2013 yılı Kasadan Nakit Ödeme Sınırı

Merhaba,

KasadanNakit Ödeme Sınırı 8.000.-TL diye biliyorum bir meslektaşımız 5.000.Tl olduğunu söyledi değişti mi ? ilgili tebliği bulamadım.

Selamlar Saygılar

332 nolu VUK Genel Tebliği ile nakit ödeme sınırı 8.000 TL olarak belirlenmiştir ve 2004 senesinden beri bu limit uygulanmaktadır. Ancak VUK 320 ila 325 arası tebliğleri mutlaka inceleyiniz bazı faturaların tek seferde ödenmesi veya parça parça ödenmesi gibi durumlarda uygulamanın nasıl olduğuna ilişkin bilgilenin. Ayrıca tevsik zorunluluğu ve ödemelerde müteselsil sorumluluktan kurtulmak için tahsilat ve ödemelere ilişkin banka vasıtası veya çek ile yapılması zorunluluğu için 84 nolu KDV Genel Tebliği'ni mutlaka inceleyiniz.

Son düzenleme:
Burda dikkat etmeniz gereken can alıcı nokta. Faturanın tutarıdır, aynı gün içinde kesilmiş olan faturaların (veya tek faturanın ) tutarı 8000 tl yi geçiyorsa nakten ödeme yapamazsınız.

Tahsilat ve ödemelerin teşvik zorunluğuyla ilgili bir sorum olacaktı. Cevaplaya bilirseniz sevinirim.
Sıfır araç satışlarında tahsilat teşvik zorunluluğu var mıdır? örneğin 50.000 TL tutarında sıfır bir araç sattım tamamını nakit tahsil edebilir miyim? şimdiden teşekkürler

İkinci el satış noterde yapıldığı için. Tevsik sınırı yoktur. Yani nakit tahsilat olabilir.
Ancak sıfır araç noterden satılmıyor. Bakadan geçmesi gerekir diye düşünüyorum.

BURADA yeri gelmişken herkesin yaptığı bir yanlıştan bahsetmek de yarar var ortaklar hesabında herkes kendine eziyet çıkartıyor işi kitabına uydurmaya çalışıyor güya düşük tuttarlarla işi kapatacak oysa ortaklar hesabına giren çıkanda bu kural işlemez tek kalemde 50.000 tl bile giriş çıkış yapabilirsiniz

BURADA yeri gelmişken herkesin yaptığı bir yanlıştan bahsetmek de yarar var ortaklar hesabında herkes kendine eziyet çıkartıyor işi kitabına uydurmaya çalışıyor güya düşük tuttarlarla işi kapatacak oysa ortaklar hesabına giren çıkanda bu kural işlemez tek kalemde 50.000 tl bile giriş çıkış yapabilirsiniz

Sn Tanca ; Bunun dayanağı nedir? aydınlatırsanız sevinirim.

YMM müfettiş denetmen vd müdürü hepsi bir arada iken söylediler buradaki mantığın firmaların denetimini sağlayıp sirkülasyonu bankalara kaydırıp herkese kar ettirip devletin vergi alabilmesini kolaylaştırmak imiş ortaklar hesabı için bunun uygulanması mantıksızlık getirirmiş işin özüne bakarlarmış.Ama üzerine düşüp dayanağını araştırmak lazım mış muş ile de olmaz bu işler

Evet bence de miş muş la olmaz.Uygulamanın mantığı gerekçesi elbette sizin söylediğiniz gibi, vergi kontrol önlemi. Bence de çok faydalı bir yöntem oldu.
Ancak şu anda geçerli olan duruma göre ortaklardan alınan veya ödenen paralar da aynı gerekçe ile tevsik sınırına tabi.
Yoksa kasa yolu ile ortağa çıkış yapmak veya giriş yapmak. Açığa satışların gizlenmesinin en kolay yoludur.

Son düzenleme: