2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar

Ynt: 2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar

buarada itiraz ettiğimi ve itirazımı dilekçede de belirtiğimi ve kendisinede komisyonada faxsladığımı söyledim.elime geçti demedi .arada kaynadı söylediğim galiba :) dilekçemi burdada size kopyalıcam arkadaşlar.

ebabil paylaşım için teşekkürler..

ebabil kardeş yazdıkların ve aldığın cevaplarda kesinlikle doğruluk payı vardır yücel beyle bende tanışma fırsatı buldum ve gerçekten samımi cevaplarında da dürüst olduğuna eminim fakat şu 25 alanların hepsi geçmiş lafına takıldım kaldım bir kişi 50 yi bile bulamıyorsa nasıl 25 den geçer şayet telefonda söylediğin 22 alan kişi benim bu durumda bende itiraz hakkım olduğunu düşünüyorum şayet benımde cevap sonuc olarak 171600 madem yanlış yaptık bu sonucu nasıl çıkardığımı anlamıyorum vede 25 alanlar geçiyorsa 22 almakla en büyük haksızlığı ve de kasıtlı olarak yapılmış bir davranış olarak yorumluyorum vede sınavların geç açıklanmasından dolayıdır martta olan maliyet sınavına girmeyeceğim geçen zamandan ve emeklerimizden bizlere yazık yapılacaksa açılan mahkeme mi olur örgütlenmemi olur sonuna kadar arkasındayım adaletse herkese adalet eşitlikse herkese eşitlik olmalı.

sayın ebebil bende dilekçe yazıp fakslamayı düşünüyorum nereye fakslamalıyım burada numaraları yayınlarmısın

hakankrl ' Alıntı:
ebabil paylaşım için teşekkürler..
rica ederim, yardımcı olabildiysem bu paylaşımlarla sevindim.
buarada sibel sende hiç hiç almamn gereken oranı %100 alarak hata yaptıysan ama aynı hatayla bir başkası geçmişse muhakkak sende itirazın dışında birde itiraz dilekçesi yaz derim.özellikle kağıtları aynı olan kişilerin birinin kalması diğerinin geçmesi durumu üzerinde durulmalı ve altı çizilmeli diye düşünüyorum. ben dilekçemde bu durumuda özellikle belirttim.yolladığım dilekçemi burda sizlerede kopyalıyorum.dilekçe yazmak isteyenlere yardımcı olur belki.gerçi dilekçeden çok mektupgibi oldu,içimi döktüm ,en azından rahatladım.

TESMER BAŞKANLIĞINA
ANKARA

05/06/ Aralık 2009 tarihinde yapılan maliyet muhasebesi sınavına girdim ve
20 alarak başarısız.oldum. Sonuca İtirazımı gerektiği şekilde yaptım. Ancak bazı detayları yazılı olarak ifade etmek istiyorum.

Maliyet muhasebesi sınavında 60 puanlık, 4 şıktan oluşan 1. Sorunun a - b - d şıkkını doğru olarak yaptım. (Sınav heyecanıyla soruyu cözerken a,b,c,d diye belirtmeyi unutmuşum ve c şıkkın da yine sınav heyecanıyla dönemim birim maliyeti olark belirtmedim ama birm maliyeti bularak burdan tamamlanan mamül maliyeti ve dsym maiyetini buldum.)

Doğru yaptığımı düşünmemin nedeni sorunun sonundaki sağlamanın 171,600 TL çıkması, zira bu sağlama doğru çıkmasaydı, hata yaptığımı düşünerek başa döner soruyu baştan çözerdim. Kaldı ki murat yayınlarının cevaplarında ve bir çok geçen arkadaşımın cevaplarında karşılaştırma yapınca sonucun 171,600 TL olarak bulunduğunu gördüm.

