2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar

buka

Katkı Sunan Üye
2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar düşüncelerinizi paylaşabilirmisiniz

Ynt: 2009 aralık doneminde maliyet muhasebesinden kalan arkadaşlar

Ben kalmayı bekliyordum ama 11 değil. Notlar çok düşük..

benim de bir tek maliyet kaldı 27 almışım.itiraz edicem ama değişen bişi olmaz cevapları çok merak ediyorum doğrusu...

Ben de 23 almışım...daha yüksek bekliyordum...itiraz edeceğim....

Satışların maliyeti-fiyat ve miktar farkları,matemetiksel dağıtım ve kademeli dağıtım.2 soruda bunlardan gelme ihtimali çok yüksek.

çıkabilecek soru tahminlerini paylaşırmısınız arkadaşlar

tek ders,bu sefer çalışırken hiçbir konuyu soru çözmeden geçmicem, 4.hakkıma gircem mart ayında.

aynı kaderi paylaşıyoruz galiba

Arkadaşlar Maliyetten 3.Hakkımda geçtim sonunda ve kurtuldum bu eziyetten artık. 80 beklerken 55 ile geçmişim. Gerçekten notları çok kıt.

Sınav sürecinde prof oldum desem yeridir. Hatta son sınavda Birinci sorunun FIFO İkinci sorununda Birleşik maliyet olacağını forumda yazmıştım ve 2 soruda banko benim beklediğim konu geldi. İki soruda da konuya çok hakimdim tek hatam 1.soruda sadece FIFO ya göre yaptım. Hatırlarsanız bir şıkkında ağırlıklaya görede çözmemiz isteniyordu. 2.Soru kesin doğruydu.

Bu hatadan 45 puan kırmışlarsa yazıklar olsun onlara..

Size Mart sınavında tahmin ettiğim 2 soruyu yazıyorum.

1.SORU %99 ihtimalle SMMM tablosu

2.SORU %50 Kademeli-Matematiksel Dağıtım
%40 Muhasebe Kaydı işçilik dahil
%10 Sipariş Maliyet

Yolunuz açık olsun..Bu soruları dikkate alın derim.

ocelik ' Alıntı:
Arkadaşlar Maliyetten 3.Hakkımda geçtim sonunda ve kurtuldum bu eziyetten artık. 80 beklerken 55 ile geçmişim. Gerçekten notları çok kıt.

Sınav sürecinde prof oldum desem yeridir. Hatta son sınavda Birinci sorunun FIFO İkinci sorununda Birleşik maliyet olacağını forumda yazmıştım ve 2 soruda banko benim beklediğim konu geldi. İki soruda da konuya çok hakimdim tek hatam 1.soruda sadece FIFO ya göre yaptım. Hatırlarsanız bir şıkkında ağırlıklaya görede çözmemiz isteniyordu. 2.Soru kesin doğruydu.

Bu hatadan 45 puan kırmışlarsa yazıklar olsun onlara..

Size Mart sınavında tahmin ettiğim 2 soruyu yazıyorum.

1.SORU %99 ihtimalle SMMM tablosu

2.SORU %50 Kademeli-Matematiksel Dağıtım
%40 Muhasebe Kaydı işçilik dahil
%10 Sipariş Maliyet

Yolunuz açık olsun..Bu soruları dikkate alın derim.

Güzel tahmin.Katılıyorum.

ben boş kağıt verdim,nasıl 0 aldım anlamış değilim :)

Öyle bi hata yaptım ki çocuk dahi okusa hatalıkla yapıldığını anlar cinstendi..
DTD formül doğru hangi ruh haliyle yaptıysam rakamı yanlış almışım. Tabi haliyle sonucu etkiledi.
Derdim niye bu dersten kaldığımdan da değil.. Gidişatta başka hiç bi hata yok burdan hiç not gelmemiş..

El insaf diyorum başkada bişey demiyorum hiç olmazsa bi 10 puanda mı etmezdi :( Olucak iş değil...

