2013/3.Dönem SMMM Yeterlilik Sınavına Girecekler Düşüncelerimiz Buraya Yazalım

arkadaşlar 2013/3.dönem smmm yeterlilik sınavına gireceğim ilk kez acaba nasıl bir çalışma metodu yapmak gerekir.
finansal muhasebe sınavında bilanço ve gelir tablolarını dağıtıyorlarmış doğrumudur?

Finansal muhasebe dersinde cevap kağıdı hazır çizili geliyor. Yevmiye maddesi, t cetveli gelir tablosu ve bilanço boş. yazarak çalışmanı tavsiye ederim. Çalıştıktan sonra deneme sınavlarını da yazılı çözersen halledersin diye düşünüyorum. Başarılar

merhaba erdoğan gelir tablosu ve bilanço boş derken tüm hesaplar detaylı olarak yazılı ama sadece biz rakamları giriyoruz sanırım doğrumudur. sen hangi sınava girdin en son yada kazandınmı durumun nedir? hangi konulara dikkat etmeliyiz birde nasıl çalışmak gerekir. hangi dersler zor ve ağırlığı hangilerine nasıl çalışmak gerekir. ezber olayı biraz sıkıntılı peki illaki birbir mi cevaplamak gerekiyor sözelleri. kursa gittn mi acaba?

bilanço ve gelir tablosu hazır gelmiyor mu? biz rakamları yazıyoruz sadece. haziran 2013 sınavında öyleydi. biz çizmeyecektik değil mi?

Finansal kolaydır o kadar dert etmeyin. Hocası şekilci biri değilse sıkıntı etmeyin sınavda zaten herşey veriliyor stres yapmaya gerek yok.

Arakadaşlar smmm yeterlilik sınavı için Deha eğitim kursuna giden varmı?
deha çok iyi diyorlar sorularıda tutturuyormuş giden varsa bilgi versin

elbetteki deha derim tek geçerim asa şaşma istanbuldaysan mutlaka bakırköydekine git şirket sahibi devrim hocayı gör işte o zaman kendin kararını ver diğerlerine hiç bulaşma ömür boyu dostluk baki kalır pişman olmazsın

istanbulda değilim yoksa deha ya giderdim kesinlikle deha en iyisi peki sen gittin mi deha ya
sınavlara nasıl çalışmak gerekir. özellikle finansal muhasebe kolay bir sınav bilen için tabi ama kapanış kayıtları ve bilanço ve gelir tablosunu yapana kadar epeyi yoruyor insanı kapanış kayıtlarında tek tek bütün hesapları bulmak can sıkıcı bir olay sizce nasıl çalışmak gerekir. diğer sınavlarda nelere dikkat etmek gerekir. nasıl çalışmak gerekir. hukuk ve vergi mevzuatı veya denetim dersinde birbir cevap mı isteniyor kanunları birebir mi yazmak gerekiyor görüş ve düşünceleri hatta tecrübesi olan yazarsa çok daha iyi olur.

istanbulda değilim yoksa deha ya giderdim kesinlikle deha en iyisi peki sen gittin mi deha ya
sınavlara nasıl çalışmak gerekir. özellikle finansal muhasebe kolay bir sınav bilen için tabi ama kapanış kayıtları ve bilanço ve gelir tablosunu yapana kadar epeyi yoruyor insanı kapanış kayıtlarında tek tek bütün hesapları bulmak can sıkıcı bir olay sizce nasıl çalışmak gerekir. diğer sınavlarda nelere dikkat etmek gerekir. nasıl çalışmak gerekir. hukuk ve vergi mevzuatı veya denetim dersinde birbir cevap mı isteniyor kanunları birebir mi yazmak gerekiyor görüş ve düşünceleri hatta tecrübesi olan yazarsa çok daha iyi olur.

arkadasım ben ıstanbulda yasıyorum ama zamanım olmadıgı ıcın kursa gidemedim. ınternetten dehanın setını aldım .dersleri bölerek girdim. ilke seferde yanı martta denetim-analız-finansal ve meslek hukukunu verdım haziranda da malıyet hukuk ve vergiye girdi.sanırım vergi hariç ikisinden gecıcem.söylemek ıstediğim dehanın kıtaplarıyla duzenlı ve planlı calısıp da kalan olacapını hıc sanmıyorum.

arkadasım ben ıstanbulda yasıyorum ama zamanım olmadıgı ıcın kursa gidemedim. ınternetten dehanın setını aldım .dersleri bölerek girdim. ilke seferde yanı martta denetim-analız-finansal ve meslek hukukunu verdım haziranda da malıyet hukuk ve vergiye girdi.sanırım vergi hariç ikisinden gecıcem.söylemek ıstediğim dehanın kıtaplarıyla duzenlı ve planlı calısıp da kalan olacapını hıc sanmıyorum.

Sınava bölerek girdiğinizde yarısı haziran/yarısı aralık gibi haziranda girmediğiniz derslerden hakkınız saklı kalıyor değil mi?

Finansal muhasebe dersi bol bol monografi çözülerek geçilebilinir.ben sadece bu dersten kursa gittim deha nın kursuna.faydası da oldu tabiki.eğer gitme imkanın yoksa dehanın kitaplarından hazırlanabilirsin.geçmiş soruları mutlaka çöz.süre tut kendine 3 saat içinde bitirmeye çalış.bazıları için kolay bir ders ama bazıları için zor bir ders olabiliyor.sen ne durumdasın bilmiyorum.sınavda yevmiyeleri yaptıktan sonra arkadaki kebire mutlaka geçir.belli bir takım sıralamalar var.açılış fişi istemişte önce açılış fişi sonra kebir kaydı.işte dönem net karı var ise onu geçmiş dönem karına atmak yada reeskon var ise onları kapatmak vs.bunları soru çözerek öğrenirsin zaten biliyorsundur da mutlaka.ama dediğim gibi bol bol soru çöz.göreceksin zaten genelde aynı tip sorular ve komisyon hocası da fazla kasmıyor çok zorlamıyor yusuf sürmen hoca gibi değil.bu hoca gitmeden ver bence bu dersi.

Sınava bölerek girdiğinizde yarısı haziran/yarısı aralık gibi haziranda girmediğiniz derslerden hakkınız saklı kalıyor değil mi?

Arkadaşım ilk kez sınava gireceksen dersleri bölemiyorsun maalesef. Ben odanın kursuna gittim fakat Deha'nın kitaplarından çalıştım :) 4+3 şeklinde aralık ve mart aylarında sınavı verdim. Şuan büro açmak için Türmob' dan ruhsatı bekliyorum.
Deha'nın kaynakları gerçekten iyi fakat muhakkak geçmiş yıl sorularını çözüp soru tarzları hakkında fikir edinin. İlk sınavda denetim, finansal muhasebe ve analizden kalmıştım. Daha sonra Finansal muhasebeden geçmiş yıl sorularını çözerek 79 ile geçtim. Fakat en kolay ders gibi gözüken analize çalışmama rağmen 50 ile geçebildim. Bence hafife alınmaması ve benim gibi sözeli önemsememezlik yapılmaması gereken bir ders...

Son düzenleme:
bende Finansal muhasebeden geçmiş yıl sınav sorularına çalışıyorum alt yapim iyi tüm soruları takılmadan çözüyorum belki 1 yada 2 soruda takıldığım oluyor fakat hem defteri kebiri çiz hemde yevmiye kayıtlarını çiz inanın epeyi yoruyor allahtan sınavda defteri kebir çizilmiş veriyorlarmış. fakat demek istediğim kapanış kayıtlarını yaparken epeyi yoruyor beni ne yapmam lazım acaba her bir yevmiye kaydını yaparken defteri kebir kaydınıda aynı anda yapıp kalan hesapları kapanış kayıtlarını kebirden vakit kaybetmeden yapmak sanırım çok daha iyi. birde gelir tablo ve bilançoyuda onlar hazır veriyorlarmış biz rakamları yazıyoruz diyor arkadaşlar peki o zaman neden bu komisyon analize elverili olarak bilançoyu düzenleyiniz diyor madem örnek:
1.dönen varlıklar
10.hazır değerler
100-kasa
101-alınan çekler
vs.
yukarıdaki şekliyle eğer bize sınavda bilançoyu veriyorsa analize elverişli neden diyor zaten kendi analize elverişli vermiş oluyor
sanırım sadece T cetveli şeklinde bilançoyu veriyor biz hesapları yazıyoruz. doğrumudur.

bana elinde dersane notu olan varsa gönderirse çok sevinirim. şu adrese atabilirsiniz saygılar hakan_muhasebe53

Arkadaşım ilk kez sınava gireceksen dersleri bölemiyorsun maalesef. Ben odanın kursuna gittim fakat Deha'nın kitaplarından çalıştım :) 4+3 şeklinde aralık ve mart aylarında sınavı verdim. Şuan büro açmak için Türmob' dan ruhsatı bekliyorum.
Deha'nın kaynakları gerçekten iyi fakat muhakkak geçmiş yıl sorularını çözüp soru tarzları hakkında fikir edinin. İlk sınavda denetim, finansal muhasebe ve analizden kalmıştım. Daha sonra Finansal muhasebeden geçmiş yıl sorularını çözerek 79 ile geçtim. Fakat en kolay ders gibi gözüken analize çalışmama rağmen 50 ile geçebildim. Bence hafife alınmaması ve benim gibi sözeli önemsememezlik yapılmaması gereken bir ders...

Her dersten 4 hakkın var, O hakkı 2 yılda istediğin dönemde kullanabiliyorsun doğru mu?

öznur hanım deha kursuna gittim dediniz acaba nasıl eğitim sadece finansal muhasebeye gitmenizdeki amaç nedir? diğer derslerden çok iyisiniz heralde sizden deha kursunda gördüğünüz eğitim dökümlerini istesem bana gönderebilirmisiniz hocaların size öğütleri ne oldu bildikleriniz paylaşırsanız çok sevinir. kursa giderken size verilen ne gibi özel notlar oldu etüt sınavlarında ne gibi notlar verildi. hakan_muhasebe53 email adresinden ulaşabilirsiniz bana şimdiden çok teşekkür ederim.

öznur hanım deha kursuna gittim dediniz acaba nasıl eğitim sadece finansal muhasebeye gitmenizdeki amaç nedir? diğer derslerden çok iyisiniz heralde sizden deha kursunda gördüğünüz eğitim dökümlerini istesem bana gönderebilirmisiniz hocaların size öğütleri ne oldu bildikleriniz paylaşırsanız çok sevinir. kursa giderken size verilen ne gibi özel notlar oldu etüt sınavlarında ne gibi notlar verildi. hakan_muhasebe53 email adresinden ulaşabilirsiniz bana şimdiden çok teşekkür ederim.
Sadece finansal muhasebe dersi için kursa gittim evet.ben bu dersten 2010 dosya yaktım malesef yusuf sürmen hoca döneminde.o yüzden bu ders başımın belası oldu resmen.o yüzden sadece bu derse gittim.diğer derslere dehanın kitaplarından çalıştım.kitapları daha önce sınava giren bir arkadaşımdan aldım ve kendisine teslim ettim o yüzden elimde kaynak yok malesef.dehanın kursunu tavsiye ediyorum.en azından ben memnun kaldım hocamız çok iyiydi.hocanın öğütleri bol bol geçmiş yıl sorularını çözün idi.monografi verirdi bize bol bol onu çözerdik evde.pratik yani bol bol.bide sınav esnasında nelere dikkat etmemiş gerektiği.onları yazmıştım size zaten.işte önce açılış fişi isteniyorsa açılış fişi kaydını yapmak ki son dönem sormamışlardı benim girdiğim dönem sormuşlardı hiç belli olmuyor.eğer bilançoda dönem net kar yada zararı varsa bunları geçmiş dönem kar zarara atmak.yine reeskont varsa bunları kapatmak.sonra açılış fişinden hemen sonra hesapları defteri kebir e geçirmek.ve bütün yevmiye kayıtlarının ardından kebir e geçirmek.sonra geçirmek çok büyük zaman kaybı oluyor.bunun gibi ayrıntılar kursta öğretiliyor çokta faydası oluyor.ben 2010 da kursa gidemedim açılmamıştı çünkü o sıralar.gittim ve faydasını gördüm.

