2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar

Ynt: 2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar

ebabil ' Alıntı:
mavimavi ' Alıntı:
ebabil ' Alıntı:
arkadaşlar şimdi bana şunu söyleyin lütfen .ben 1 soruda 171,600 sağlamada buldum.bu sonucu soruyu yanlış yapıp sağlamayı doğru yapma olasılıgım varmı.c şıkkı hariçti ama c şıkkı sorunun içinden cıkarılabilecek bir şıktı.sizce soruyu yanlış cözüp 171,600 bulma olasılığım varmı.çünkü ben itiraz dilekceside yazıp bu durumu ayrıntılı bişekilde yazıcam.benim gibi yapıp gecen arkadaşlar var dicem.

sn ebabil benim fikrim eğer c şıkkını hiç yapmadıysanız 50 almamanız normal
2. sorunun a şıkkında bişeyler yaptım ama emin değilim diyorsunuz
demekki ordan puan alamadınız
1.soruya gelince c şıkkını yapmadan d şıkkını nasıl yaptınız anlayamadım
c şıkkı çıkmaz bu soruda
birim maliyetleri bulmadan toplam maliyetleri bulamazsınız
171600 rakamı çok önemli değil
çünkü bu rakam zaten soruda var
bence soruda şıkların puan dağılımı 5-15-20-20 idi
ayrıca yine bence diyorum hocanın burada dikkat ettiği şey yapanın konuya hakim olup olmadığı
c şıkkı olmadan bu imkansız
yeterlilik arkadaşımızda çok hata yapmış ama onunki işlem hatası olduğu ve 2.sorusunun bir şıkkıda doğru olduğu için geçmiş
umarım söylediklerimi yanlış anlamazsınız
ben yazdıklarınıza göre yorum yaptım
inşallah siz haklı çıkarsınız ve itirazınız sonucu geçersiniz
ben tabloyu yaptıktan sonra yani tabloda dimm diş güg eşdeğer mamul miktarlarını dbym stok,ürt baş tamm,dsym stok acısından tek tek tabloda boldum cankayada oldugu gibi bir tablo yaptım ve ardındanbirim maliyteleri dimm diş güg açısından buldum ve toplamıda birim mamül maliyetini verdi

b)
DİMM DİSÇ GÜG
DBYM 500 0 250 200
D.Ür.Al.Tam 700 700 700 700
DSYM 600 600 300 300
Toplam 1800 1300 1250 1300 işte burayı yanlış toplamışım 1.200
olacaktı.
burdan sonra dimm 17,100/1300=13,15birimmaliyet cıktı.diğerlerinide buşekilde yaptım.yani birim maliyetini buldum.
cankaya kitabı varsa bakabilirsiniz .olmassa bende cözüp burda göstericem.
soruyu 3 gündür düşün düşün kafam çatladı.
mavimavi c şıkkını yapmadan dyi yapamassın demiştin. iyice inceledim soruyu.ben soruyu yaparken abcd diye şık koymamıştım.fifonun cözülüş sırasına göre çankayadaki gibi çözdüm.ve budurmda aslında ben c şıkkının dönem eşdeğer birim maliyetini yaptım yani şunu yaptım
Dönemin eşdeğer birim maliyeti

DİMM=>46800/1300=36 DİŞÇ=>37500/1250=30 GÜG=>48600/1200=40.5 Toplam=106.5
altalta bunları yaptım ve birim maliyeti buldum.burdaki birim maliyettende tam mamülerin maliyetini ve dsym maliyetlerinide buldum.tablodan hemn sonra bunu yaptım ama başına c şıkkı ve Dönemin eşdeğer birim maliyeti demedim.
budurumda aslında c şıkında sadece bir şıkkını yapmış oluyorum.
abcd dememiş olmam kalma nedenim olabilirmi.bence genede geçmeliydim. ::)

ugur6666 ' Alıntı:
hangi kaynaktan çalışmak gerek sizce?

Aslında şu anda en önemli sorunumuz hangi kaynaktan çalışacağımız. Buna karar vermek çok zor. Bende deha ve yurdakul hocanın kitabı var. Çankayayı da arkadaşlardan bekliyorum yollamazlarsa onu da alıcam. Ama Yücel beyi arayıp sorsak mı acaba. Biz maliyette hocanın ne demek istediğini mi anlamıyoruz o mu bize anlatamıyor. Neden böyle oluyor. Ben temmuzda sınavdan çıkınca bu iş tamamdır geçtim dedim.35 aldım.itiraz ettim sonuç değişmedi. Aralıkta sınav iyi geçmedi ama az da olsa umudum vardı 11 aldım. Ben pazartesi arayıp sorucam. İsterseniz sizde arayın. Bu şekilde daha fazla etkimiz olur belki. Belki tenezzül edip bir kaynak önerirler.
ayy ne bilim başka da aklıma birşey aklıma gelmiyor. Bu dersle işimiz zor gibi geliyor.

