2. Dönem Geçici Vergi

• Konbuyu başlatan stajyer35
  • Başlangıç tarihi
S

stajyer35

Ziyaretçi
serbest meslek erbabının geçici vergisini yapıyodum bir yerde kafam karıştı. Beyannemeyi ilk önce örnek beyannamede elde yapıyodum ama bdp ye uyarladığımda elimdekine benzemedi bide sizlere sorsam yardımcı olabilirmisiniz.. bakın veriler aynen şöyle;

6 aylık hasılatı...................................7.265,27
6 aylık giderleri.................................6.598,48

KAR................................................... 666,79
1.dönem hes.geçici vergi.................. 336,45
Tevkifat tutarı .................................. 524,32
Son.Dön.Devr.Tevkifat Tutarı....................... 187,87
(tevkifat sadece 1.dönemde şubat ve mart ayında kesilmiş, 2.dönemde kesilen tevkifat tutarı yok)

ben burdan beyanname üzerinde işlem yaptığımda,
2.dönem hesaplanan geçici vergiyi 100,02 olarak buldum. Önceki dönem hes.geçici vergi sütununa 336,45 i yazdım. Mahsup edilecek tevkifat tutarına ise 2.dönemde yapılan tevkifat tutarı ile 1.dönem beyannamesindeki sonraki dönem devreden tevkifat tutarının toplamını yazdım. Ama 2.dönem tevkifat olmadığı için direkt devreden tevkifat tutarını yazdım yani 187,87. Sonra Mahsup edilecek geçici vergi tevkifat tutarı toplamınada 336,45+187,87 toplamı yani 524,32'yi yazdım. Benim yaptığıma göre ödenecek vergi çıkmıyor ama 524,32-100,02 yani 424,30 sonraki döneme tevkifat çıkması gerekirken; bu anlattıklarımı bdp de yaptığımda sonraki döneme devreden tevkifat yine 187,87 çıkıyor. Bu tutar çıkmaması lazım..bir yerde yanlışlıkmı yapıyorum.

Benim yaptığım işlemde doldurma ile ilgili bir yanlışlık varmı?

Ynt: 2.dönem Geçici vergi

selam
önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi sutununu boş bırakırsın

Ynt: 2. Dönem Geçici Vergi

arkadaşım sana örnek bir uygulama hazırlayayım;
1. dönem geçici vergi karı 1000tl olsun tevkifatta 200

g.v. matrahı 1000
hes.gec. 150
m.e.tevkifat 200
s.d. devreden 50

2. dönem karı 1500 olsun tevkifat(6.aylık toplam) 250
g.v. matrahı 1500
hes.gec. 225
önceki dön.hes.geçici 150
m.e.tevkifat 250 "150+250=400 400-225=175-"
s.d. devreden 175

eğer II. dönemde tevkifatın yoksa m.e.tevkifat tutarı kısmını boş bırakmalısın

Geçici vergi Beyannamesi üzerinde mahsup edilecek tevkifat tutarına sadece 789 aylarda birikenleri mi yazacağız arkadaşlar ?

hayir 2011 yili ocak ve eylul ayina kadar birikenleri yazacaksiniz.

2 . geçici vergi dönemi itibari ile mahsup etmiş olsak bile mi üstad ?

Selamlar
Bu konu bir kaç defa tartışılmıştır.Yaptığım araştırmalarda şu şekilde beyana aktarılmasının doğru olacağını gördüm.
Şöyle yapılması en doğru olacaktır.

1.geçici vergiye ocak-şubat ve mart aylarının tevkifat tutarlarını yazıyoruz.
Sonraki döneme devreden tevkifat çıkarsa;
2.geçici vergiye, bu devreden tevkifat + nisan,mayıs,haziran aylarına ait tevkifatları ilave ediyoruz.
Yine Sonraki döneme devreden tevkifat çıkarsa;
3.geçici vergiye, 2.dönemden devreden tevkifat + temmuz,ağs ve eylül aylarına ait tevkifatları ilave ediyoruz.
4.dönem bu şekilde devam ediyor.

Özetle;
her dönemde, bir önceki dönemden devreden tevkifat + sadece o döneme ait aylarda oluşan tevkifat

Saygılar.

Ustad cok tesekkur ederim
2. donemde tevkifati duserek Vergi odememizi azaltmisiz yani kullanmisiz ozaman sadece 789 aylarda birikenleri indirecegim degil mi ?

Sirküler No : 2010/47

Tarih : 16.08.2010

Konu : Geçici Vergi Beyannamesi Uygulama Örneği

Muhtelif zamanlarda mükelleflerimizden gelen sorularda doğrultusunda Geçici Vergi Beyannamesi düzenlemesi ile ilgili olarak, özellikle kesinti yoluyla ödenen vergilerin beyannamede gösterilmesi ve sonraki döneme devreden tevkifat olması durumunda beyannamenin nasıl doldurulacağı konusunda tereddütler oluştuğu görülmüştür.

