli çalışmalara ait iş sözleşmesi noterden onaysız ve yasal süresi dışında verilmiş ise, verildiği ay ve sonrası için hüküm ifade edecektir. Kısmi iş sözleşmesinin, Ynetmelöiğin 10 numaralı ekinde yayınlanan “Eksik Gün Bildirim Formu” ekinde ve aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken yasal süre içinde Kuruma verilmiş olması kaydıyla, söz konusu form ve sözleşme işverenlerden, sözleşme süresi boyunca, her ay tekrar istenilmeyecektir. deniliyor.

yani burada part-time sözleşmesini bir kere verdiğimizde bundan sonraki aylar için ek10 formu vermemize gerek kalmıyor diye anlıyorum.
yorumlarınız nedir.

Aynen anladığınız gibi. İlk ay verdikten sonra sözleşmeyi ve formu bir daha vermenize gerek yok. Sözleşme yenilenirse tekrar verilmesi gerekir bunu unutmayın.

yalnız ek10 verilmesi 10 işçinin altında çalıştıran firmalar için geçerli sanırım ??

Hayır bir kere form ve ekinde sözleşme verdikten sonra sözleşmede değişiklik olmadıkça bir daha ne form nede sözleşme verilmesine gerek yok. Tabii bu sözleşme dışında başka nedenlerle eksik gün formu verilmesini gerektiren durumlar olursa verilir.

100 çalışanım var.
mart ayında 1 kişi aldım işe part time olarak çalışmak üzere.
işe giriş bildirgesinde gün sayısını zaten işaretlemiştim.
1 defaya mahsus ek 10 vermeliyim mi diyorsunuz.
anlayamadım...

Arkadaşlar bu uygulama mart 2015 döneminden itibaren geçerli mi yoksa nisan döneminde mi uygulamaya başlayalım ?

100 çalışanım var.
mart ayında 1 kişi aldım işe part time olarak çalışmak üzere.
işe giriş bildirgesinde gün sayısını zaten işaretlemiştim.
1 defaya mahsus ek 10 vermeliyim mi diyorsunuz.
anlayamadım...

İlk girdiği ayda 1 kez verildikten sonra sözleşmede değişiklik olmadığı sürece sonraki aylarda verilmeyecektir. Ancak 10 kişi ve üzeri çalışanınız olduğu için siz hiç vermeyeceksiniz.