akkaya ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:

Aslında şu anda en önemli sorunumuz hangi kaynaktan çalışacağımız. Buna karar vermek çok zor. Bende deha ve yurdakul hocanın kitabı var. Çankayayı da arkadaşlardan bekliyorum yollamazlarsa onu da alıcam. Ama Yücel beyi arayıp sorsak mı acaba. Biz maliyette hocanın ne demek istediğini mi anlamıyoruz o mu bize anlatamıyor. Neden böyle oluyor. Ben temmuzda sınavdan çıkınca bu iş tamamdır geçtim dedim.35 aldım.itiraz ettim sonuç değişmedi. Aralıkta sınav iyi geçmedi ama az da olsa umudum vardı 11 aldım. Ben pazartesi arayıp sorucam. İsterseniz sizde arayın. Bu şekilde daha fazla etkimiz olur belki. Belki tenezzül edip bir kaynak önerirler.
ayy ne bilim başka da aklıma birşey aklıma gelmiyor. Bu dersle işimiz zor gibi geliyor.

akkaya biz dehanın kitabından çalıştık güzel ve kolaydan zora doğru anlatıyodu.. ama 2. soru hiç yoktu 1.soru gibi kapsamlı fifoyla ilgili soruda yoktu sanırım(dehanın kitabındaki gibi olsaydı 100 alırdım heralde).. yurdakul çaldağ kitabına bakmadım araştırıyorum ama bazıları neyin nerden geldiğini bulamamış tereddütte kaldım.. evde çankaya kitabı var sınavı veren burakay oradan çalışmış..shatz da oradan ve çaldağdan çalışmış.. bugün karar verip başlamam lazım tek dersim kaldı.. şansa bırakmak istemiyorum artık.. ayrıca maliyet sınavının hocası kesinlikle değişmiş notları düşük ve kıt.. çok dikkat etmemiz gerekir.. ve çok kişi kaldı bu sınavda

akkaya ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:

sayın akkaya arayabılırsenız konusulanları bu rada bızımlede paylasabılırmısınız şayet ona göre bızde tedbırımızı alalım yada tepkımızı ortaya koyalım. ;)

ayrıca yücel beyi aramak iyi fikir... o kimin maliyete baktığını biliyordur hiç olmazsa onun kitabını alırız

benim maliyetten cevaplarım şöyleydi.

a) miktar sağlaması
dbym = 500 d.ür.tam. = 1.200
d.ür.al. = 1.300 dsym = 600
---------- -----------
1.800 1.800

b) dönemin eşdeğer üretim miktarı
tamamlanma oranları dımm dişç güg

dbym = 500 %100 %50 %60 ---- 250 200
ür.tama= 700 %100 %100 %100 700 700 700
dsym = 600 %100 %50 %50 600 300 300
------- -----------------------------
1.800 1.300 1.250 1.200

c) dönembaşı yarı mamul eşdeğer birim maliyeti
dönemin maliyeti

dimm = 46.800 / 1.300 = 36
dişç = 37.500 / 1,250 = 30
güg = 48.600 / 1.200 = 40,50
----------
106,50 tl/br
dönembaşı maliyeti
dimm : ----
dişç : 9.000/250= 36
güg : 12.600/200=63
-----
99

tamamlanan maliyeti : 1.200*106,50 = 127,800
dsym maliyeti : 600*36 = 21,600
300*30 = 9,000
300*40,5 = 12,150
------------
170,500

2.soru a şıkkı

net satış değeri

süt krema
satış değeri 9,375 4,375
1,25*7,500
ek maliyet -1,125 -----
-------------------- -----------------
net satış değeri 8,250 4,375
birl.mlyt 4,646 2,464
süt: (8,250/12,625 )*7,110
krema (4,375/12,625)*7,110

toplam mlyt 5,771 2,464
üretilen 7,500lt 400lt
birim mlyt 0,77tl/lt 6,16 tl/lt

bu soruda tek hatam kremanın pastanelere litresi 4,375tl den değilde tamamı 4.375TL den satılmaktadır anladığım için toplam olarak değerlendirdim.

ve bu cevaplarıma 18 vermiş okuyan hoca...

