2015 Defter Tastik Bilgi Girişleri

Bende de evet vergi dairesi yıl içinde değişmiş olanlarda sistem hata verdi, sözleşmeniz yoktur diyor? Ne yapmak gerekiyor? Yada ne yapacağız arkadaşlar?

GİB noterler birliğinden de bilgi alıyor. İkisini karşılaştırıp oldu ise kimin hatalı bildirim yaptığını buluyor ve gereğini yapıyor.

Neyin hatasını arıyor? Neye dayanarak ceza kesecek? Anlamadım!
Vergi dairesi açılışı ile defter tastik tarihini mi karşılaştıracak, yoksa noterlerin yapması gereken bildirimi yapıp yapmadığını mı kontrol ediyor? Yoksa defterini tasdik ettireni bulmak için mi yapıyor?

Bütün bu soruların cevapları noterden alacağı bir data ile bulamaz mı?

Noter hatalı bildirim yaptı mı? Siz 1. sınıf için 2.sınıf defter tasdiki mi yaptırdınız? Aynı Ba-Bs gibi otokontrol. Tabii yasal bir düzenleme ile gelmediği için yasal bir yaptırım olamaz, daha önce yazdığım gibi e-beyan onay izni vermeme gibi gayriyasal zorlamalara gidenbilirler. (VD borcu olanın işyeri kapanış işlemini yapmamakta diretmeleri gibi.)

Yıl içinde vergi dairesi değiştiğinden dolayı sistemin kabul etmedikleri var, bunlar için ne yapıyorsunuz, bugün son gün?

Bende 3 tane "geçerli sözleşme bulunmamaktadır" uyarısı çıkan mükellef var.Açıkcası bunların defter girişlerini yapmayı düşünmüyorum.Yani sözleşmeyi yeniden nasıl gireceğimi de bilmiyorum.Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz,bu haliyle bırakalım mı,yoksa sözleşmeleri iptal edip,yeniden giriş mi yapalım.Açıkcası şaşırdım kaldım.

Denemedim ancak, sözleşmeleri iptal etsekte yine aynı bilgiler ile girişinin yapılması gerekiyor, bu şekilde sistem kabul edecek midir bunu da? Çünkü o sözleşmenin tarihleri vs. de hatalı, hatta bunları girdiğimizden dolayı eski tarihli olduğu için yine bu seferde başka bir sıkıntı olan sözleşme tarihini geç girmekten dolayı ceza yeme ile karşı karşıya kalırız diye düşünüyorum.
Şuanda bende girmemeyi düşünüyorum.
Maliye bakanlığından alınmış net bir bilgisi olan varsa paylaşsın ona göre hareket edelim arkadaşlar.

bendede aile hekimi var sözleşme işletme diye girilmiş ama defter girişi giremiyorum çünkü defteri yok sözleşmeyi iptal mi etmeliyim

Ben de en son dediğim gibi önümüzdeki seçenekler belli.
1- Sözleşme iptali. (Sakıncalı ve ceza ile muhattap kalabiliriz.)
2- Defter bilgi girişi yapmamak.

Son anda bir şey çıkmazsa kesinlikle 2. seçenek bana makul geliyor. 2.Seçeneğin bir avantajıda ilerleyen günlerde uzatma yada sistem güncellemesi gibi durumlar da ortaya çıkabilir ki buda bizim lehimize olur diye düşünüyorum.
Kolay Gelsin.

bu bilgileri giriyoruz ama bu defter tasdik bilgi girişlerinin depolandığı bizim ulaşabileceğimiz bir yer var mı? Bir liste mesela.. Ben bulamadım çıktı alayım diyecektim.. girip girmediğimi kontrol açısından.. liste kabarık çünkü

Son düzenleme:
bu bilgileri giriyoruz ama bu defter tasdik bilgi girişlerinin depolandığı bizim ulaşabileceğimiz bir yer var mı? Bir liste mesela.. Ben bulamadım çıktı alayım diyecektim.. girip girmediğimi kontrol açısından.. liste kabarık çünkü

Kendi şifreniz ile GİB sistemine girdiğinizde E-Beyanname üzerinden orada sol tarafta Defter bilgileri girilmemiş müşteri listesi diye bir yer var. Oradan en azından bilgi girilmemişlerinizin listesini alabilirsiniz.
*Defterin çeşidi (Yevmiye/İşletme/S.Meslek Kazanç Defteri )
-Bilanço Esasına göre defter tutanlar; Yevmiye Defteri
- İşletme esasına göre defter tutanlar; İşletme Defteri
- Serbest Meslek Erbapları; Serbest Meslek Kazanç Defteri sadece bu tür defterleri giriyoruz.