Sınavda cevabımın doğru olduğunu inanarak 2. soruya geçtim ve zamanımın yettiği kadar 2.soruyu çözmeye çalıştım ve a şıkını çözdüm. Üzerinden uzun zaman geçtiği için 2 sorunun cevabı hakkında net olarak bir şey söyleyemeyeceğim.
Sınavın sonuna kadar kalıp cevaplarımı tamamlamaya çalıştım ve sınavdan enson çıkan kişi olarak imza attım.

Bu arada görüştüğüm arkadaşlarımdan ve alo maliye.com - stajyer sorunları forumunda bir çok stajyer arkadaşla, 1. sorumuzu karşılaştırdığımızda sağlamayı yani 171,600 ü bulamayan arkadaşların dahi ( geçmeyi beklemedikleri halde ) geçtiklerini gördüm...ve yine sonucu 171,600 olarak bulan bir kaç arkadaşında kaldığını ve benim gibi şaşkınlık içinde olduklarını gördüm ve yine son hakkı olup sınavdan 30 bile beklemeyen kişilerin ruhsatı aldıklarını duydum. Ve birçok kişi benim gibi tek dersten maliyetten kaldılar.

Maliyet muhasebesi dersine bu kadar çalışmış ve sınavdan geçmeyi bekleyen biri olark kalmayı hak ettiğimi düşünmüyorum.temmuz sınavında da benzer bir durumla karşılaşmıştım ve Mart sınavında da artık kendime güvenim kalmadı, açıkcası sınavdan çıkınca geçerim deyip tekrar bu dersi verememekten korkuyorum.

Sınav kağıdımın yeniden okunup değerlendirilmesini rica ediyorum.SAYGILARIMLA.

sayın ebabil yazılan dilekçeyi nereye fakslamalıyız vede ad soyad haricinde neler eklemeliyiz sataj o gibi

sinanyucel ' Alıntı:
sayın ebabil yazılan dilekçeyi nereye fakslamalıyız vede ad soyad haricinde neler eklemeliyiz sataj o gibi
sayın ebabil yazılan dilekçeyi nereye fakslamalıyız vede ad soyad haricinde neler eklemeliyiz staj no gibi

sinanyucel ' Alıntı:
ebabil kardeş yazdıkların ve aldığın cevaplarda kesinlikle doğruluk payı vardır yücel beyle bende tanışma fırsatı buldum ve gerçekten samımi cevaplarında da dürüst olduğuna eminim fakat şu 25 alanların hepsi geçmiş lafına takıldım kaldım bir kişi 50 yi bile bulamıyorsa nasıl 25 den geçer şayet telefonda söylediğin 22 alan kişi benim bu durumda bende itiraz hakkım olduğunu düşünüyorum şayet benımde cevap sonuc olarak 171600 madem yanlış yaptık bu sonucu nasıl çıkardığımı anlamıyorum vede 25 alanlar geçiyorsa 22 almakla en büyük haksızlığı ve de kasıtlı olarak yapılmış bir davranış olarak yorumluyorum vede sınavların geç açıklanmasından dolayıdır martta olan maliyet sınavına girmeyeceğim geçen zamandan ve emeklerimizden bizlere yazık yapılacaksa açılan mahkeme mi olur örgütlenmemi olur sonuna kadar arkasındayım adaletse herkese adalet eşitlikse herkese eşitlik olmalı.
sınava girmeme gibi bir hata sakın yapma derim,kesinlikle pişman olursun.zamn ve emek konusunda kesinlikle haklısın.biliyorum geçmeyi beklerken haksız yere kaldık sınava tekrar girmek zor değil ben giden zamna acıyorum.şimdi ruhsatı alıp ne yapıcam diye plan yapmak varken bizler itirazlarla hakkımızı almaya çalışıyoruz.ama sınavada tepki olark girmessek kendimizden başkasına zarar vermeyiz,zira martın gerçekten çok kolay olacağına inanıyorum çünkü türmobun gözü maliyet hocasında olacak.25 lerin üzeri geçmiş mevzusuna gelirsek hakkaten ben buradaki esas sorulması gereken soruyu gözden kaçırdım.kağıtlardaki notlar sisteme geçirirken türmobmu 25 in üzerini bukadarda olmaz deyip kendi yükseltti yoksa maliyet hocasıyla ortak bi kararmı alındı bilmiyorum.yücel beyi arayan olursa bu konuyu özellikle sorsun derim.22 alan arkadaş aklımda kalmamış tek aklımda kala enyüksek notun 22 olmasıydı bende 20 aldım.gercekten 25 üzeri diye belirlenmişse bu bizlerede çok büyük haksızlık.hele 171,600 bulupta kalmak uykularımı kaçırıyor.