arkadaşlar ben maliyetten aralık sınavında 50 pun aldım.
yaptığım hatayı söyliyim.
1. soruda dönemde üretimi başlanıp tamamlanan rakamını yazacağıma Dönemde üretimi tamamlanan rakamı yazdım.( bu çok önemli bir hatadır)
2. sorunun a şıkkını boş bıraktım b şıkkı doğru

demekki 1. soruya 30 puan vermiş 2. soruda 20 puan: sonuç 50

mr.veys ' Alıntı:
benim maliyetten cevaplarım şöyleydi.

a) miktar sağlaması
dbym = 500 d.ür.tam. = 1.200
d.ür.al. = 1.300 dsym = 600
---------- -----------
1.800 1.800

b) dönemin eşdeğer üretim miktarı
tamamlanma oranları dımm dişç güg

dbym = 500 %100 %50 %60 ---- 250 200
ür.tama= 700 %100 %100 %100 700 700 700
dsym = 600 %100 %50 %50 600 300 300
------- -----------------------------
1.800 1.300 1.250 1.200

c) dönembaşı yarı mamul eşdeğer birim maliyeti
dönemin maliyeti

dimm = 46.800 / 1.300 = 36
dişç = 37.500 / 1,250 = 30
güg = 48.600 / 1.200 = 40,50
----------
106,50 tl/br
dönembaşı maliyeti
dimm : ----
dişç : 9.000/250= 36
güg : 12.600/200=63
-----
99

tamamlanan maliyeti : 1.200*106,50 = 127,800
dsym maliyeti : 600*36 = 21,600
300*30 = 9,000
300*40,5 = 12,150
------------
170,500

2.soru a şıkkı

net satış değeri

süt krema
satış değeri 9,375 4,375
1,25*7,500
ek maliyet -1,125 -----
-------------------- -----------------
net satış değeri 8,250 4,375
birl.mlyt 4,646 2,464
süt: (8,250/12,625 )*7,110
krema (4,375/12,625)*7,110

toplam mlyt 5,771 2,464
üretilen 7,500lt 400lt
birim mlyt 0,77tl/lt 6,16 tl/lt

bu soruda tek hatam kremanın pastanelere litresi 4,375tl den değilde tamamı 4.375TL den satılmaktadır anladığım için toplam olarak değerlendirdim.

ve bu cevaplarıma 18 vermiş okuyan hoca...
itiraz etmeliyim sizce

MATADOR ' Alıntı:
arkadaşlar ben maliyetten aralık sınavında 50 pun aldım.
yaptığım hatayı söyliyim.
1. soruda dönemde üretimi başlanıp tamamlanan rakamını yazacağıma Dönemde üretimi tamamlanan rakamı yazdım.( bu çok önemli bir hatadır)
2. sorunun a şıkkını boş bıraktım b şıkkı doğru

demekki 1. soruya 30 puan vermiş 2. soruda 20 puan: sonuç 50

Gerçekten geçmen mucize olmuş,yaptığın hata zaten asıl istenen rakamdı.Tebrikler ama kurtulmuşsun.

bende p.tesi yücel beyi aramayı düşünüyorum.

tahminlerinize %100 katılıyorum.stmm ve matematik dağıtımın gelme şansı çok fazla.safha ve birleşik maliyetten sormazlar diye düşünüyorum.milleti mahvettiler bu son sınavda.her defasında soruların soruş şeklini öyle bir değiştiriyorlar ki...benimde son hakkım.bakalım ne yapacağız.

cuma günü bankadan itirazıda yaptım sınav vaşvurusunuda.bugün pazar ,tesmerden itiraz başvurusunu yapıyorum ama kabul etmiyor.böyle bir dekont numarası yok gibi bişey diyor.itiraz süresimi geçti,son itiraz başuru tarihi bellimi.ben tesmerde bir şeye raslamadım.pazartesi tekrar denicem.kalması bi dert itiraz etmesi bi dert.

p.tesi günü ekrana düşer.1 iş günü sonra kayıtlara geçiyor.ben perşembe başvurdum cuma ekranda giriiş yaptım
iş bankasında 1 gün sonra düşüyor ekrana.

ozsenta ' Alıntı:
bende p.tesi yücel beyi aramayı düşünüyorum.
bende bugün öğleden sonra arayıp konuçucam.yücel beyi arayanlar görüşmeden lütfen bizide habedar etsinler.ben bugün dilekçemide yolladım.hem yücel beye hem komisyona ayrı ayrı dilekcemi gönderdim.telefonlada görüşücem,konuşmayı burdada sizlere aktarırım.

ebabil ' Alıntı:
cuma günü bankadan itirazıda yaptım sınav vaşvurusunuda.bugün pazar ,tesmerden itiraz başvurusunu yapıyorum ama kabul etmiyor.böyle bir dekont numarası yok gibi bişey diyor.itiraz süresimi geçti,son itiraz başuru tarihi bellimi.ben tesmerde bir şeye raslamadım.pazartesi tekrar denicem.kalması bi dert itiraz etmesi bi dert.