öznur hanım peki sınava girmiş bir kişi olarak ilk gireceklere neler tavsiye edersiniz hangi dersten neler yapılırsa iyi olur neler yapılırsa kötü olur. derslere çalışırken tamamen ezber yaptınız sanırım sınavda birebir mi istiyolar acaba cevabı sizce sınavları tek seferde verebilmek için neler yapılabilir nasıl bir metodla sınava hazırlanabilir. çok yoğun olduğum için sınava yönelik hızlı ve akılcı çalışma yolunu bulmaya çalışıyorum hafta sonlarını iyi değerlendirmem gerekiyor. sizce benim gibi ilk defa gireceklere ilk defa tecrübe edineceklere sizin hocanızın size anlattığı sizinde bize anlatabileceğiniz tecrübeler vardır sanırım tüm dersler hakkında paylaşırsanız sevinirim. çok teşekkür ederim ilginize.

öznur hanım peki sınava girmiş bir kişi olarak ilk gireceklere neler tavsiye edersiniz hangi dersten neler yapılırsa iyi olur neler yapılırsa kötü olur. derslere çalışırken tamamen ezber yaptınız sanırım sınavda birebir mi istiyolar acaba cevabı sizce sınavları tek seferde verebilmek için neler yapılabilir nasıl bir metodla sınava hazırlanabilir. çok yoğun olduğum için sınava yönelik hızlı ve akılcı çalışma yolunu bulmaya çalışıyorum hafta sonlarını iyi değerlendirmem gerekiyor. sizce benim gibi ilk defa gireceklere ilk defa tecrübe edineceklere sizin hocanızın size anlattığı sizinde bize anlatabileceğiniz tecrübeler vardır sanırım tüm dersler hakkında paylaşırsanız sevinirim. çok teşekkür ederim ilginize.
Şöyle yazayım o zaman.Finansal muhasebe dersinden önceki yıl sorularını çözün sınavda daha önce yazdığım şeylere dikkat edin.zaman sorun oluyor bu sınavda sınavdan önce soru çözerken zaman tutarak neler yapabileceğinizi mutlaka görün.sorular geçmiş dönemlere göre çok daha kolay fazla zorlamıyorlar.Maliyet muhasebesi hocası biraz problem notu çok kıt.sonuca bakıyor direk.ben 50 alıp geçmiştim tek soru yapıp iki soru soruyorlar zaten.konulara çok iyi hakim olmak gerekiyor.geçmiş yıl soruları çözülmeli.birde şuna dikkat etmek lazım herzaman.bir önceki dönem yada iki dönem önce sorulan sorular çıkmıyor üst üste aynı dönem aynı konulardan soru çıkmıyor yani dikkat etmek lazım buna.Finansal analiz kolay görünen ama son dönemlerde zor olan bir ders.bunda da bol bol yorum yapmak lazım.hoca buna çok dikkat ediyor.ben sınavda 3 kağıt vermiştim bol bol yorum yapmıştım.Vergi hukuku hocanın notu bol kanunları birebir ezberlemeye gerek yok.birşeyler bildiğinizi anlayınca not veriyor.tavsiyem bu hoca varken bu dersi verip biran önce kurtulmanız.Meslek hukuku kolay bir ders dehanın notlarından çalışmıştım bende.belli başlı yerlerden geliyor sorular.Hukuk yine öyle çok zor değil bunada dehanın kitabından çalışmıştım küçük sarı bir kitaptı.Denetim son dönem soruları çok kolaydı sanırım hocası değişmiş.benim girdiğim dönem bir hayli zordu sorular.inş.hep son dönem soru tarzında sorular gelir.bütün derslere dehanın kitaplarından çalıştım ben.ezber değilde konulara hakim olmak çok okumak bol bol tekrar yapmak gerekir.heyecan yapmamaya çalışın soruları iyi okuyun bildiğiniz ne varsa yazın.vergi hukuku sınavına hesap makinesi götürmeyi unutmayın.tecrübe çok önemli ilk girişten sonra daha kolay olur sizin için.başarılar şimdiden.

İlk sınav hariç 4 tane daha hakkın var. İlk sınavda çalış yada çalışma 7 dersin 7 'sine de girmek zorundasın. Diğer 4 hakkını daha sonra bölerek sınava girebilirsin.