sinanyucel ' Alıntı:
sayın ebebil bende dilekçe yazıp fakslamayı düşünüyorum nereye fakslamalıyım burada numaraları yayınlarmısın
http://www.tesmer.org.tr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1 burda tüm iletişim no ları var.

sinanyucel ' Alıntı:
http://www.tesmer.org.tr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1
ad soyad
tc no
bağlı olduğunuz ili yazın ben sadece bunları yazdım

ebabil ' Alıntı:
sinanyucel ' Alıntı:
sınava girmeme gibi bir hata sakın yapma derim,kesinlikle pişman olursun.zamn ve emek konusunda kesinlikle haklısın.biliyorum geçmeyi beklerken haksız yere kaldık sınava tekrar girmek zor değil ben giden zamna acıyorum.şimdi ruhsatı alıp ne yapıcam diye plan yapmak varken bizler itirazlarla hakkımızı almaya çalışıyoruz.ama sınavada tepki olark girmessek kendimizden başkasına zarar vermeyiz,zira martın gerçekten çok kolay olacağına inanıyorum çünkü türmobun gözü maliyet hocasında olacak.25 lerin üzeri geçmiş mevzusuna gelirsek hakkaten ben buradaki esas sorulması gereken soruyu gözden kaçırdım.kağıtlardaki notlar sisteme geçirirken türmobmu 25 in üzerini bukadarda olmaz deyip kendi yükseltti yoksa maliyet hocasıyla ortak bi kararmı alındı bilmiyorum.yücel beyi arayan olursa bu konuyu özellikle sorsun derim.22 alan arkadaş aklımda kalmamış tek aklımda kala enyüksek notun 22 olmasıydı bende 20 aldım.gercekten 25 üzeri diye belirlenmişse bu bizlerede çok büyük haksızlık.hele 171,600 bulupta kalmak uykularımı kaçırıyor.

ayrıca madem hakkaniyet dikkate alınmıyor 25 üzeri alan değil boş kağıt vermeyen herkesin geçirilmesi lazımdı bu durumda.

Soru cevapları Tesmer'de ne zaman yayınlıyorlardı bilen var mı?

benim dikkat ettiğim kadarı ile itiraz başvuruları bittikten sonra.

he
hakankrl ' Alıntı:
Soru cevapları Tesmer'de ne zaman yayınlıyorlardı bilen var mı?
Herhalde itiraz süresi bitince açıklarlar.

arkadaşlar yücel beyle konuşurken bi konuyu size aktarmayı unuttum onuda ekleyeyim.

gecen temmuz sınavındada benzer bir durum olduğunu söyledim.1 sorunun bizler tarafından ünüversite hocalarına götürüldüğünü hocaların sorunun iptal edilmesi gerektiğini söylediğini,dehanın soruyu cözümüyle bizim soru cözümümüzün aynı oldugunu ve geceriz derken kaldığımızı öğrendiğimizi ve yine dahanın sorusunun çözümünün arkasında durdugunu doğru olduklarını gerekceleriyle sitelerinde yayınladıklarını söyledim.hocada deha neden bir öğrencisinide yanına alıp dava acmalıydı dedi,neden acmadı diye koştu.bende deha aldığı paraya bakıyor umrunda değilki bizlerin kalması.bende odönem cok beklemiştim deha koca dersane ,çözümünün arkasında durur,okadar öğrencisi var,haklarını ararlar ,öğrencilerini ortada bırakmaz diye düşünmüşütm ama,yazık dehaya böyle bidurumu görev üzlenmedi.burdan hazır konu acılmışken DEHA YA SAYGILARIMI SUNUYORUM VE YAZIK DİYORUM BAŞKA BİŞEY DEMİYORUM.yani hoca temmuzdaki durumdanda haberdar .tüm gözler maliyet hocasında.

