2-Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi hak.

esanss77

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba,

deneme süresinde işten ayrılmak isteyen personelden istifa alıyorduk çıkış bildirimi de 03-istifa olarak yapıyoruz.fakat denetme sonrasında yaptığımız işlemin yalnış olduğu bilgisi verildi deneme süresinde işten ayrılacak personel nasıl bir dilekçe yazması gerekir?

Ynt: 2-Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi hak.

esanss77 ' Alıntı:
... çıkış bildirimi de 03-istifa olarak yapıyoruz....
Bunun yerine "deneme süresi içinde işçi fesh" olanı seçmelisiniz.

Dilekçe derken özel bir dilekçesi olduğunu sanmıyorum.Yalnız istifa yazısını yazarken personel Deneme Sürem İçerisinde Sözleşmemi Fesh Ediyorum diye belirtebilir.

.......................................................şt.ne

........................................................./...................adresinde kurulu ...................ünvanlı işyerinizde ..../.../.... tarihinde işe başladım.

Kendi istek ve irademle deneme süresi içinde .../..../...... tarih ve gün iş sözleşmesini feshediyorum.

Bilgi ve gereğini arz ederim

Tarih
Adı-soyadı
T.C.Kimlik NO.
İmza
(Bu şekilde olabilir.Tabi burada "istifa" ediyorum denilsede,bu durumda iş ilişkisi bu defa istifa nedeniyla sona ermiş olur düşüncesindeyim.)

Deneme süresi içerisinde habersiz işe gelmeyen personel için, noterden ihtar çekmemize gerek var mı?

3 günlük tutanak yeterli değil mi?

Deneme süresi içindede olsa,dışındada olsa asıl olan işcinin devamsızlık nedeninin araştırılmasıdır.Hatta işcinin bilgisinede başvurulmalıdır.Devamsızlıkta bulunduğu süreler(günler) iş günleri olmalıdır.
Şayet devamsızlık nedeni,kabül edilebilir nitelikde ise sorun yok,değil ise ağırlık derecesine göre disiplin işlemi uygulanmalı, fesih yapılması gereken son işlem olmalıdır.
Bu konuda iş sözleşmesi hükümleri, disiplin cezası verilmesinde önem arzeder çünkü bağlayıcıdır.
4857/M.25/2 kapsamında,izinsiz ve kabül edilebilir özür(mazeret)durumu yok ise,bu takdirde fesih sözkonusu olacaktır.
İşci devamsızlık sonunda işyerine gelmiş ise gerekl işlemi işyerindede yapabilirsiniz,gelmiyor-gelmedi ise dosyasındaki adresine bildirim yapmanız(noter kanalı daha muteber)uygundur.
İşcinin devamsızlıkta bulunduğu her gün için ,ayrı ayrı mahallinde ve şahitler yanında bu durum tutanak altına alınmalıdır.
İşyerinizde takip açısından ,iş günlerine ait imza çizelgesi yada elektronik sistem var ise bunlarda tespit ve ispat açısından tutanak ların ekine alınmalıdır.