fonradar

2014/ Mart Dönemi SMMM Yeterlilik Sınavı İçin Kaynak Paylaşımı

arkadaşlar maliyette dehanın seti yeterli gelmedi bana yurdakul hocanın kitabını önerenler var mı? Kitabı satın almak istiyorum internetten ama adı tam olarak nedir? Yardımcı olur musunuz? Kitapta soru çözümleri mi var sadece konu anlatımı da var mı?

bende var ama en güzeli geçmiş yıl sorularını çözmek ve hepsini iyi anlamak
yurdagülün kitabında soru çözümü var tam anlatmıyor ama en iyi kaynak bu

Maliyetten ben kitap olarak Kamil Büyükmirza'yı öneririm. Gerçekten duayen bence.. Kitabı biraz kalın ve birazda fiyatlı ama ben faydasını görmüştüm...

Maliyetten ben kitap olarak Kamil Büyükmirza'yı öneririm. Gerçekten duayen bence.. Kitabı biraz kalın ve birazda fiyatlı ama ben faydasını görmüştüm...
Öncelikle teşekkür ederim
ben 3.dağıtımı anlatan kitap bulamadım şimdi internetten biraz inceledim (büyükşehirde yaşamayınca) söylediğiniz kitabı evet kalınmış. sanırım bayağı ayrıntılı anlatmış. 3.dağıtımı anlatıyor mu onu bilmek isterim. sınavda sordular biliyorsunuz

bende var ama en güzeli geçmiş yıl sorularını çözmek ve hepsini iyi anlamak
yurdagülün kitabında soru çözümü var tam anlatmıyor ama en iyi kaynak bu

Teşekkür ederim.Soru çeşitliliği açısından almak ve çözmek iyi olabilir o zaman( geçmiş yıl sorularına ilave olarak tabi )

Kamil Büyükmirza'nın kitabında tüm ayrıntılar var. Bende de mevcut, ödünç olmak üzere hariç kimseye vermedim, çünkü insanın sadece sınav amaçlı değil her zaman elinin altında olması gereken bir kitap bence... Dili ve anlatımı güzel fakat biraz vakit isteyen bir kitap... Bu arada KGK'dan not çıkarmayı başarabilen arkadaşlar varsa paylaşabilirlerse çok sevinirim...

Şahsen benim çalışmam gereken 7 ders var. Birde 8. ders gibi bu kitabı çalışırsam hayatta yetiştiremem. Dediğiniz gibi özet olsa en azından bir şansımız olur.

ben Türkiye denetim standartlarından KKS1 ile başlayıp BDS 520 ye kadar olan standartları tarayıp mail atmıştım cevap hepsinden sorumluyuz

3.dağıtımda birşey yok mantığını anlaman yeterli. Birinci dağıtımda GÜG ler gider yerlerine dağatılır. İkide yardımcılar esaslara yüklenir. 3.dağıtım yapabilmen için üretim yerinde birden fazla mamül üretimi olması lazım ki dağattığın yardımcı gider yerinden gelen maliyetin hangi mamüle ne kadar yükleneceğini tespit etmen lazım. Bu arada sadece çıkmış sorulara çalışan adam kalır ya da şansı yaver gider 50 puanlık smm tablosu gelir 50 alır geçer. Ki son dönemde bu düzen değişmiş görünüyor. Dağatımlardan ziyade evre safha veya sipariş maliyet sistemine hakim olmaya bakın.

3.dağıtımda birşey yok mantığını anlaman yeterli. Birinci dağıtımda GÜG ler gider yerlerine dağatılır. İkide yardımcılar esaslara yüklenir. 3.dağıtım yapabilmen için üretim yerinde birden fazla mamül üretimi olması lazım ki dağattığın yardımcı gider yerinden gelen maliyetin hangi mamüle ne kadar yükleneceğini tespit etmen lazım. Bu arada sadece çıkmış sorulara çalışan adam kalır ya da şansı yaver gider 50 puanlık smm tablosu gelir 50 alır geçer. Ki son dönemde bu düzen değişmiş görünüyor. Dağatımlardan ziyade evre safha veya sipariş maliyet sistemine hakim olmaya bakın.

3.dağıtımla ilgili internetten buldum bazı örnekler ve konu anlatımı yarın bakacağım ama daha ayrıntılı daha çok örnekli sorular çözmek istiyorum. Sizin önereceğiniz kitap var mı?

gelen mail aşağıdaki gibi ( ben yürürlükte olan kanunları ekledim)
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav konuları 16.01.2005 tarih ve 25702 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği’nin 14/b maddesinde belirtilmiştir.

Anılan yönetmeliğin 4. Maddesi gereği sınav, mesleki yeterliğin ölçülmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu kapsamda yürürlükte olan sınav konularına ilişkin mevzuat, sınav kapsamında yer almaktadır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

TÜRMOB-TESMER

acaba mart denetim sınavına girmesek mi? yine zor olacak gibi duruyor. hakkımı başka sınavda mı kullansam diye düşünmeye bile başladım artık..offf

eylem yapmamız lazım başka türlü sesimizi duymayacaklar change.org diye bi yerdede böyle örgütlenip imza topluyorlar bi konu oluşturularak bizdemi yapsak yada direk eylememi geçelim :)

Ben açıkçası mart döneminin farklı bir komisyonun hazırlayacağını düşünüyorum. Çünkü daha önce de bahsetmiştim geçtiğimiz yıllar da finansal muhasebe sınavında da bir hoca gerçekten sıra dışı sınavlar yapmıştı. Sonrasında tepkiler olunca komisyondan gitti. Son denetim sınavını yapan komisyonunda çok iyi niyetli olmadığı aşikar. 2013/2. dönemde saçma sapan bir puanlama varı, 2013/3. dönemde pat diye 70 puanlık konuyla ilgisi olmayan KGK sorusunu soruverdi. Hoca nın art niyetli olduğu belli, bizlerde tepkimizi yönetim kuruluna kadar ulaştırdık. Bu sebeplerden dolayı mart sınavının normal bir muhasebe denetimi sınavı olmasını umuyorum. İNŞALLAH...

Ben yurdakul çaldağ ın kitabını bitirdim sınav formatına en uygun şimdilik bu kitap. Piyasada en iyi anlatımlı kitap nalan akdoğanın kitabı. Ama bu sınav için ağır gelir. Yurdakul hocanın kitabında konu anlatımı yok. Kitapta hala rakamsal hatalar var 9. Baskı olmasına rağmen düzeltilmemiş. Maliyet bilgin varsa çözümlerden mantığı kavraya bilirsin ama iyi değil diyorsan konuyu bilsen bile karışık gelen bir soru sınavda kalmana neden olur.