Tereddütlerin giderilmesi amacıyla, kesinti yoluyla ödenen vergilerinde yer aldığı, bir yıla ait dört adet örnek geçici vergi beyannamesi hazırlanarak tarafınıza sunulmuştur.

Örneklerde her geçici vergi dönemi sonucunda oluşan ticari kar, kanunen kabul edilmeyen giderler ve ilgili dönemde tarafımızdan kesilerek sorumlular tarafından vergi dairelerine yatırılan vergiler verilmiştir. Örneklerimizde geçmiş yıllar zararları ile başkaca bir indirim ve istisna bulunmadığı varsayılmıştır.

Konu hakkında ilave bilgiye ihtiyaç duyulması halinde lütfen bizimle temasa geçiniz.

ÖRNEK:

1.Geçici Vergi Dönemi (Ocak- Şubat-Mart)

Ticari Kar : 90.000,00 TL

KKEG : 10.000,00 TL

Bu Döneme Ait Mahsup Edilecek Tevkifat Tutar : 3.000,00 TL

2.Geçici Vergi Dönemi (Nisan-Mayıs-Haziran)

Ticari Kar : 150.000,00 TL

KKEG : 15.000,00 TL

Bu Döneme Ait Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı : 1.000,00 TL

3.Geçici Vergi Dönemi (Temmuz-Ağustos-Eylül)

Ticari Kar : 70.000,00 TL

KKEG : 20.000,00 TL

Bu Döneme Ait Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı : 1.500,00 TL

4.Geçici Vergi Dönemi (Ekim-Kasım-Aralık)

Ticari Kar : 200.000,00 TL

KKEG : 25.000,00 TL

Bu Döneme Ait Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı : 500,00 TL

*Beyannamede bu satıra önceki dönem ödenen vergi tutarı değil, önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi tutarı yazılmalıdır.

**Beyannamede bu satıra sadece ilgili döneme (örneğe göre Nisan-Mayıs-Haziran dönemine)

ait tevkifat tutarı yazılmalıdır.

Bu yazı kafamı karıştırdı da

***4. Dönemde 2.000,00 TL olarak beyan edilen tevkifat tutarı, 3.dönemden devreden 1.500,00 TL tutarındaki tevkifat tutarı ile 4.döneme ait 500,00 TL tutarındaki tevkifat tutarının toplamıdır.

Merhaba,bu işe yeni başladım.Ve işletmelerde geçici hazırlıyoruz.Hesap özetinde dönem sonu mevcudu yazan yere hangi rakamı yazmamız gerektiğini nasıl hesaplarız?Örneğin Dönem Başı Mevcudu 10345,10 ve Dönem İçi Net Alışlar 22319,08 dir.Satışlar 44448,72 ise dönem sonu mevcudu yazan kısma ne yazmalıyız?Nasıl hesaplanır?Şimdiden teşekkürler

Selamlar
Bu sorunun a+b-c=şudur... gibi belli bir formülü yoktur.Maliyet çalışması yapacaksınız -ki bu da 1-2 cümle ile anlatılacak bişey değildir.Maliyet yönteminize göre değişir. (veya kar-zarar hesaplama yönteminize göre)
Dönem sonu stoğa ne yazılır.

1- İşyerinden 9.ay sonu fiili stok miktarı ve tutarı alınır.Direkt yerine yazılır.Kar-zarar ne çıkarsa o..
2- Ortalama kar marjı üzerinden maliyet hesaplanır.Bu sektöre ve sektörün kar marjıı oranına göre değişir.

İşe yeni başladım derken..Eleman mısınız,meslek mensubu mu?Mensupsanız zaten bunu biliyor olmanız gerekir.
Elemansanız,normalde bu hesaplamayı meslek mensubu yapar kararı verir ve siz uygularsınız.
Özetle sorunuzun cevabının verdiğiniz rakamlarla ilgisi yoktur.Ama verdiğiniz rakamlara göre eldeki tüm stok satlmışsa %36 gibi bir karlılık oranı var. Fakat bu,havada bir bilgidir.Çünkü alış,satış arasında 11.784 lira kar var.(ki bu brüt kardır) Bu kar normal mi,giderler ne kadar,bu karlılığa rağmen elde hala stok var mı?Firma ne iş yapar?Geçmiş dönemlerde hesaplamalar nasıl yapılmış.
Bunlar cevaplamak için firmayı tanımak lazım.
Bak 1-2 cümle dedim..Kaç cümle kurdum :)

Saygılar

Sayın Paradigma;

Dönembaşı mal mevcudu + dönemiçi net alışlar toplamınızdan satışların maliyetini düşmeniz gerekir. Ancak sayın twolf'un da belirtmiş olduğu gibi satışların maliyetini hesaplamak, sizin işletmeden elde edeceğiniz verilerin nitelik ve niceliğine göre fiili olarak veya perakende yöntemi ile hesaplanabilir.

İyi Çalışmalar...