arkadaşlar ben temmuzda maliyetten girmiş ve geçmiştim için,zde temmuzda maliyet sınavına girmiş olanlar veya bilenler varsa hatırlarki Dehanın yayınladığı cevaplarla aynı değildi tesmerinkiler. ben o zamanda daha tesmer cevapları yayınlamamışken inatla dehanın cevaplarında hata olduğunu savunmuştum nitekim haklı çıktım. bazı şeyleri ezberleyerek değil anlayarak yaptığınız hesaplamayı neden o şekilde yaptığınızı bilerek yapmanız gerekli

aralıkta sorulan soruları bilmiyorum ama eğer açıklayın dediyse herşeyi açık açık görmek istiyor bulduğunuz sonucun ne sonucu olduğunu vs yazmanızı istiyor ve yazmazsanız 3-5 puan değil bayaa bir puan kırıyor.
nitekim temmuz sınavında 1. soru 40, 2.soru 60 puandı
2 sorum tamdı herşeyi açık açık yazmıştım (tesmerin geçmiş yıl sorularını çözerek çalıştığımda ne açıklıkta yazmam gerektiğini ezberlemiştim artık:))
1.soruda da 7 tane mi ne soru vardı
ve ben bu istenenlerden bir tanesinin cevabını eksik bırakmıştım. tam hatırlamıyorum ama örn.stok birim maliyetini sormuş ben stok maliyetini bulmuş arkasında birimini bulmam için stok adedine bölmem gerekirken ben bırakmışım öyle. bi yanlışlık hata yapmamış eksik bırakmıştım tamamen o istenileni sıfır yapsa bile kıracağı puan en fazla 6 olmalıyken 15 puan kırmışlardı haliye 85 aldım.

bu kadar eminim çünkü ben cvp kağıdına yazdıklarımı birebir bana bırakılan soru kağıdına aynen aktarmıştım. ve yayınladıkları cevaplarla karşılaştırdığımda tek fark buydu.

yani diyeceğim o ki neye nekar puan verdikleri belli deği. onların istediği şeye parmak bastıysen yeterli oluyor herhalde.

ayrıca mart sınavına az kaldı deyip girmemezlik yapmayın sonra benim gibi çok pişman olursunuz. kasım 2008 sınavıda çok geç açıklanmış mart sınavına 30 gün kalınca sadece 2 derse martta girmiş ve sonra o kadar pişman oldum ki anlatamam. hatta o mart sınavında hepsine girseydim aralıkta sınava girmeyecek smmm olmuş olacaktım benim resmen 6 ayıma mal oldu mart sınavında 2 derse girmiş olmam. aralık geç açıklandığından hep mart daha kolay tutuluyor.
diğer sınavlar arası 4 ay iken aralık ile mart sınavı arası 3 ay bu yüzden oluyor bu problem. o yüzden sınava az kaldı girmeyecem sınava demeyin inanın çalışmadan geçeceğiniz dersler olacak ;) ;)

mr.veys ' Alıntı:
mr.veys ' Alıntı:
benim maliyetten cevaplarım şöyleydi.