Geçen dönem kağıtları okuyanlar bana çok insafsız davranmışlardı,bu dönem yorumları okuyunca hatalarını telafi etmişler demek geliyor içimden.Ben maliyetten kaldım diyordum.Aynı mucize gibi bir hata yaptım.Eşdeğer ürün tablosunda GÜG toplamını 100 birim fazla toplamışım ve bütün GÜG sonuçlarım yanlış olmuştu.2.Sorununda b şıkkını yaptım sadece.Hesaplamama göre tam 40 geliyordu.52 vermişler.Onun için bu kağıtlar nasıl okunuyor çok merak ediyorum.

arkadaşlar ben bıktım bu smmm olayından.
bu kadar emek ve para harcıyoruz.
adamlar sonuca puan veriyor.

3 almışım maliyetten.
gülüyorum artık sinirden.
ilk girişimde hiç çalışmadan 40 almıştım.
biraz daha kassaymışım diye kendime kızıyorum.

notları çok kıt okuyanın.

maliyetten tekrar çalışmaya başlayacağım.
ne yapmam gerektiği, hangi kitaptan çalışmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

saygılarımla

Arkadaşlar ben ilk girişimde verdim maliyeti
60 puanlık soruyu tam yaptım 2. soruyu sallamıştım ama yanlış yapmışım
50 aldım geçtim
size allah kolaylık versin
benim tahminim okuyan kişi problemin çzümünde nasıl yapıldığından çok doğru sonuç verilmişmi ona puan veriyor
mart sınavında benim tahminim ise Satılan mal maliyeti ve işçilik ile ilgili bir soru
ancak bu komisyonun sorduğu sorulara bakınca dağıtım anahtarı sorup içinde işçilik mal maliyeti de olan karma birşey gelebilir

Ben maliyete geriye dönük son 4-5 döneme bakmıştım. her sınavda smmm tablosu ile kademeli dağıtım tarzı soruları sormuşlardı. bunlar üzerinde yoğunlaşmıştım. fakat adamlar ters köşeye yatırdılar..

Maliyetten korkmuyorum.. şimdi elimdeki kaynaktan (İŞ ve Meslek sınavlarına hazırlık-Yurdakul çaldağ-aydın karapınar) çalışsam yeter diye düşünüyorum..

Ben de tek ders maliyetle aranızdayım..

ben aralık sınavlarına ilk kez katılanlardanım. Ankarada bir firmada müdür yardımcısıyım.ve pratik bilgime güvenerek hiç çalışmadan girdim (hatta sınav aralarında çalışan insanları gördükçe kendime çok kızıyordum )ama hiç içimden çalışmak gelmiyordu. Sonuçlar açıklanınca hiçde şaşırmadım 5 dersden geçmiştim.Vergi ve Maliyet kalmıştı. Maliyet 3 PUAN Vergi 35 puan. Bu iki sınavıda çalışmadan kazanamam herhalde.Bunu düşünmem bile büyük aptallıktı. Ama pek vaktim olmuyor genelde 9-10 gibi geliyorum eve .Bu 2 dersten notları olan varsa bana mail atabilirmi???

arkadaşlar bende 3 dersten girmiştimj üçünden de geçmişim şimdi tek dersim var o da vergi ona çalışıyorum acaba vergi ile ilgili ne tarz soru gelebilir

benim en iyi olduğum ders maliyetti
temmuzda ilk girişimde 6 dersi verdim çok ufak bir toplama hatası nedeniyle(son sınav olması bunda çok etkili) sadece maliyet kaldı :D
bu sınavda 85 aldım

benim söyleyebileceğim hangi konuya çalışıyorsanız o konu hakkında çıkabilecek her türlü soru şekline hazırlıklı olmanız ve bol örnek çözmeniz
örneğin smm tablosu son dönemlerde çok çıkıyor,çalışması kolay bir konu diyede herkes tabloyu ezberleyip birkaç örnekle olayı bitiriyor
ancak son dönemde sordukları smm tablosu sorularında hep alışılmadık bir ayrıntı koyuyorlar
veya safha maliyet çalışırken 2 safhalı veya fireli sormazlar diye atlamayın
5 konuya çalışıyorsanız bu 5 konudan çıkabilecek her türlü soru şekline hazırlıklı olun ve değişik kitaplardan örnekler çözün

aralıkta safha çıkacağı çok belliydi
en son temmuz 2008 de çıkmıştı
bu dönem güg lerin bütçelenerek yüklenmesi veya standart maliyetten bir soru geleceğini tahmin ediyorum

bütün arkadaşlara başarılar dileim