ebabil başvuru yapabildinmi benim evrağım sisteme girilmiş olması lazım cumadan beri ama kayıt bulunamadı diyor sen ne yaptın?

hayır uğraşıyorum şuanda bende ama dekont bulunamamıştır gibi bişeyelr diyor.pc başında kaldım.itirada bidert oldu.mesai bitimindede olmasa yarın tesmeri aramk gerekecek sanırım
.itiraz günün son günü diye bişeyde duymadım,umarım böyle bişeyle karşılaşmayız.

yok son gün değil açıklandıktan itibaren 15 gün içerisinde rahat ol da bi an önce başvursak açıklanması çabuk olur o yüzden acele ediyorum ben...

sibel itirazımı temer üzerinden yarım saat önce yaptım.biraz önce ayrıca yücel beyide aradım.sizlerede konuştuklarımızı aktarıcam ama biraz toparlayayım.

ebabil kardeş bakalım büyük abimiz ne demiş bekliyoruz ;)

sinanyucel ' Alıntı:
ebabil kardeş bakalım büyük abimiz ne demiş bekliyoruz ;)
:)

hocam rahatsız ettim ama aralık sınavı hakkında görüşmek istemiştim dedim.hoca maliyet dersi dışında herkonuda rahatsız edebilirsiniz dedi ve güldü :) çok samimi ve içten konuştu.çok fazla tepki geldiğini bizler için gercekten çok üzüldügünü uykularının bile kaçtığını söyledi.ses tonundan gerçekten bu samimiyetini hissettim.yanında staj yapan kişininde 3 aldığını ve bu notu veren hocanın 3 ün ne anlama geldiğini kendisine acıklanmasını istemş,yani etrafında kilere bu soruyu soruyormuş.0 ve 50 yi anlarım ama 3 ün soruda neye verildiğini bende anlamıyorum dedi.dava açma hakkımız oldugunu kendilerinin bize hak verdiğini söyledi. istanbuldada yahya arıkan hocanın türmoba dava açtığını söyledi ve kazanmış.türmob türmoba dava açamaz dedi.sizler isterseniz bu mahkeme yolunu değerlendirebilirsiniz dedi.bu konuda bizlerin yanında olduğunu belirtti.bende davanın çok uzun bir iş oldugunu belirtim.(sonuçta marta bişey kalmadı kimse dava konusuna girmez diye düşünüyorum)
sizlerde birer meslek mensubusunuz meslek kanununu biliyorsunuz.sınav komisyonunu maliye bakanı seçer .hocalar soruları hazırlar.biz türmob sadece sınav yerlerini ve sınavla ilgili diger işleri hazırlarız,bizlerin hocaların seçimi konusunda bişey yapamıyoruz dedi.
bu arada ben sınav kağıtlarını tek bir kişimi okuyor yoksa asistanlarda okuyormu dedim.zira aynı sonuca bulmuş ve hemen hemen aynı kağıt veren kişilerin kaldığını hatta geçmeyi beklemeyen kendisine 30 bile veremicegini söyleyen arkadaşların ve hatta son hakkı olan kişilerin geçtiğini söyledim.yücel hoca bizlerinde ünüverste okudugunu kagıtların kendi veya asistanlar tarafından okunabileceğini bunu bilemeyeceğimizi söyledi.kaç puan aldığımı sordu 20 dedim .en fazla alan 22 dedim.hoca 25 üzeri alan herkesin sınavdan geçirildiğini söyledi.bu arada alamaliyecomdan bahsettim.100 lerce stajyer birbirimizle görüştüğümüzü kağıtlarımızı karşılaştırdığımızı söyledim,yani bizlerin birbirinden haberdar olduğunu ifade etmek isdedim. ayrıca yücel bey isminin formda sıkça geçtiğini bizler tarfından arandığını bildiğimi söyledim.konuşmamızın arasında arama sebebimizin ve kendisinin de bizlere samimi bişekilde böyle yakın davranmasının sebebinin bir dertleşme olduğunu,bizleri anladığınıve hak verğini bunu dışında yapabileceği pek fazla bişey olmadığını söyledi.bende yine buna katıldığımı ve sesimizi duyurmak için aradığımı söyledim.ve formdaki tüm arkadaşlar adına bizimle yakından ilgilendiği için teşekkür ettim.

bana üzümeyin moralinizi sizde bozmayın dedi .çok fazla tepki var ve bu tepkinin mart sınavında kendisini göstereceğini söyledi.ben inanıyorum size dedi.