a) miktar sağlaması
dbym = 500 d.ür.tam. = 1.200
d.ür.al. = 1.300 dsym = 600
---------- -----------
1.800 1.800

b) dönemin eşdeğer üretim miktarı
tamamlanma oranları dımm dişç güg

dbym = 500 %100 %50 %60 ---- 250 200
ür.tama= 700 %100 %100 %100 700 700 700
dsym = 600 %100 %50 %50 600 300 300
------- -----------------------------
1.800 1.300 1.250 1.200

c) dönembaşı yarı mamul eşdeğer birim maliyeti
dönemin maliyeti

dimm = 46.800 / 1.300 = 36
dişç = 37.500 / 1,250 = 30
güg = 48.600 / 1.200 = 40,50
----------
106,50 tl/br
dönembaşı maliyeti
dimm : ----
dişç : 9.000/250= 36
güg : 12.600/200=63
-----
99

tamamlanan maliyeti : 1.200*106,50 = 127,800
dsym maliyeti : 600*36 = 21,600
300*30 = 9,000
300*40,5 = 12,150
------------
170,500

2.soru a şıkkı

net satış değeri

süt krema
satış değeri 9,375 4,375
1,25*7,500
ek maliyet -1,125 -----
-------------------- -----------------
net satış değeri 8,250 4,375
birl.mlyt 4,646 2,464
süt: (8,250/12,625 )*7,110
krema (4,375/12,625)*7,110

toplam mlyt 5,771 2,464
üretilen 7,500lt 400lt
birim mlyt 0,77tl/lt 6,16 tl/lt

bu soruda tek hatam kremanın pastanelere litresi 4,375tl den değilde tamamı 4.375TL den satılmaktadır anladığım için toplam olarak değerlendirdim.

ve bu cevaplarıma 18 vermiş okuyan hoca...
itiraz etmeliyim sizce

arkadaşlar ne olursunuz bi şu benim cevaplarımada bi bakın bi fikir verin
ona göre bende itirazmı edeyim dilekçemi yazayım artık bi karar vereyim...

arkadaşlar dilekçelerimize sm lerin özel smmm sınavı ile maliyet muhasebesinden sınav olmadan smmm ünvanını alırken bizim bukadar zorlanmamızın adil olmadığını da belirtsek daha iyi olmazmı. en azından yapılan haksızlığın farkında olduğumuzu bilsinler. 1 hafta ara ile farklı sınavlara gireceğiz. aynı ünvan altında aynı mesleği icra edeceğiz. fakat bir kişi aynı dersten geçemediği için belge alamayacak diğeri geçmesine gerek olmadan belge alacak. Bununda farkında olduğumuzu ve bu konuda hakkımızı başka platformlarda da arayabileceğimizi göstersek bence daha etkili olur gibi.
en azından özel smmm sınavı ile smmm olanlar bu dersten muafken benim bu dersten geçmeyi beklerken fazlasıyla zaman harcayıp çalışma gayretini göstermişken kalmam çok üzücüdür. gibi yumuşak bir cümle kullanalım. ne dersiniz. etkili olmazmı.

evet evet karar verdim şu cümleyi kuracağım.
özel smmm sınavı ile smmm olanlar bu dersten muafken benim bu dersten zaman harcayıp çalışma gayretini göstermişken ( kağıdıma bakıldığında anlaşılacağı üzre çalıştığım fikir sahibi olduğum fakat bir yerlerde hata yaptığım yada karıştırdığım görülecektir.) boş kağıt dahi versem bu sınavdan geçmeyi hak ettiğimi düşünüyorum. Çünkü bu durumda tek hatam üniversite mezunu olmuş olmak.

+1
sm lerin soruları kolayken bizim zorlanmamız sınavda bilemce cözer gibi hoca ne sordu acaba bizden ne isityordiye o sitreste düşünmemizi beklemeleri haksızlık artı bide şuvarki sm lerin çalışacakları kaynaklar onlara verildi ve kaynaklarda ne varsa nasıl soru tarzı vs ona göre soruldu.bizler önce kanak seçiyoruz sonra hazırlanıyorruz.sonrada ben şu hocaya göre yaptım ben şu kitaba göre yaptım,böyle bir soru örnegi hangi kaynakta var hangi kaynak bizi sonuca götürür diye ceballeşiyoruz.

mr.veys bence itiraz et,enfazla 15 liran gide.bu kadar düşünüp arada kalmassın.içinde kalmaz en azından.