Kendi şifreniz ile GİB sistemine girdiğinizde E-Beyanname üzerinden orada sol tarafta Defter bilgileri girilmemiş müşteri listesi diye bir yer var. Oradan en azından bilgi girilmemişlerinizin listesini alabilirsiniz.
*Defterin çeşidi (Yevmiye/İşletme/S.Meslek Kazanç Defteri )
-Bilanço Esasına göre defter tutanlar; Yevmiye Defteri
- İşletme esasına göre defter tutanlar; İşletme Defteri
- Serbest Meslek Erbapları; Serbest Meslek Kazanç Defteri sadece bu tür defterleri giriyoruz.

sayın URUM79 çok teşekkür ederim..
oradaki mesaj kutusunda sadece 2011 yılı gözüküyor bende, halbuki bize gelen yazıda 2015 yılı diyor, o mesaj kutusunda 2015 gözükmüyor.. Bende önce 2015 leri giriyordum ama girdiklerim nerede toplanıyor bilmiyorum :(

Merhaba,

birden fazla gelir unsuruna sahip mükellefler için sadece tek defter bilgi girişi girebiliyoruz. Tabiki öncelik hangi defterin onu bilemedim. Ancak kime danışsam adi ortaklık gibi ayrı ayrı defter bazında sözleşme girişi yapman lazım dedi.. İyi de bu tek kişinin kimlik numarası, adi ortaklıkta ayrı ayrı kişi mevcut.. Bir kimlik numarasıyla hem serbest meslek faaliyeti var hemde ticari kazanç. Ben sadece yevmiye defterini girdim. Bakalım yarın kalkıpta diğer defteri niye girmedin diye hesap soracaklar mı? Ah keşke öyle birşey yapsalar hepsine ayrı ayrı cevabım olacak.

Birde şu oda meselesi var. Oda tutmuş bugün Ba/Bs formlarının verilmesinin son günü SGK E-Bildirim gibi önem arz eden konuda seminer yapıyor sanki başka bir gün yok gibi. Defter bilgi girişleri ile ilgilide herhangi bir gelişme yok. Sadece Türmob' a yazı yazılmış. Nasıl olsun oda seminerde....

Merhaba,

birden fazla gelir unsuruna sahip mükellefler için sadece tek defter bilgi girişi girebiliyoruz. Tabiki öncelik hangi defterin onu bilemedim. Ancak kime danışsam adi ortaklık gibi ayrı ayrı defter bazında sözleşme girişi yapman lazım dedi.. İyi de bu tek kişinin kimlik numarası, adi ortaklıkta ayrı ayrı kişi mevcut.. Bir kimlik numarasıyla hem serbest meslek faaliyeti var hemde ticari kazanç. Ben sadece yevmiye defterini girdim. Bakalım yarın kalkıpta diğer defteri niye girmedin diye hesap soracaklar mı? Ah keşke öyle birşey yapsalar hepsine ayrı ayrı cevabım olacak.

Yahu neresinden tutarsanız tutun,saçma sapan bir sistem işte..

Birde şu oda meselesi var. Oda tutmuş bugün Ba/Bs formlarının verilmesinin son günü SGK E-Bildirim gibi önem arz eden konuda seminer yapıyor sanki başka bir gün yok gibi. Defter bilgi girişleri ile ilgilide herhangi bir gelişme yok. Sadece Türmob' a yazı yazılmış. Nasıl olsun oda seminerde....

oda yönetiminin tuzu kuru maalesef :) çünkü oda yönetimindekilerin çoğu beyannameleri şirket şifresi ile gönderiyor, dolayısıyla defter bilgi girişi yapmayacaklar, bol bol vakitleri var bizleri düşündükleri yok..

bu defter tasdik girişlerinin duyurusu külliyen komedidir. Yapan meslektaşlarım; kimisi yevmiye yerine işletme seçmesi, kimi noterin kimlik numarasını yanlış girmesi ve buna benzer durumların nasıl düzeltme imkanının bulunduğu gibi açıklamalar yapması gereken Gelir İdaresi; bu defter girişleri ile ilgili hiçbir tebliğ sirküler yayınlamamışlarken, bu bilgileri vermek mecburiyetim olmadığından hiç bir defter noter bilgisi girmedim.. bu saçma sapan duyuru şeklinde açıklamayı yapan Gelir İdaresi; Dayanak gösterip gelsinler girmedim diye ceza kessinler de görelim bakalım... Düzeltme konusu, yanlış girme durumu, adi ortaklık ve buna benzer muallakta kalan konularda idarenin mükellefe ve meslek mensuplarına yol göstermeyip, bu bilgileri şu tarihe kadar gireceksin dikta şeklini kesinlikle kabul etmiyorum.